Ekuacioni Drejk

Shko poshtė

MODERATOR Ekuacioni Drejk

Mesazh nga ice__2 prej Sun May 27, 2007 8:10 am

Ekuacioni Drejk (i njohur edhe si Ekuacioni Sagan) ėshtė njė ekuacion i cili jep numrin e qytetėrimeve tė pėrparuara teknologjikisht, tė aftė pėr ndėrlidhje ndėryjore ne galaksinė tonė tė Rrugės sė qumėshtit, si pėrftim i pėrqindjes me tė cilėn yje tė rinj lindin nė galaksi, mundėsia qė ndonjė prej kėtyre yjeve tė ketė kushte tė nevojshme pėr tė krijuar jetėn dhe zhvillimin e ngadaltė nė njė qytetėrim teknologjik, dhe jetėgjatėsinė mesatare tė qytetėrimeve tė tilla.

Ekuacioni u parashtrua nga Frenk Drejk nė vitet 1960 si orvatje pėr tė vlerėsuar numrin e qytetėrimeve jashtėtokėsore tė arsyeshme tė pranishme nė galaksinė tonė me tė cilat ne mund tė ndėrlidhemi.Ekuacioni Drejk pohon se:
N= R*x Fp x Ne x Fl x Fi x Fc x L

ku:

N ėshtė numri i qytetėrimeve nė galaksinė tonė me tė cilėt ne mund tė ndėrlidhemi ndonjėherė
dhe

R*- ėshtė pėrqindja e formimit tė yjeve nė galaksinė tonė
fp -ėshtė pjesa e atyre yjeve qė kanė planete
ne -ėshtė mesatarja e planeteve qė ka mundėsi tė mbėshtesė jetėn pėr yllin qė ka planete
fl -ėshtė pjesa e yjeve qė kanė zhvilluar jetėn e menēur
fi -ėshtė pjesa e yjeve qė zhvillojnė jetėn e menēur
fc -ėshtė pjesa e yjeve qė duan dhe janė tė aftė pėr ndėrlidhje me ne
L -ėshtė jetėgjatėsia e pritėshme e qytetėrimeve tė tilla.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi