Kompjuter Satelitar?ndryshe?

Shko poshtė

MODERATOR Blu Ray.Format i ri DVD=27GB

Mesazh nga renti prej Thu Apr 05, 2007 2:14 pm

Nente kompani midis tyre Sony dhe Philips kane nenshkruar marrveshje bashkepunimi 10 vjecare per prodhimin dhe nxjerrjen ne treg te nje formati te ri DVD disku i quajtur DVD Blue Ray disk me kapacitet ruajtes ne nje faqe te dvd-se27GB shume here me i larte se 4.7GB qe eshte sot
Teknollogjia e re do te vere ne perdorim nje tip te ri DVD Drive
qe lexon disqet dvd duke perdorur rreze lazer blu me vale te shkurtera ndryshe nga ato te zakonshmet me rreze te kuqe qe perdoren sot Krahas formatit fizik te DVD te njohura 15 cm diameter philips po punon per te nxjerre ne treg kete tip dvd disku ne madhesi shume me te vogel 3 cm diameter qe do te gjeje shume perdorim ne pajisjet elektronike portative si digital kamerat komputerat portative tablet ose PDA(portable dokument assistant),thone qe do perdoren edhe per telefonat celulare.
Teknologjia e re do te jete ne gjendje te regjistroje dhe jape
video me cilesi shume te larte dhe do gjej shume perdorim edhe per transmetimet televizive me qartesi shume te madhe te figures HDTV.Parashikohet qe te dale version tjeter i ketyre dvd
disqeve qe do te lejojne edhe shkrimin(DVD-RW)
avatar
renti
ADMIN
ADMIN

Numri i postimeve : 270
Age : 30
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.outsidetirana.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Kompjuter Satelitar?ndryshe?

Mesazh nga [Master] prej Thu Apr 05, 2007 4:56 pm

MESA DUKET KOMPJUTERAT E RINJ TE VENDOSUR NE FUORISTRADAT QE PORSH PER HERE TE PARE PO PRODHON DO TE JETE E MUNDUR TE CMONTOHEN NGA KRUSKOTI DHE TE MERREN ME VETE.GJITHASHTU ATA DO KENE FUNKSIONE TE NJE LAPTOPI NORMAL PERVEC ATYRE SATELITARE(WERE TO GO)ME NJE MICROPROCESOR GOXHA TE MIRE 2GHz.KOMPJUTERI DUKET MJAFT INTERESANT SEPSE KA PERMASA ME TE VERTETE TE VOGLA DHE ESHTE NJE PRODHIM TOSHIBA FIRME QE PER CUDI PORSH KA ZGJEDHUR NDERMJET HP,IBM DHE COMPAQ.NESE PERVEC CILESISE SE MAKINES QE DUKET E PADISKUTUESHME SHTOJME KETO CILESI TE TJERA FUORISTRADA E RE PORSH DUKET SHUME NDJELLESE
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi