: Programe nė Gjuhėn Shqipe

Shko poshtė

MODERATOR Bill Gates, themeluesi i Microsoftit do tė tėrhiqet nga akt

Mesazh nga [Master] prej Thu Apr 05, 2007 3:47 pm

Bill Gates, themeluesi i Microsoftit do tė tėrhiqet nga aktiviteti


Bill Gates, themeluesi i Microsoftit do tė tėrhiqet nga aktiviteti i pėrditshėm i gjigandit tė software-it nė Korrik tė vitit 2008. Njeriu mė i pasur i botės do t“i kushtohet nė tė ardhmen kryesisht punės sė tij bamirėse nė shoqėrinė Bill dhe Melinda Gates, e cila organizon projekte shėndetėsore nė vendet mė tė varfėra tė botės.

Bashkėthemeluesi Bill Gates planifikon tė tėrhiqet Brenda dy viteve tė ardhshme nga aktiviteti i pėrditshėm tek Microsofti. Ky ishte mesazhi qė korporata Mikrosoft kėrkoi tė pėrhapė kur u njoftua lajmi se Gates planifikon tė tėrhiqet nga detyrimet e tij tė pėrditshme nė Korrik tė vitit 2008. Ndėrkaq ai do tė vazhdojė tė jetė bashkėdrejtues i kompanisė tė cilėn ai e ka bashkėthemeluar me Paul Allen nė vitin 1975 nė Redmont. Ai e drejtoi firmėn nė majat mė tė larta nė fushėn ku ajo operon dhe nė vitin 2000 ai ia dorėzoi drejtimin e koncernit mikut tė tij Steve Balmer.

Megjithatė Ballmeri pohoi pėr Associated Press se nuk egziston mundėsia pėr ta zėvendėsuar Gates. "Nė qoftė se mendojmė se dikush mund tė bėhet Bill Gates, unė nuk mendoj se kjo ėshtė njė tezė realiste" - tha ai. Gates tha se edhe pse ai do tė heqė dorė nga angazhimet e pėrditshme, ai do tė vazhdojė luajė njė rol tek firma. "Unė nuk po largohem nga Microsofti", tha ai.
Gates gjithashtu tha se nuk do tė heqė dorė nga tė qenit aksioneri kryesor i firmės. "Unė jam krenar pėr kėtė" tha ai.

Gates 50 vjecar thotė se do tė tėrhiqet pėr tė patur mundėsi t“i kushtohet mė shumė shoqėrisė bamirėse tė tij, qė ėshtė mė e madhja nė botė. "Duke filluar nga Korriku i vitit 2008 unė do t“i ndryshoj prioritet e mia personale. Tani unė punoj nė kohė tė plotė pėr Microsoftin dhe pjesėrisht pėr shoqėrinė. Pas dy vjetėsh do tė jetė e kundėrta: me kohė tė plotė pėr
shoqėrinė dhe pjesėrisht pėr Microsoftin si drejtues dhe kėshilltar teknik".

Faza e gjatė kalimtare do tė garantojė njė kalim pa probleme tė punėve tė pėrditshme nė rangjet e larta derjtuese tė firmės, deklaroi Gates. Ozzie do tė marrė menjėherė pėrsipėr detyrat e Gates si arkitekt i softwarėve dhe do tė fillojė punėn me Gates. "Ky ishte njė vendim shumė i vėshtirė pėr mua. Shpresoj se koncerni do ta kapėrcejė kėtė fazė pa mbetur prapa", tha Gates. "Rruga qė kam nisur mė lejon t“i hyj sfidave tė reja dhe njėkohėsisht tė ruaj lidhjet me Microsoftin. E ardhmja e koncernit ėshtė po aq e mirė sa edhe ē“ka qenė deri mė tani. Shumė fara qė ne kemi mbjellė qofshin kėto nė fushėn e lojrave, televizionit, zyrės, ekonomisė, zbavitjes ose telekomunikacionit po japin rezultatet e tyre. Koha e tyre mė e suksesshme do tė vijė sė shpejti. "

Shoqėria Bill dhe Melinda Gates zotėron njė kapital prej 29 miliardė dollarėsh. Ajo financon kryesisht projekte pėr tė ofruar edukim nė rajonet mė pak tė zhvilluara tė botės.
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR : Programe nė Gjuhėn Shqipe

Mesazh nga [Master] prej Thu Apr 05, 2007 5:02 pm

Mė poshtė do mirėmbajmė njė listė tė programeve qė janė krijuar/pėrkthyer nė gjuhėn shqipe. Nėse dini ndonjė program tjetėr, shkruani emrin dhe adresėn e internetit nė kėtė temė. Nėse keni kohė tė lirė, merrni pėrsipėr pėrkthimin e njė programi qė tė mund tė pėrdoret nga bashkėatdhetarėt tanė qė nuk dinė gjuhė tė huaja. Lexoni temėn Fjalor i Informatikės (http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=39119) pėr tė mėsuar rreth fjalorėve tė ndryshėm qė mund tė pėrdorni.

Aida 32 - program qė tregon informacion pėr pjesėt e kompjuterit (hardueret)
http://ftp.freenet.de/pub/filepilot/windows/system/aida/aida32ee_393.exe

AlbTVRadio
http://www.AlbTVRadio.com

Alfa - program pėr menaxhimin financiar
http://www.imb.com.al/

ALZIP - program pėr ngjeshjen dhe paketimin e skedarėve (i ngjashėm me winzip dhe winrar).
http://www.altools.net/

Andromeda - skript pėr krijimin e njė faqeje qė transmeton muzikė
http://www.turnstyle.com/andromeda/home.asp

Antamedia Internet Caffe - program pėr menaxhimin e internet-kafeneve
http://www.antamedia.com/caffe/

AS 2.0 - program pėr drejtshkrimin e gjuhės shqipe
http://www.gjuha-shqipe.com
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=45103

FTI - Fjalor i termave tė informatikės
http://www.gjuha-shqipe.com

BlindWrite - program qė tė lejon tė kopjosh CD/DVD tė mbrojtur
http://www.vso-software.fr/download.php

BSCW - program pėr bashkėpunimin e njė grup njerėzish nė internet
http://bscw.fit.fraunhofer.de/index.html

CCleaner - program pėr pastrimin e skedarėve tė pėrkohshėm
http://www.ccleaner.com/

CleanCenter - program pėr pastrimin e skedarėve tė pėrkohshėm
http://www.cleancenter.net/

Crazy Browser - shfletues interneti
http://www.crazybrowser.com/index.htm

DC++ - program P2P pėr shkarkimin e skedarėve (si Kazaa, eDonkey, limewire, etj).
http://www.forumishqiptar.com/showpost.php?p=1164864&postcount=30

Drupal - program pėr menaxhimin e faqeve tė internetit
http://drupal.org/

FantaMorph- program qė shkrin dy fotografi nė njė animacion
http://www.fantamorph.com/overview.htm

FESh - Fjalori elektronik shpjegues i gjuhės shqipe
http://www.gjuha-shqipe.com

Financa - program pėr menaxhimin financiar
http://www.imb.com.al/

Fjalor Angisht<->Shqip nga Lingvosoft
http://www.lingvosoft.com/Windows-Dictionary-Software/Albanian-items/
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=56839

Fjalor i Integruar 5-Gjuhėsh - Fjalor Shqip-Anglisht-Frėngjisht-Gjermanisht-Italisht
http://www.intein-nt.com/

Free Download Manager - program pėr menaxhimin dhe pėrshpejtimin e shkarkimeve
http://www.freedownloadmanager.org/index.htm

Free Picture Finder - program pėr tė gjetur imazhe/fotografi nė internet
http://www.fatesoft.com/picture/index.htm

gFTP - program pėr transferimin e skedarėve pėr sistemet *nix
http://gftp.seul.org/

IE7Pro - program shtesė pėr tė lehtėsuar pėrdorimin e Internet Explorer 7
http://ie7pro.com/

IsoBuster - Program pėr kopjimin e dokumentave nga CD/DVD
http://www.smart-projects.net/recover.php?page=http://www.smart-projects.net/isobusterdlldownload.htm

Internet Download Accelerator - program pėr menaxhimin dhe pėrshpejtimin e shkarkimeve
http://www.westbyte.com/ida/

Kulla e Shqipes - program pėr pėrvetėsimin dhe studimin e thellė tė gjuhės shqipe
http://www.gjuha-shqipe.com

Loja Murlan - lojė e njohur me letra qė luhet edhe me Jokerat
http://www.intein-nt.com/

Loja Pesėkatėsh - loja e njohur me letra, 5-katėsh
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=28226&page=1

Loja Xhol - lojė me letra
http://www.intein-nt.com/

Microweb Orari - program pėr krijimin e orareve shkollore
http://www.microwebi.com/start.php?seite=projects/mw_orari.php&lang=&main=true&show=ok

MicrowebPro - bllok adresash dhe shėnimesh
http://www.microwebi.com/start.php?seite=projects/mw_pro.php&lang=&main=true&show=ok

Microweb RSS - program pėr leximin e lajmeve nė formatin RSS
http://www.microwebi.com/start.php?seite=projects/mw_rss_reader.php&lang=&main=true&show=ok

MiniBB - skript pėr faqe forumi
http://www.minibb.net/download.html

Mozilla Firefox - shfletues interneti i ngjashėm me Internet Explorer
http://www.mozilla-europe.org/sq/products/

Mozila Thunderbird - program pėr leximin e postės elektronike (email) i ngjashėm me Outlook Express
http://www.mozilla-europe.org/sq/products/

MSN Webcam Recorder - Program pėr tė regjistruar videot e MSN
http://ml20rc.msnfanatic.com/index.html

Music Express - program pėr organizimin e albumeve me muzike
http://www.wizetech.com/mex/index.shtml

Office 2003 Shqip - ndėrfaqe shqip pėr programet Office
http://www.microsoft.com/downloads/Browse.aspx?displaylang=sq&productID=4289AE77-4CBA-4A75-86F3-9FF96F68E491

Open Office - i ngjashėm me Office tė Microsoft-it por ėshtė falas; punon nė Windows, Linux, Mac
http://sq.openoffice.org/
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=51590

PHProjekt - program pėr bashkėpunimin e njė grup njerėzish nė internet
http://www.phprojekt.com/

Prishtina FTP - klient pėr hapjen e adresave FTP
http://tucows.menanet.net/preview/248077.html

QSetup Installer - program pėr krijimin e paketave tė instalimit
http://www.pantaray.com/qsetup.html

Quintessential Player - program pėr tė dėgjuar kėngėt, i ngjashėm me winamp
http://www.quinnware.com/list_plugins.php?plugin=130

Radiator - program pėr regjistrimin e zėrit nga TV/Radio kartat
http://flesko.cz/radiator.htm

Setup Factory - program pėr krijimin e paketave tė instalimit
http://www.indigorose.com/suf/

SPR POS - program pėr menaxhimin e restoranteve
http://www.sprpos.com/

Unlocker - program qė tė lejon tė fshish skedarėt kur nuk tė lejon windows-i
http://ccollomb.free.fr/unlocker/

Winamp - njė nga programet mė tė njohur pėr dėgjimin e kėngėve, i ngjashėm me Windows Media Player dhe Real Player
http://www.winamp.com/plugins/details.php?id=145726

Windows XP Shqip - ndėrfaqe shqip pėr Windows XP
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=0db2e8f9-79c4-4625-a07a-0cc1b341be7c&DisplayLang=sq
http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=51147

WinPatrol - program pėr pastrimin e kompjuterit nga reklamat
http://www.winpatrol.com/download.html

WinRAR - program pėr ngjeshjen dhe paketimin e skedarėve (i ngjashėm me winzip).
http://www.win-rar.com/download.html

Zina - skript pėr krijimin e njė faqeje qė transmeton muzikė; i ngjashėm me andromeda
http://www.pancake.org/zina/index.html
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi