Lasgush Poradeci

Shko poshtė

MODERATOR Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:47 am

Ja disa nga veprat e tij.......
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:48 am

Dimėr


Shpirti im qe sot y mbyll
Dhe gezimin m'a perzuri.
Neper mal e neper pyll
Zu debora prej qekuri.

Bjene floket nje-nga-nje
Mi katundin e shkretuar.
Dyke mardhur nene te
Dheri fjet e ri mbuluar

Flet nga-dal e shpirti im,
Dhe ne zi pikoj si fleta,
Pa me qit as pipelim
Tere fili, tere jeta.

Ne kaq heshtje-e qetesi
Ndjej vajtimthin e nje shpesi:
Psheretin me ze te ti
Jet' e trembur se mos vdesi...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:48 am

Kush ta Fali Bukurine


Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!

Kur te pashe per te vluar,
Pellumbeshe pende-shkruar,
Bubu!plumb ne kraharuar,
Plumb qe vret dyke gjemuar!

Mbledhur shoqet me nje qoshe,
Dic, m'ju flisje,dic m'ju thoshe,
Gushe-e-llere-e-gji-bardhoshe.

Pa me syckezat e tua,
Sy-larme!c'me fole mua.

Leshrave t'ju binte hija,
Yll i ndezur me shkendija,
Ndezur mun ne mes ne balle,
Te me vesh ne dhe te gjalle.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:49 am

Maja e Ēelur


Lulet lulėzuan
me tė parė djellė
kushedi ē'duruan
qė kur janė mbjellė:

qė kur u pėrzien
me rėr' e me ujė,
dhe u lagn' e u lyen
pa bujė e rrėmujė.

Pa zė psherėtimi,
zė e vaj tė kotė,
i ngurroj thellimi
nėnė dhen' e ftohtė.

Edhe balt' e ndotur,
edhe llum' i ndyrė
i patnė pėrlotur
me ngjyrė e mėnxyrė.

Ato piperonin
me njė sulm i qetė
dhe mbinin e shkonin
qė pėrposh pėrpjetė.

Qė ngaj errėsira
brenda nė dhč thellė
ndillnin krejt tė lira
dritėn edhe qelltė.

Sa me rėnd' i mbante
rrėnj' e balt' e nxirė
dh' i tėrhiqte e s'i ndante
pėr nė fundėsirė,

dhe sa m'i padukur
edhe sa m'i zjarrtė
ishte sulm' i bukur
pėr nė qiejt' e lartė,

aq mė lirė e fshehur,
dh' aq mė me ngadalė
rritnin pa pandehur
sulmin e pandalė:

Dhe ja, ndizet era
mbi barishte e bimė!
Ja! qesh pranėvera
nėpėr ngashėrime!

Ja! sa lul' e qetė
ēeli gjinė e sajė,
pėrmbi degė e fletė
atje lart nė majė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:50 am

Poradeci


Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anė errėsira...
Po tashi:
Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:51 am

Malli


Syri-i bukur qė t'u mvrenjt -
Syri yt qė mė lėndon
Do mė lerė-a von a shpejt,
Do mė lerė-a shpejt a von.

Sapo shpirti m'u delir -
Shpirti im i nxirė krejt -
Do mė lerė me pahir
Syri-i bukur qė t'u mvrenjt.

E do mbetem pėrnjėmend
Varfanjak si mbret pa fron:
Mbretėresha qė mė ēmend
Do me lerė-a shpejt a von.

Do me lerė-a von a shpejt,
Do me lerė-a shpejt a von,
Syri i bukur qė t'u mvrenjt -
Syri yt qė mė lėndon.

Do mė lerė...A! po si -
Qoftė-aherė-ose tani -
Do tė qaj aq dashuri
Qė tė humb me mall te ti?
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:52 am

Shpirtit


Tė lus, o Lajmės i qielluar!
O Frym' e Zotit, vetė Zot!
Me hirin t'ėnd tė pashteruar
Qė ka mburim pėrjetėsije,
Hirplot, o Shpirt, nėr gaze Ti-je.
Dhe nėr mjerime je hirplot!

Ti botės s'onė-i prure lajmin
E nj'ėndėrimi tė pafaj:
Pėr mallin t'ėnd me tė pastajmin
Ti kuvendon qė pėrmbi botė,
Dhe nė gėzim i bije lotė,
I bije gas nė zi tė saj.

Kur del mi male yll'i ditės
e shuhet nata prapa ti,
Ti me vėshtrimin vetėtitės
ēkėlqen nė fund tė zemrės s'ime
Dh'i bėn prej kėngės sė njė grime
Njė tė pėrjetshme-harmoni.

E kur pat humbur jet' e dherit,
Kur syr' i lodhur m'u pėrgjum,
Nė shkėndijim tė kandilerit
M'i cfaq ylberin e njė rruaze...-
Fatlum, o Shpirt, ti je nėr gaze,
Dhe nėr mjerime je fatlum!

Sot hapa sytė qė-me-natė
E po kėndoj si kurrėkush:
drejt lartėsisė se pamatė
Ah. mėshiro tė ngjite- i cmuar
Prej gjirit t'im tė pėrvėluar
Fjalim'i mallit t'im mjerush.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 10:59 am

Syt' e Lumtur


Ishe vogeloshe...isha mituri...
Kur mė dole mbudhe, ti moj lumja ti!

Vinte perėndimi me tė vagėlluar
Pa m'i shtire tinės ata syt' e shkruar.

Ata syt' e shkruar, sytė moj tė fjetur,
Shtatė vjet me-radhė t'i kam pėrshėndetur.
Kur mė pe sė pari, more-e m'u largove,
Kur mė pe sė dyti, more-e m'u afrove,
Kur mė pe sė treti, more-e mė pushtove,
Tė putha nė gushė, ti m'u turpėrove,
Papo ule kryet e shkove vajtove.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:00 am

Je Ulur Fort


Kujtimi im qė mė s'mė jep tė qetė,
Kujtimi im q' u llaftaris pas teje,
Nė qetėsi ėsht' isker prej rrufeje,
Nė ēas llaftare zjarr e flakė vetė.

Ēkėlqen si prush kur skėterrohen retė,
Kur mall' i dhembshur zė buēet ndaj meje.
Kuptimin t'im o! ndjeje-ahere, ndjeje,
Se n'atė hof m'a ndrin ah! zemr' e shkretė.

Kaq mot-mė-mot shkėndijat m'j-u shpėrndanė
Gjith pėrmi kulm tė bimės mė sė gjatė...
M'j-u pėreluan gjith me tjetėr anė...-

Je ulur fort, po syt' e mi tė panė:
Plot me stoli kjo lul' e zemrės s'ate!
Si kopsht i mbushur plot me jargavane.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:00 am

Dora jote Ledhatarja


Dora jote ledhataja, ėsht' e zbetė si qiri.
Dora jote ledhatarja lėshon dritėn e dėborės.
Kur t'a ndjeu magjinė-e pastėr qė tė shtrydheshe prej dorės,
Shpirti im i frymėzuar regėtiu nė llaftari.

Se me lėndė magjistare u pat bre tul' i saj;
Tul'i saj u pat gatuar me vaj erė-e brumė dylli;
I dha hėna pak tė ndezur, pluhur t'artė-i fali ylli,
E kėshtu m'u duk hirplotė- haj! o dor'e vashės, haj!

Nė vėshtrim tė dorės s'ate ē'pat, o! balli qė m'u vdar?
Ē'pat qepall' e pėrlotur q'i ra pika tatėpjetė?-
Dor'e bryllt' e vashės s'ime, dor'e paqme, dor' e zbetė,
Vetėtiu me prush magjije e mė bėri mendimtar.

Dora jote qė mė dhimbset, dora jote qė mė ēik;
Dora jote qė mė shtrihet sipėr temblave gjumashe;
Dora jote: zemra jote qė t'u nda mė pesė fashe...
Dh'u bė dorė tė mė ndali ndaj dyshoj se mos ik...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:01 am

Pamja


Sot u pamė-e sot u ndamė
Dhe nuk thamė njėzė fjalė;
Kur u ndamė vamė-e qamė,
Qamė shpejt ca lot me valė.

Edhe shpejt kur me tė dalė,
Vamė-u pamė-e shumė thamė,
Thamė fjalė, fjalė, fjalė,
Pastaj kurrė mė s'u ndamė.

Nuk u ndamė-e vetė thamė:
ē'kėto fjalė? ē'kėto lotė?
Ē'ky vajtim q'u vramė-e ramė
Shkrumb e pluhur nėnė botė?

Ah kur ramė, kur u dhembmė,
Ndritej dhembja dritė-e artė...
Kur u dhembmė, kur u shembmė,
Shkrepej yll nė qjell tė lartė...

Yll e dritė bukurija,
Qjell i lartė perėndija,
ē'vjen e shkon e vjen si hija,
Plas e s'plas kjo dashurija.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:01 am

Pėrse tė Dua


Se tė desha vetė,
Dhe t'u nqasa vetė,
Dhe tė putha vetė-

Prandaj.
Dhe tė humba largė,
Dhe tė ndoqa largė,
Dhe tė gjeta largė-
Prandaj.

Se tė desha prapė,
Dhe t'u nqasa prapė,
Dhe tė putha prapė-
Prandaj.

Dhe tė humba vashė,
Dhe tė ndoqa vashė,
Dhe s'tė gjeta vashė-
Prandaj.

Se tė gjeta grua,
Dhe tė desha grua,
Dhe tė putha grua-
Prandaj.

Dhe s'mė flet pėrhera,
Dhe s'mė nqas pėrhera,
Dhe mė plas pėrhera-
Prandaj.

O, prandaj tė dua,
Prandaj vashė-e grua,
Fshehtėsi pėr mua-
Prandaj.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:02 am

Kur nė Flakė


Kur nė flakė tė qiririt zė mendonem net-pėr-net
Dh'e ndjej shpirtin e kulluar nėpėr dritėn qė mė tret
Prej skėterrės se pa matė mė del bot' e ėndėrruar,
vetėm ti, o im-e dashur net-pėr-net mė rri larguar

Po ēdo ėndėrr qė mė shfaqet prej skėterrės sė pafund
ēdo mendim i llaftaruar qė mė dhemb e mė pėrtund,
Duke rėnė prej sė lartash posi pikė zemėrate
T'i pėrshkohet pėr-sė-thelli bukuris' sė qenies sate.

T'i pėrshkohet mes-pėr-mesi dlirėsis' sė shpirit tėnd,
Ta merr pamjen e fytyrės, bėhet shkronjėz e kuvend.
Ai del prej shkretėtire ment' e mi tė m'i stolisė
E ka tingull llaftarie, ka verbimin e magjisė,

Ndrin i kthjellėt e i pastėr si pasqyrėz' e njė kroj
Pa nėm fytyrėn tėnde ta vėshtroj... nuk ta vėshtroj...

O! fytyr' e vjershėruar qė mė mbush me dėshėrime!
Q'i fal gaz pėrjetėsie dashuris' sė zemrės sime!
Qė mė bėn kur ment' e mia regėtijnė varg e varg
Tė tė ndjej aq fare pranė, tė mė jesh aq shumė larg...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:03 am

E mora Shoqezėn Pėrkrah


E mora shoqezėn pėrkrah,
E matmė rugėn ca-nga-ca,
Sikur na ndillte larg diēka.

Pa zu dita perėndoj,
Pa zu nata na mbuloj,
Pa zura shoqen ta pushtoj.

Pėrse buēet liqer i qet!
Liqer, ti ē'thua ndaj bucet!
Ē'far' pe, liqer, mi zall tė shkretė?

E ēasin kur e sjell nėr mend,
Kur sjell nėr mend, ah! atė vend,
As rroj as vdes, po jam pa mend.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:04 am

Gjarpėrushja


Haj tė mirremi pėr dore,
Nep-ma zemrėn qė ma more,
Gjarpėrushe pikėlore

M'u vrapo q'andej matanė,
mė qėndro nė zemėr pranė,
M'i vėshtro sa lot mė lanė.

Tė fjalonemi ngadalė,
tė pushtonemi pa fjalė,
Plot me afsh e duf tė valė.

Me atė vetull-vetulluar,
Me atė shtatin-gjarpėruar,
Me ato kraha-fluturuar

Vetullo,moj vetullushe!
Gjarpėro,moj gjarpėrushe!
Fluturo,moj fluturushe!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:04 am

Kur tė mė jesh e Zemėruar


Ti m`u rrėfeve pėr sėpari shkrepėtimtare nė stoli,
Un` ėndėrrova se nė zemėr po mė valon njė mall i ri.
O, ē'ka qė m`u venit qipalla me kaq tė ngjethur tė pafaj?
Haj!shkretėtirė-e-zemrės`s`ime! Dhe haj! e zeza jetė,haj!

Posi njė yll i perėnduar mė pate humbur gjith mė larg...
Nga malli yt i thura fjalėt gjith sėrė-sėrė-e-varg-e-varg;
E ēdo mendim e pata tretur vetėm n`ėrgjėnd e nė flori,
O,vashė-e lotit tė zhuritur qė vetėtin nėr syt` e mi.-

Prej largėsisė sė pa anė kalon durimi mot-me-mot...
Pas kaqe kohė dhemshurije,ndaj vėndi-i lum as eja sot!
Nė gjirin t`ėnd tė llaftaruar m`a lerė mėndjen t`a humbas,
Tė ndjej si zemra mė gatohet plot me dėshir` e plot me gas.


Ti buzėqesh-mė-zilitare,e mė ēkėlqe si vetėtim,
E mė vėshtro me sy pėllumbi drejt mun nė fund tė shpirtit t`im;
Se gazi-i-kthjellt` i lumtėrisė, qė ēel si lulja nė mėngjes,
Si lule-e pastėr do mė mbijė nė krahruar mun nė mes:


Kur tė mė jesh e zemėruar, mė shpirt tė vrarė-e varfnjak,
N`e mbajē nė zemėr zembėratėn, prej helmit t`ėnd s`do heq aspak;
S`do psherėti n`e lėnc tė vdesė,a nė `m`a thėnc,nė mos m`a
thėnc:
Mjafton njė mvrejtje-e buzės s`ate,qė tė mė bėsh tė prishem
menc.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:05 am

Vallja e Yjve


Yjtė-e ndezur si fingjill,
Qė vėrtiten palė-palė,
Prej mosgjėje zunė fill
Plot me jetė-e mall tė valė.

Zunė fill me dashuri
Qė kur bota zu tė ngjizet,
Pa sikush pėr shok tė ti
Pėrvėlohet edhe ndizet.

Ndizet ēas edhe pėr ēas,
E si kurrė s'ka tė shuar,
Pa pushim i vete pas
Me njė sulm tė llaftaruar.

E si kurrė nuku mund
Ylli yllin qė t'a kapė
Rrotull qiejve pa fund
Venė-e-vinė-e-venė prapė...

.......................................


Do tė venė fluturim
Kudo janė-e kudo s'janė,
Nėpėr qjell qė s'ka mbarim,
As fillim, as fund, as anė.

Kur mi tė, kur nėnė tė,
Kur me hire-e kur pa hire,
Do pėrėajnė gjithėnjė
Hapėsirė...shkretėtire...

Ata ikin varg-e-varg
Me njė etje tė pashuar:
Sesą fellė-e sesą larg
Shoq me shoq u pat larguar!...

Kłsh j-u fali-aq dėshėrim,
Dh'aqė zjarr e aqė flakė,
Dh'i gatoj me aq durim
Yjtė-e lum e varfanjakė?

Se do njė, si pėr ēudi,
Ku prej syresh rreh tė ftohet,
Shoq i vet, nga mall'i ti,
Mė me zjarr zė pėrvėlohet...

Dh'i vjen qark mė me vėrtik
E me dhembje mė tė nxehtė,
E si ik...si gjithė ik...
E pushton me zjarr tė vetė:

Sa mė pak e shmbėllen:
Aq mė shumė-e ndjek dėshira...
Pa nga malli qė s'e gjen,
Dridhet gjithė hapėsira.

...Kur po ja! Se qė pėrtej
Ndriten erėrat nga pakė:
Yll-i ēdukur nėpėr qiej
Vetėtiu e mori flakė:

J-a pat shtėnė me njė ēas,
Mun nė mes nė kraharuar,
Shoq' i vet q'i sillej pąs
Me njė sulm tė llaftaruar;

Q'e kish flakėn mun nė gji,
Q'e zhuritte dashurija,
qė ēkėlqente me zili
Rrotull rrezeve tė tija.

Yll i mjerė e yll i lum!
Yll i lum e yll i mjerė!
Sapo drita t'u pėrgjum,
Sheh njė shoq nėpėr skėterė;

Ay vin... e gjith vin...,
Gjith mė pranė... -e gjith mė pranė...-
Sesą ndrin e vetėtin!...
Sesą ndjen njė gas pa anė!...

Sesa ndritesh pėrsėri!
Sesģ ndizesh pėrsėpari!
Sesģ djek me dashuri
Posi yll margaritari!...

Dashuri! Heu! Mall i ri!
Dashuri! kėng' e durimit!
Ti liri! Ti robėri!
Ti valim i shkrepėtimit!

........................................


Yjtė-e ndezur aqė larg.
Lozin vallen e dėshirės
Dyke ndritur varg-e-varg
Nėpėr terr tė errėsirės.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:06 am

Syt' e tu Vetėtimtarėt


Syt'e tu, vetėtimtarėt, i mbulon pluhur i zi.
Syt'e tu vetėtimtarėt ndezin yj mi vala detesh.
Me vėshtrim tė perėnduar, kaq hirplotė ti mė mbetesh
Si t'i fshesh qipall'e rėndė tė paēmuarat stoli.

Kur i pash'oh! Nė nat'helmi, hėn'e largė-ish derdhur n'ar.
Kur i pashė nė nat'helmi, ar i derdhur m'u bėj zija:
M'u bė gas ndaj fėrfėllonte vgjeri-i shenjt' hijen e tija:
Mi shtrat fletė sapo shtruar...na shij qjelli zilitar...

Syt'e tu- enigm' e kohės; syt' e tu-ēudi pa ēmim;
Syt'e tu- ēkėlqim gazmuar i skėterrės dhemshurishte.
Kish durim yll' i zhuritur, yll me zjarr durimi kishte,
Qė krijoj kaq dritė djelli, qė mbaroj kaq dėshėrim.

Syt'e tu vetėtimtarėt, sillen qark gjerakorisht.
Syt'e tu vetėtimtarėt ėndėrojne-aq tė qetuar.
Ndaj shtron hijen vgjeri-i shentė kur i putha-i llaftaruar,
Syt'e tu vetėtimtarėt buzėqeshnė dhemshurisht
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:07 am

Ku shtrohet Vala... (Romancė)


Ku shtrohet vala pėrmi zall
E fryn njė kėng' e pakuptuar,
Tė pashė, motėr, plot me mall,
mė pe me shpirt tė llaftaruar.

Q'aherė silleshim me nge
Gjith vet-i dytė, vet'e dytė...
Dh'i shtinja sytė gjith pėrdhe-
Gjithė pėrdhe m'i shtinje sytė...

Po me t'u ndarė vet e vet,
Mė s'kishim turp qė s'kishte fjalė...
Na ritej malli posi det,
Posi njė det qė vjen me valė:

E prapė silleshim me nge
Gjith vet-i dytė, vet-e dytė;
E prapė sytė gjith pėrdhe,
Gjithė pėrdhe pikonin sytė.

..........................................


Q'aherė qamė plot me mall
Atė vėshtrimin e kaluar,
Ku shtrohet vala pėrmi zall
E fryn njė kėng' e pakuptuar.

Se kish kuptim qė s'kish kuptim,
Kuptim'i fellė-i mallit t'onė;
Se malli jon'ish zotėrim,
Qė robėron pėrgjithėmonė;

Se s'dashuronja-as un' as ti,
Po dashuronte dashurija:
Njė dashuri - njė fshehtėsi
M'e fshehur sesa fshehtėsija.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:07 am

Ku vemi Shpesh


Nė zemėr t'ėnde vetėm unė,
Nė zemėr t'ime vetėm ti,
dhe jashtė bota fjalėtare,
Dhe jashtė syri plot zili.

Dh'ashtu filluam pėrngahera
Njė vetėsi plot ėmbėlsi,
Tė mos na shohė syr'i botės,
Mos na zemrosh, moj njerėzi.

Dhe ikm' e ikmė gjith-mė largė,
Dyke kėrkuar pak liri,
Qė me t'u ndezur flak'e ditės,
Gjer mė tė mugėtit tė zi;

Gjer nė mesnatė-e pasmesnate,
Oh! E pangopur e arrati!
Un' hijerėnd' e mvrerėsuar,
Ti buzėndritur nė stoli.

Nėr ato male shtat-mėdhaja,
Nėr ata pyje me fshehtėsi,
N'ato mburima lozonjare,
N'ata shkėmbenj plot llaftari;

Ku fryn njė erė pastėrtije,
E vetėtin njė bukuri,
E ritet malli posi deti,
E ndizet zemėra nė gji;

Ku nuku duket asnjeri,
Ku vemi shpesh veē un'e ti
Ku djeg si zjarr, moj dashuri!
Ku ndrin si yll, moj perėndi!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:08 am

Dėgjimi i Zemrės


Kur tė mė kujtosh,
Kur tė vish tė shkosh,
Kur tė shkosh kėtejza pranė
Qė tė ēmallėrosh

Ē'po dėgjon kur shkon?
Kur vjen e pėrgjon?
Ē'pėrgjon zemra nė kėt'anė
Fund nė kėtė hon?

Zemra jote sot,
Zemra jote mot,
sot e mot nė ē'mallėrime
Zemra qė s'fle dot

Seē tė ndjen kėtaj,
Seē tė ndjen pastaj,
Seē dėgjon ndaj vetes s'ime
(Si ndaj vet'e saj):

Mall e vrer qė mbaj
Qaj, moj zemėr, qaj.

Vrer e mall qė flas
Plas, moj zemėr, plas.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:09 am

Mitrush Kutelit


...Pa m'i prit edhe Mitrush Kutelit

...Pa m'i prit edhe kėtonė,
Iskėra tė zemrės s'onė.
Prit-m'i shok n'ato mėrgime
Fjalėzat me regėtime,
Nga buēim'i zemrės s'ime.
Zemra ime buēim-shkretė
Zjen e bren e s'gjen tė qetė,
Plaset e pėrplaset vetė,
Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:10 am

Kujtimi


Edhe nė mungove,
Edhe nė ndryshove,
Edhe nė dredhove,
Nė mė gjarpėrove:

Kujt j-a dhč mungimin?
Kujt ja dhč ndryshimin?
Kujt j-a dhe dredhimin?
Kuja gjarpėrimin?

Mungime-e ndryshime,
Mungime-e dredhime,
Dh'ato gjarpėrime-
Hon pėr zemrėn t'ime.

Zemr' e mall i parė,
Zemėrėz' e vrarė
Kujton dyke qarė,
Pushton me llaftarė
Lulen e pavdarė,
Trupin e pangarė.

Pa ri pshoj qetuar
Dyke ėndėruar
Ndaj po puth nėr duar-
Si ndaj koh' e shkuar-

Fort i dėshėruar,
Fort i dhėmshėruar,
Fort i lumtėruar,
Ballin dritė-qėruar
Syrin qjell-kulluar,
Gjirin-vajzėruar,
Trupin-qumėshtuar
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:10 am

Lodra e Dashurisė


Kėrkova
Lumturinė,
Gjer mė sot,
Gjith mė tė kot.

Shijova
ēupėrinė,
Njė mot.
Me shpirtin plot.

Kullova
Djalėrinė
Me lot,
Qė s'thahen dot.

Kuptova
Dashurinė
Qė lot -
Kur shemb! o Zot!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:13 am

Ē'u mbush Mali


Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke rritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė e mė ke djalė
********
Ē'u mbush mali me dėborė,
Ē'u mbush deti me pamporė,
Seē u mbush e shkreta Vlorė
Plot me krushq e me dasmorė,
S'janė Toskė e Malėsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.
Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
Nga ēdo anė seē na ardhė
Shqipėtarėt gunė-bardhė,
Seē na ardhė palė-palė
Duke rutulluar malė
Kush mė kėmb'e kush mė kalė
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė;
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N'atė thelb tė Shqipėrisė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:29 am

Vdekja e Noisit


Me zjarr ju flas... me zjarr
Nė gjirin tim kam hapur varr...
Qė t'i jap shpresė- edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemėrak
Fatlum dh' i pastėr si zėmbak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijnė- urtuar zogjtė-e mi,
Dh'u jap ushqim me dashuri-
Njė dashuri pėr llaftari:

Pa nis ah! Gjirin ta godas...
Dh'e hap ah! gjirin pėr njė ēas...
Dh'i nginj ah! zogjtė- e vdes me gas!...

Ahere - helmohet e buēet
Pas mallit tim liqer-i shkret,
E rrit tallazin posi det.

Ay e tund , ay e shkund,
Ay e hap sa me tė mund,
Gjer mun nė gjit,gjer mu nė fund.

E shpirtin dyke ma pėrcjellė
Mė thotė ah! shih sesa 'sht'i fellė...
Ky gjir'i em qė tė pat pjellė...

Me zjarr ju flas...
Me zjarr...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:30 am

Gremina


Ti sot as qesh as qan,
Ri larg e qetė.
Nė shpirtin t'ėnd ti mban
Njė faj pėr jetė.

Njė dashuri me gas,
Siē fryri era,
E zure shpejt nė ēas,
E le pėrhera.

U ngrove-ashtu sa mund,
As shumė-as pakė,
S'tė ndriu pėrdrejt nė fund
E bardha flakė:

Mė ndriu e griu e shkriu
Ah mua zjarri!
U mvarrėsh un'i ziu
Mi buzė varri!

E nuk mė dhemb aspak
Njė vdekje-e gjallė,
Ndaj qava lot me gjak,
Si nė pėrrallė;

Ndaj hoqa rėndė-ashtu,
Gjer nė greminė,
Llaftarėn qė mė zu
Pėr dashurinė;

Pėr dashurinė-o Zot,
Qė shemb njė burrė,
Qė s'e pat ndjerė dot
Gruaja kurrė;

Qė lind e ndritur krejt,
Bukuriplotė!
Me dritėn drejt-pėr-drejt
Nga drita jote!

Qė qesh e qan e zjen,
E s'jep tė qetė,
E zjen e bren e shfren,
E s'vdes pėrjetė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:32 am

Durimi


Tashi me gas, tashi me lot,
Tashi dhe nj'herė,
Duro durimin si pėr-mot
E si pėrher.

Mendo mendimin zemėrak,
Ndaj vjen tė sjellė
Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
Nė zemėr fellė;

Sa pati shkrirė aq ėmbėlsi
Dyke kėnduar,
E vaj e zi e shkrumb e hi
Tė pambaruar;

Dyke pėrflakur plot me gas,
Plot afsh tė ndritur,
Njė mall tė math qė mė vjen pas,
Kujtim-zhuritur;

Vjen ku pėrplaset pėrmi dhé,
Nėr ulėrimė,
e greminuar si rrufe,
Kjo jeta ime;

Ku mban shtrėgatėn me sa mund,
Dhe kėsaj radhe,
E hapur krejt, gjer mu nė fund,
Ah plag'e madhe;

Fund e gjehenė e ang i zi,
Jetė pas jete,
Yll-dashuri! Hon-lemeri
Qė mbaj me vete!

Edhe mendoj mendim me lot,
Me pėrvėlime,
Duroj durim tė mbushur plot
Me zemrėn t'ime.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Thu May 24, 2007 11:33 am

Zemra


Bėj e ri mendohem,
Tė mos t'afėrohem,
Bėn e ri mendohesh
Tė mos m'afėrohesh.

Dhe ri bėj e bėjnė
Mos tė shkoj andejnė,
Dhe ri e bėn bejnė
Mos tė shkosh kėtejnė.

Ha! tek bėj kėshtuzė,
Hop! tė shoh kėtuzė!
Ha! tek bėn ashtuzė,
Hop! buzė-pėr-buzė.

Pa me puth njė herė,
Pa tė puth dy herė,
Pa mė puth tri herė,
Tė puth tridhjet herė,

Uf! moj zemrė-e mjerė...

Zemėr-lule-e-verė,
Gas-e-vrer-pėrherė,
Zemėr-kopsht-me-erė,
Zemėra-skėtere.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:58 am

Nė moshėn 10-vjeēare e dėrguan pėr tė vazhduar studimet nė Manastir dhe mė vonė nė Athinė, ku mbaroi liceun. Mė 1921 ai shkoi nė Rumani, pėr tė ndjekur studimet e larta. Duke qenė pa bursė dhe pa asnjė ndihmė, ai u detyrua tė punonte dhe njėkohėsisht tė studionte. Nė Bukuresht ai u lidh me lėvizjen atdhetare tė kolonisė shqiptare, u miqėsua me Asdrenin e atdhetarė tė tjerė shqiptarė dhe u zgjodh edhe sekretar i pėrgjithshėm i Kolonisė. Nė verėn e vitit 1924 Qeveria e Fan Nolit i dha bursė dhe kėshtu arriti t'i pėrfundojė studimet e larta nė Grac (Austri) nė Fakultetin e Filologjisė Romano-Gjermane. Nė dallim nga poetėt e Rilindjes, qė megjithė origjinalitetin e tyre kishin tipare tė pėrbashkėta, poetėt e shquar tė periudhės sė Pavarėsisė Noli, Fishta, Poradeci, Migjeni, janė krejtėsisht tė ndryshėm nga njėri-tjetri si nga formimi, nga prirja e tyre, ashtu edhe nga interesat e synimet.

Lasgush Poradeci e jetoi Rilindjen nė periudhėn e shpėrthimit tė kryengritjeve tė mėdha pėr liri. Nė veprėn e kėtij romantiku tė fundit tė letėrsisė sonė jetoi shqetėsimi atdhetar i mbrojtjes sė kombit dhe tė traditės sė Rilindjes, ashtu sikurse edhe dėshira pėr triumfin e pikėpamjeve demokratike, shqetėsimi pėr njė emancipim tė pėrgjithshėm kulturor e shpirtėror tė shoqėrisė shqiptare. Ai ėshtė nga lirikėt tanė mė tė mėdhenj, i cili u shqua pėr sensibilitetin dhe ėmbėlsinė poetike me tė cilėn i kėndoi Shqipėrisė dhe dashurisė.

Nė vitin 1933, u botua vėllimi i tij i parė "Vallja e yjeve", dhe mė 1937, u botua vėllimi i dytė "Ylli i zemrės". Pas Luftės sė Dytė Botėrore Lasgush Poradeci e vazhdoi veprimtarinė krijuese, por u mor edhe me pėrkthime. Ai shkroi, veē tė tjerash, poemat "Eskursioni teologjik i Sokratit", "Mbi ta", "Kamadeva", baladat pėr Muharrem e Reshit Ēollakun. Gjithashtu, pėrktheu disa nga kryeveprat e letėrsisė botėrore si "Eugjen Onjegin" tė Pushkinit, lirikat e Lermontovit, tė Bllokut, Poemat e Hajnes, tė Majakovskit e Miēkieviēit, lirikat e Gėtes dhe Hajnes, poezi tė Lanaut, Brehtit; Hygoit, Mysesė, Bajronit, Shellit, Bėrnsit, tė Emineskut, etj.

Lasgush Poradeci lė pas njė krijimtari tė bukur, e cila kishte fituar zemran e lexuesit dhe kishte tėrhequr vėmendjen e disa studiuesve tė shquar tė kulturės sonė si Eqerem Ēabej, Skėnder Luarasi, Mitrush Kuteli, Sabri Hamiti, Ismail Kadare, Rexhep Ismajli, etj. Si njė personalitet i shquar dhe poet i vėrtetė ai nuk ua nėnshtroi kurrė artin e tij kėrkesave dhe synimeve tė diktaturės. Pėr kėtė arsye ai u la nė njė gjendje ekonomike tė rėndė dhe pothuaj nė harresė nga shtypi zyrtar. Vetėm nė vitin 1989 mundi tė botohet vepra e tij e plotė.

Tituj tė veprave
Vallja e yjeve - lirikė (1933)
Ylli i zemrės - lirikė (1937)
Eskursioni teologjik i Sokratit -
Mbi ta -
Kamadeva
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lasgush Poradeci

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi