MIGjENI

Shko poshtė

MODERATOR MIGjENI

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 10:14 am

RECITAL I MALCORIT

O' si nuk kam nji grusht te forte
t'i bije mu ne zemre malit qe s'bezane,
ta dij edhe ai se c'do me thane i dobet -
n'agoni te perdridhet si vigan i vrame,

Une - lugat! SI hij'e trazueme,
trashegimtar i vuetjes dhe i durimit,
endem mbi bark te mallit me ujen e zgjueme
dhe me klithma te paknaquna t'instinktit.

Mali hesht. Edhe pse per dite
mbi lekure te tij, ne loje varrimtare,
kerkoj me gjete nji kafshate ma te mire...
Por me rrene shaka shpresa genjeshare.

Mali hesht - dhe ne heshtje qeshe.
E une vuej - dhe ne vuejtje vdes!

Po une, kur? heu! kur kam per t'u qeshe?
Apo ndoshta duhet ma pare te vdes?

O, si nuk kam nji grusht te fuqishem!
Malit qe hesht mu ne zemre me ja njeshe
Ta shof si dridhet nga grusht'i paligjshem...
E une te kenaqem, te kenaqem tu u qesh.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:36 am

Vetmija


Mė plak mėrzitja
qė vetmia mė sjell;
pėrbuzja, urrejtja
tė gjith sendet m'i mbėshtjell
qė kam shumė anmiq
tė liq
nė kėto sende pa shpirt,
Nuk flasin.
As sy s'kanė.
Po mue mė bahet
se aty janė
vetėm qė tė mė plasin
zemrėn.
Sė paku, tė mė shajnė:
I mallkuem!
Sė paku, tė anė tallin:
I uruem!
Sė paku, tė mė kėndojnė:
I yni zot!
Ose tė mė thonė:
Jeton kot!
Tė flasin, tė flasin se fjalė due
nė kėt vetmi me ndigjue.
Ose tė mė tregojnė historinė
e tyne, autobiografinė:
ndoshta ty do gjej gjasim
me jeten time pa tingllim
qė nė vetmi po e kaloj
dhe s'po dij a rroj e s'rroj.
Sendet heshtin. sa tė pamėshirė!
Mė bajnė dhe mue tė hesht me pahirė,
pse gojė s'kanė
dhe nuk flasin,
aty janė
vetėm tė mė plasin
zemrėn teme qė po vuen
dhe nė mėrzi vetveten truen.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:37 am

Kanga qė S'kuptohet


U vodh kanga nga zemra e kombit,
shpėrtheu nė vaj tė dikuem mjerimit,
kėndoi ujen e sė bijės, kėndoi ujen e tė birit,
qau jetėn e thyeme nga rrufe e fatit,
i mbyti nė lotė shpirtėnt qė ndjejnė dhimbė pėr tė ngratit.

Kangė a vaj? Ēė je? Thuejma, zemėr kombi!
Zemėr qė ke vuejtun, qė ende po vuen...
Kangė a vaj? Ēė je? Ēė nė ty po vluen?
Mallkimi ndaj fatet qė ditėt t'i helmuen,
qė dėshirat e jetės tė gjitha t'i gozhduen?

Oh, jo! Kanga jote asht shprehje e dhimbsun
e njėjetese qė dergjet e dergjet
dhe tu' e dergjė ndoshta do hesht e molisun...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:38 am

Frymėzim i Pafat


Frymzim' i em i pafat,
qė vjen e mė djeg mu nė gji,
pėr kė po mė flet? pėr kė tė shkruej?
pėrse po mė ban qė kaq tė vuej?
pse vjen e mė djeg mu nė gji,
frymzim' i em i pafat?

Pėr tė gjorėt? pėr ata qė nuk kanė dritė?
0 frymzim' i em i ngratė,
mjaft me plagė qė s'kan shėrim,
leni tė dergjen nė mjerim,
Njerzit s'duen ma trishtim,
botės s'ia kande atė kangė tė thatė,
thot se mjell njė farė tė idhtė.

Far' e idhtė... far' e idhė...
0 njerz tė bimė nga far' e ambėl!
Frigė tė mos keni, pse njė kangė
mund t'ju theri nė ndjesi,
t'ju kujtojnė zemrėn nė gji
nė ndėrgjegje dhe njė dangė...
por ju t'ju bajė edhe ma zi.

Frymzim' i em i pafat!
Shporru ktej! Nuk tė due!
S'i due hovet tueja tė nalta,
as fluturimet... Nėpėr balta...
tė ditve tona tė shklas un tue
rrokė me njerzit qė rrok nata.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:39 am

Njė Natė pa Gjumė


Pak dritė! Pak dritė! Pak dritė, o shok, o vlla.
Tė lutem, pak dritė nė kėt natė kur shpirti vuen,
kur tė dhemb e s'di ē'tė dhemb, e syni gjum nuk ka,
urren nuk din ē'urren, don e s'din se ē'don.
Pak dritė! 0 burrė! 0 hero' ngado qė tė jesh. ....
Burrė qė shkatrron edhe qė ndėrton sėrish!
Pak dritė vetėm, tė lutem, mshirė tė kesh,
se do ēmendem nė kėt natė pa gjumė dhe pa pishė.
Oh! ta kisha pishėn tė madhe edhe tė ndezun!
Me flakėn e pishės nė qiellin e ksaj nate
ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burrė i tretun
Do ta shifsha vallen tande nė majė tė njė shpate.
Por pishė nuk kam e vetėm janė burrat, shokėt...
Dergjem n'errsin pa gjumė dhe pa dritė...
Askush s'mė ndigjon, ēirren kot mė kot...
Hesht more, hesht! por qėndro, o shpirt.
Gjeli kėndon dhe thotė se asht afėr drita
Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala e jote?
Kur ti kėndon thonė se asht afėr drita...
Por un s'besoj sonte nė fjalėt e ksaj bote.
Hiqmuni qafe, mendimet
O jastėk ty tė rroki, tė pėrqafoj si shpėtimin,
mė fal atė qė due: gjumin dhe andr'min
e dy buzve qė pėshpėrisin ngushllimin.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:41 am

Malli Rinuer


Valėt muzikore fluturojnė nga pėrndimi
shkrepen e pėrtrihen
pėr muret e dhomės seme,
edhe mandej dridhen
mbrenda nė zemrėn teme
dhe zgjojnė ndijesina qė mblue ka hini.
Ndijesitė e mia me valėt muzikore
shkėmbejnė puthje tė nxehta
posi dy dashnorė
e pa mshirė shėgjeta
mė ther nė krahnor
edhe mė merr malli pėr jetė ma gazmore.
Malli rinuer pėr jetė ma shkumbuese
flen pa fat nė mue,
njė tingull pėmdimi
asht ngushllim pėr mue
kur mė mshtjell mashtrimi
me melankolinė e vet aq trishtuese.
Tingujt miqėdashės, qė nė dhomėn teme
mė falin rytmin
e njė dansit tė largėt,
mė kujtojnė pėrqafimin
e ēiftave tė shkathėt
qė sjellen hirshėm nėpėr drrasa tė gėdhenme.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:42 am

Hidhet e Pėrhidhet


Hidhet e pėrhidhet nė shtregullėn e fatit
djalosh' i Arbėnis.
Hidhet e pėrhidhet nė pėmdim mbrapa malit
me hovin e rinis
zogu i liris!
Nė shtregullėn e fatit, ndėr kėto fluturime
ma shpejt i rreh zemra edhe merr drithtime
se qiellat e hueja premtojnė gėzime t'ambla
nepėr shkalla tė hueja, nėn tė ngjyrta llamba
premtojnė hyjnizimin nė vallen e dėfrimit;
femėn-mashkull rrokun si dy vetė qė mbyten
kin pėr tė mbramen herė qindenjė herė puthen
e mbrenda krahnorit gati tė pėlsasė zemra,
nsa majet e kėpucve shkarravisin germa
tė tanė natėn e lume deri nė tė lem t'agimit.
Pėr njenin ky gėzim, pėr tjetrin gėzim tjetėr...
ndoshta vllime librash, atom ose kompas
fund' i fundit shkundet ai djalosh i vjetėr
nga melankolia fillon tė vuejė pa masė.
Dh' atėherė nalmadhnia e tij mbret Dyshimi
futet nė zemėr, nė tru, nė jetėn e tė riut
mfshehtas fillon lojėn tinzake, si krymbi
nė thalbin e mollės... e syni i tė riut
merr hijen e vendit, hijen e njė murit
mbrapa tė cilit rrahin zemrat e makinat
m'i krijue jetė tė tjetėr, njeriun e gurit...
... po, njė ringjallje mbi tė vjetra kalbsinat.
Syn' i tė riut muer hijen e atij murit.
Hidhet e pėrhidhet
zogu i liris,
por dhe bjen ku lidhet djalosh' i Arbėnis.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:42 am

Mbas Tryezės


Kėshtu ne tė rinjve na kalon nata:
Pranė tryezės meremer-falso, me gotė tė plotė a boshe,
me kujdes tė madh ndejun (si e lyp dans-edukata),
tė ngrehun, tė ngrimė, tė stolisun
e ftyrash tė qindisun
me pudėr, karmin... jo? por me pėrshtypje tė mirė
qė na e sjell zojusha e bukur dhe me hir
tu' na buzqeshė ambėl, buzėsh tė kuqe si gjaku,
nsa gjit' i majen, dridhen ftyra kuqet, zbehet...
e nė secilin prej nesh nė fund ka njė shpresė kėndedhet
dhe na shtrėngon laku...
Qashtu ndejė, tu' e vrejtun, ēojmė biseda tė ndryshme
serioze, t'urta, por ma shpesh tė dyshueshme,
me gjuhė tė bukur, tė zgjedhun, mbi ngjarje tė ra flasim
e prej njė dėshirės pa mshirė tė gjithė pėlsasim.
Ngushllim! se zonjusha na i din mirė hallet,
prandej aq me andje, bukur, kėrcen vallet.
Tonet muzikore derdhen, rrkaj derdhen,
lėmojnė ata qė nė valle sjellen, nė hare sjellen,
lėmojnė tryezėn, gotat, veshjet tona, ndjenjat
e fantazis sonė, i hapen ylber velat...
Por befas, tė njėjones sė panjoftun tingllimi,
sė cilės asht te hyu i bukuris trillimi,
krahnorėt n'i pėrkdheli dhe n'i piskoi zemrat,
gjatė korrizit tė thenėt zbresin fill te themr;
Qashtu vuejmė, dėfrejmė...
Jetėn adhurojmė,
nsa drita shkėlqejnė
zojushėn shikojmė
dhe n'andrrim vallzojmė...
Rishtas, me plot dashje, vallet ndiqen, ndiqen
Vash e djalė pėrputhen
mbrend dy zemra digjen,
por me u puthė nuk puthen!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:43 am

Njė Natė


Grue a hyjneshė, e mbėshtjellun n'errsi tė natės,
zbriti nga sfera tė panjoftuna ndėr odat e mia
dhe u shtrue njė fllad, njė e kandshme ndjesi,
njė heshtje parathanse zemrėn don tė ma pėrpijė,
vetėm qė ora kėndon kangėn e thjeshtė tė natės
-jo -jo! dhe diku larg dėgjohen tingujt e kangės
Grue a hyjneshė m'erdhi nga gjin' i errsinės...
Qė! frymėn ia ndjej dhe zemrėn qė rreh prej fellsinės.
Buzėt e njoma tė saj,
Syt e zez e tė mdhaj
me hamnoni vijash tė bindshme
premtojnė njė dashni tė hijshme
(ashtu dhe akordi i heshtjes
frytin e ambėl tė marrveshtjes).
Dhe njėmend! At natė vallzuen ndjesit e jona
mė njė valle dėfryese, pa marrun frymė...
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Tue May 22, 2007 10:44 am

Ndeshja


0 grue, qė tė ndesha nė ditn e fatkobit tem,
kur prirja njellte e syt shikojshin zi
e ndjejshe veten se dhe unė jam fli
tė njė ndjesi si ti.

0 grue, q'u ndeshme ditnė e fatkobit tonė
zemėr pėr zemėr edhe ball pėr ball
e ndjesitė n'u shprehėn me mall
mė njė vall':sahall...

Dhe kėshtu nė rrugė tė madhe e shitme zemrėn tonė,
njerzve qė vetėm njė tė pėrqeshun dhanė pėr tė
e shkuen tė kėnaqun e tu' u gėzue pse
panė mfshehsinat intime tė kėsaj jetesės sonė.

E na, dhe njė dhimbė tė sinqertė tue ndijė,
vuejshim me zemėr tė ndrydhun si dy fėmijė
tė humbun ndėr vise tė hueja natėn, vonė,
o grue, q'u ndeshme nė ditn e fatkobit tonė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:44 am

Poema e Mjerimit


Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.


E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.


Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.


Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.


Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
dridhet posi flaka e mekun e qirit
nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!


Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.


Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".


Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.


Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.


Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.


Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.


Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.


Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:48 am

Nėn flamujt e melankolisė


Ne vendin tone
kudo valojne
flamujt e nje melankolie
te trishtueshme...
...dhe askush s'mund te thote
se ketu rron
nje popull qe nderton
dicka te re.
Aty ketu ne hijet
e flamujve
mund te shifet
nje mund, nje perpjekje
e madhe permbi vdekje
per te pjelle dicka te madhe,
per te qite ne drite nje xhind!
Por,(o ironi)
nga ajo perpjekje lind
vetem nje mi.
Dhe keshtu kjo komedi
na plas diellin e gazit,
nsa prej marazit
pelcasim.
Ne prakun e cdo banese
ku ka ndonj shenj jetese
valon nga nje flamur
melankolie te trishtueshme.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:50 am

Dy buzė...


Dy buzė tė kuqe,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn,
gėzimin ma fikėn,
si fantazma hikėn
ndėr do bota tė larta...
Dy buzė si tėpėrgjakta,
dy dėshira tė flakta,
qė afshin ma thithėn
nė buzė kur mu njitėn
andjet m'i trazuen,
zemrėn ma tėrbuen,
trurin ma helmuen
e nė fund u mėrguen...
Dy buzė tė kuqe,
bukuri fatale,
tė njė gruaje stėrzane
njė pjesė zemre mė nxorne,
njė pranverė tė tanė mė morne
dhe gėzimin ma vodhne...
Ato dy buzė tė kuqe
dhe dy lote tė mija
qenė shenja tė dhimbjes,
kur mė vrau bukuria,
kur mė zu dashunia
e mė dogji rinia.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:52 am

Balade Qytetse


Mbramė
qiella dhe hyjt e vramė
njė ngjarje tė trishtueme panė:
Hije... jo! - por njė grue
me ftyrė tė zbetė edhe me sy
tė zez si jeta e saj,
me buzėn tė vyshkuna nė vaj,
me plagė nė gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt tė grisun,
me hije grueje,
njė kens kėso bote,
njė fantom uje
vallzonte valle nė rrugė tė madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambė tė zbathun,
me zemėr tė plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokė tė thime,
me ndjesi tė ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpėrtheheshin n'aromė,
kur ish e njomė -
atėherė e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e ēmendun
nė rrugat e qytetit tonė,
njė jetėn e fikun, njė jetė e shterun,
shpin i molisun, zemėr e therun,
njė za vorri, njė jehonė
qė vallzon natėn vonė
nėpėr rrugat e qytetit tonė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:55 am

Melodi e Keputun


Melodi e kėputun - lot i kjartė nga syni
i njė grues sė dashun...
andje e pėrplasun,
xhevahir i tretun,
njė andėrr e shkelun,
buzė e paputhun
nė melodin e kėputun.
Nga vaji i heshtun shkunden supat e zhveshun,
verbojnė nga zbardhimi...
e ther, ther hidhnimi
pėr ēasteet e rrėshqitun,
pėr fatin e ikun,
pėr gėzimin e humbun
nė melodin e kėputun.
Brrylat ndėr gjujė tė mpshtetun, ftyrė nė shplakė e fundosun:
Qan grueja e pikllueme
me zemėr tė piskueme
(njė kitarė e gjymtun,
za kange i mbytun
nė buzė nga dhimb' e puthun
nė melodin e kėputun).
Hesht njeriu pran grues qė qan e turpnueme...
syni i venitet
nė tė loti vėrvitet,
diēka nxjerr nga xhepi
grues ia lė - dhe sė shpejti
e len gruen e humbun
nė melodin e kėputun.
Por kur vjen ndoj tjetėr, epshi kapėrthehet,
gjaqet turbullohen,
pėrzihen, pėrvlohen,
ēohen peshė, tėrbohen
... e vetėm ndėgjohen
ahtėt e molisun
nė melodin e grisun.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 11:58 am

Tė Bijtė e Shekullit tė Ri

Na tė birtė e shekullit tė ri,
qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
e ēuem grushtin pėr me luftue
ndėr lufta tė reja
dhe me fitue...
Na tė birtė e shekullit tė ri,
filizat e njė toke sė rimun me lot,
ku djersė e ballit u dikonte kot
se dheu ynė qe kafshatė e huej
dhe nė marrzi duhej shum shtrejtė t'u paguhej.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
edhe fatlumė
ditėm me thanė :
S'duem me humbė
nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
jo! jo! s'i duem humbjet prore
duem ngadhnim!
ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi tė lirė!
S'duem, pėr hir
tė kalbsinave tė vjetra, qė kėrkojnė "shejtnim",
tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
kangėn monotone, pa shpirt, tė sklavnis
tė jem' njė thumb i ngulun ndėr trutė e njerzis.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
me hovin ton e tė ndezun peshė,
ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
dhe pėr fitore kem' me ra fli.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:00 pm

Kanga e Rinisė


Rini, thueja kangės ma tė bukur qė di!
Thueja kangės sate qė tė vlon nė gji.
Nxirre gėzimin tand' tė shpėrthejė me vrull...
Mos e freno kangėn! Le tė marri udhė.


Thueja kangės, rini, pash syt e tu...
Tė rroki, tė puthi kanga, tė nxisi me dashnu
me zjarrm tand, rini... Dhe tė na mbysi dallga
prej ndjenjash tė shkumbzueme q'i turbullon kanga.


Rini, thueja kangės dhe qeshu si fėmi
Kumbi i zanit tė pėrplaset pėr qiellė
dhe tė kthejė prap te na, se hyjt ta kanė zili


e na tė duem fort si tė duem njė diell.
Thueja kangės, Rini! Thueja kangės gėzimplote!
Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:02 pm

Lutje


Tė lutem, o perėndi,
pėr njė simfoni
me tinguj t'argjantė
e akorde t'artė.


Tė lutem, o perėndi,
pėr njė simfoni
plot dashuni
tė nxehtė si te vasha gjitė
kur vlojnė ndijesitė.


Tė lutem, o perėndi
pėr njė simfoni
tė dėfrej nė lumni
t'u u pėrkundė n'ani
tė bukur t'andrrimeve
tė kaltėr, ku tė fantazmėve
buzėt mė tėrheqin zjarrtė
e mė digjen syt e flaktė.


Tė lutem, o perėndi,
pėr njė simfoni
e kurr, e kurr ma mos tė zgjohemi.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:04 pm

Kangėt e Pakėndueme


Thellė nė veten teme flejnė kangėt e pakėndueme
tė cilat ende vuejtja as gėzimi s'i nxori,
tė cilat flejnė e presin njė ditė ma tė lumnueme
me shpėrthye, m'u kėndue pa frigė e pa zori.


Thelltė nė veten teme kangėt e mia jesin...
e unė jam vullkani qė fle i fashitun,
por kur t'i vijė dita tė gjitha ka me i qitun
nė njė mijė ngjyra tė bukra qė nuk vdesin.


Por a do tė vijė dita kangėt me u zgjue?
Apo ndoshta shekujt me ne prap po tallen?
Jo! Jo! Se liria filloi me lulzue
dhe e ndjej nga Dielli valėn.


0 kangėt qė fleni reliktet e mia
q'ende s'keni prekun as njė zemėr tė huej,
vetėm unė me ju po kėnaqem si fėmia
unė djepi juej; ndoshta vorri juej.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:06 pm

Vuejtja


Ka do dit
qė po shof fare mirė
se si nga vuejtja syt po mė madhohen,
nepėr ball dhe ftyrė rrudhat po mė shtohen
e si buzqeshja m'asht e hidhun...
... dhe po ndij
se si mėngjeset e mia
nuk janė ma mėngjese hovi e pune,
as ndėrtimi, por tė shtymt dita mė ditė
e njė jete qė s'durohet.
Dalngadalė po shof
si jeta njė nga njė
secilin ndjesi
me tradhti
po ma vulos
dhe s'po mė mbetė asgja
qė me u nda
si shej gėzimi,
pėrpara
nuk e dishe, ojetė,
se kaq i tmerrtė
asht grushti i yt
qė mbyt
pa mėshirė.
Por kot
nė pasqyrė po shof
se si nga vuejtja syt po mė madhohen
nėpėr ballė dhe nė ftyrė rrudhat po mė shtohen,
dhe shpejt do tė bahem
flamur i vjetruem
i rreckuem
ndėrluftat e jetės.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:08 pm

Tė Lindet Njeriu


Tė lindet njė njeri
nga gjin' i dheut tonė tė rim me lot tė vakėt,
nga thalb' i shpirtit tonė qė shkrihet nė dėshirė tė flakėt
pėr njė gen tė ri,
Tė lindet njė njeri!
Pa hyll nė ball por qė me fjalė tė pushton,
qė tė rrėmben qetsin e ban gjakun tė tė vlojė rrkajė,
e ban synin ligshtin ta zhgjetojė,
qė nėpėr shekuj ndėrgjegjen na tradhton.
Tė dali njė njeri!
Tė mkambi njė Kohė tė Re!
Tė krijojė njė Epope!
Ndėr lahuta tona tė kėndohet Jeta e Re...
Tė gjithė kombet po dehen n'epopea tė veta,
flakė e zjarrmit tė tyne na i pėrzhiti ftyrat
dhe nėpėr to njė nga njė po shtohen rrudhat,
e nėn kambė e mbi krye tinzė po na ikjeta.
(Liri! - Po, liri dhe gaforrja gėzon,
por gaforre asht...
Liri, ku plogsi ndėrgjegje gjallon,
jo, liri nuk asht!),
Tė lindet njė njeri
i madh si madhni
dhe ndėrgjegjet tona t'i ndezi nė dashni
pėr njė ide tė re, ideal bujar,
pėr njė agim tė lum e tė drejtė kombtar.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:09 pm

Zgjimi


O vullnete tė ndrydhuna ndėr grushta tė ēelikta tė shekujve
tė kaluem!
O vullnete tė shtypuna me themra tė ngurta tė titajve
tė tėrbuem!
Tė cilėt n'udhė pėr nė theqafje kėtejpari i ranė
dhe vatrat tona nė mjerim i pėrlanė...
O vullnete tė ndrydhura!
O vullnete tė shtypuna!
Shkundni prangat tė mbrapshta! E me britmė ngadhnyese,
me hove viganash, dėshirash flatruese,
turniu nė tė gjitha anėt dhe poshtė nė dhč zbritni
ndosht' aty keni pėr tė gjetė fillin e njė hymni,
qė Illyri e vjetėr ndėr kremtime kėndonte,
ndėrsa zemra e kombit nė liri kumbonte.
O vullnete tė ndrydhuna!
O vullnete tė shtypuna!
Tash shėgjetat e flakta tė shprehjes suej zharitse
drejtoni kah qiella nė ball tė hyut a tė dreqit,
i cili fatin tonė mbytte nė mnijė tė vet pėrpise
a dijė se tė Birt' e Shqipes folen ia ngrehėn vetvetit.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:11 pm

Lagja e Varfun


Krahėt e zez tė njė nate pa fund
e varrosėn lagjen pranė,
dritė, jetė, gjallsi askund,
vetėm errsinė e skam.

U harrue jeta e ditės
ndėr shtresat e natės, e pagja
u derdh nga parzm' e errsinės...
n'andrra pėrkundet lagja.

Njerzit ndėr shtėpia flejnė
me gjoksa tė lakurtė e tė thatė
e gratė... fėmi po u lejnė
pa ushqim nė gji, pa fat,

Pushojnė gjymtyrt e shkallmueme
nė punėn e ditės sė kalueme,
shėrohen trutė e helmueme
nė gjumin e natės s'adhrueme.

Veē zemrat e njerzve tė lanun
me tė rektunt prralla rrfejnė:
mbi barrat e jetės sė namun
qė shpirt dhe korriz thejnė.

Prralla mbi fėmij rrugaēa
barkjashtė e me hundė tė ndyta,
qė dorė shtrijnė me vjedhė, me lypė
e ngihen me fjalė tė ndyta.

Prralla mbi varza tė fyeme
me faqe e me buzė tė thithna.
Prralla mbi djelm, me tė thyeme
shprese, nė burg me duer tė lidhna,

tė cilt nesėr para gjyqit
pėr delikt do tė pėrgjegjin,
vetėm dreqit e hyllit
tė gjith fajet tash ua mbshtesin.

Kėshtu lagj' e varfun pėshpritė
dhe errsinės hallet tregon.
Njė gjel i undshėm, me dritė
tė hanės i rrejtun, kėndon.

Hesht! or gjel kryengritės,
i lagjės sė varfun. Kėtu
nuk zbardh pėr ty drita e dritės.
i gjikuem je me ngordhė n'u.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:13 pm

Blasfemi


Notojnė xhamiat dhe kishat nėpėr kujtime tona,
e lutjet pa kuptim e shije pėrplasen pėr muret e tyne
dhe nga kėto lutje zemra zotit ende s'iu thye,
por vazhdoi tė rrahi ndėr lodra dhe kumbona.

Xhamiat dhe kishat madhshtore ndėr vende tė mjerueme...
Kumbonaret dhe minaret e nalta mbi shtėpia tona pėrdhecke...
Zani i hoxhės dhe i priftit nė njė kangė tė degjenerueme...
0 pikturė ideale, e vjetėr njė mijė vjeēe!

Notojnė xhamiat dhe kishat nėpėr kujtime tė fetarve.
Tingujt e kumbonės ngatrrohen me zanin e kasnecit,
Shkėlqen shejtnia mbi zhguna dhe ndėr mjekra tė hoxhallarve
0, sa engjuj tė bukur pėrpara derės sė ferrit!

Mbi kėshtjellat mijvjeēare qėndrojnė sorrat e smueme,
krahėt i kanė varė pa shpresė simbojt e shpresave tė humbune
me klithma tė dėshprueme bajnė fjalė mbi jetė tė pėmdueme,
kur kėshtjellat mijvjeēare si xhixha shkėlqejshin tė lumtuna.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:14 pm

Kanga e tė Burgosunit


Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
edhe shof diellin sa njė pare serme
aq larg asht qielli nga e emja gropė.

E kjo gropė e eme e ka emrin burg.
E dini se burgu nuk asht pėr dėfrim.
Prandaj burg' i em asht shum i ultė
dhe mė bani palmuē dhe mė mbyti nė trishtim.

Hekrat e kryqzuem dhe ndėrgjegj' e eme,
dy anmiq tė betuem, luftojnė dit' e natė;
por hekr' i fortė e mund ndėrgjegjen teme
dhe nė dėshprim pėrplasem si njė qen i ngratė.

E kur nata vjen dhe xhixhillojnė hyjt
gėzohem fort, se hekrat nuk m'i kryqzojnė syt',
por t'u sjellmen mbrapa shof dritėn e smutė
edhe hijėn teme tu' u zgjatė nė murt

si njė kėrcnim ligji, posi njė dajak.
Dhe atėher tėrbohem dhe urrej pa masė
dritėn, hijėn, vetėn, muret edhe hekrat
edhe e ndjej vetėn lua tė ndryem nė kafas.

Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
dhe zemra e eme ndien po aq tė breme
nė mes tė katėr murve si nė njė gropė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:15 pm

Sonet Pranveruer


Me kangė nė buzė e me hove tė reja
u zgjue agimi pranveruer,
largėsinat e hjedhta ka zatetė hareja,
n'argjent shkėlqejnė brigjet tėrthuer.

Me kangė nė buzė u zgjue agimi
dhe ia kėndoi kangėn diellit t' art
rrezash purpure dhe jetėdhurimi
me kaltrinat e thellta nė qiellė tė kjartė.

Me manushaqe nė buzė e me andje nė zemra
vajzat si biluri ndėr kopshtie tė gjelbra
dihasin aromat, qė lulzimi derdhi,

me gji tė paprekun, ku dashnia sosė
me fletza trandafilesh qė flladi sjelli
dhe adhrojnė pranverėn me njė apoteozė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:17 pm

Ekstaza Pranverore


...dhe pranvera erdhi...
Nėpėr ftyra tona rrėshqiti nji gėzim
dhe ndėr zemra tona ngrehi njė fole,
e njė jetė e bukur, e njė jetė e re,
me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim.
...dhe dallndysha erdhi...
si shpirti n'ekstazė, nė hovin e shejt shtri;
me qiellėn rroket, me diellin puthet,
dridhen krahėt nė hare mandej poshtė vėrsulet
t'u dhurue nė cicrim pėrshndetje njė mijė.
...triumfon bylbyli...
kangėtar plot magji nė gemb tė trandafiles,
nė njė tempo tė marrė pėrkdheljet po shfre
e kanga kumbuese, kang' e tij pa fre,
asht si kangė Orfeji ndėr telat e lyrės.
...dhe vesa shkėlqen...
nė njė pikė t'argjant pasqyrohet jeta
tėrheqse si andrra dhe si vijzatimi
ndėr orėt e hyjzimit, kur shpėrthen agimi
e rrezet e arta rrėshqasin ndėr fleta.
... dhe pranvera erdhi...
Nėpėr ftyra tona rrėshqiti njė gėzim
dhe ndėr zemra tona ngrehi njė fole
e njė jetė e bukur, e njė jetė e re
me dėshira tė shumta po buzqesh nė lulzim.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:18 pm

Shpirtėnt Shtegtarė


Mbramė njė erė e ftohtė acar fryni nga ana e maleve,
i shkundi shpirtėnt tonė bashkė me gjethe tė kėsaj vjeshte
i mori andej kah dielli hijen si tė pergjakėt ua lėshon zalleve
nė Pėrndim, ku shtret e shkimet dita nė pamundsinė e vet
Enden shpirtėnt tonė nėpėr vise tė Pėrdimit tė mrekullueshėm,
bajnė tė fala dhe me thanė vendeve tė shuguruem
e tė pėritnme ndėr fluide tė hekunt tė zjarrmit adhurueshėm
e me njė kredo gėzojnė qiellėn me ēagje e tė tymuem
nė cilėn, diku nė skaj merimanga fatin tregon
vetes dhe njerzis poshtė, qė damarėt i rrahin
(si tė rrahunt trompete nė vorrėzė) ndėrsa tue qa, kumbon
e thrret kumbon' e fabnikės, i njėmijti fishkėllim si njė fsham
shkyn ajrin
Shpirtėnt tonė me njė dashni tragjike ato vise i duejnė.
n'eter tė kulluet u bajnė fli ndjenjat e veta ma tė holla
E tė nesėrmen fatale kundrojmė njė horizont me njolla
shtegtare tė mėrguem. shpirtėnt tonė n'origjinė po kthejnė
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:21 pm

Kanga e Perndimit


Kangė Pėrndimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete
Kanga e tij njė fč tjetėr, me tempuj tė tjerė, me meshė solemne,
ku prej mėngjesit deri nė mbramje shkrihen ndjesitė njerzore
n'apoteozėn e hekurit; shpirtėnt pėrshkohen nė tymore,

tė cilat nė fishkllim i pėrqeshen zotit tė vjetėr edhe qiellit
e me re tė ndyt' tymi tė dendun ndriēimin ia vrasin diellit.
Fe tjetėr, fe e ēmendun e Pėrndimit tė mrekullueshėm...
ekzaltuem shklet njeriu nė delirium tė pakuptueshėm.

Dėgjon zanin q'i thotė feja. Plagos qiellėn, e shpon tokėn,
i shkyn horizontet e bardhė, zhvesh natyrėn, ia heq kotllėn.
Kult' i tij kult i zhveshun! Nuk ia bren ma trutė enigmi
e varros, mbi varr ia vė njė shej pėrbuzje o nderimi.

Kangė Pėmdimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete
Kanga e tij shpres' e bukur, me flatra tė njė tjetėr jete
nė tė cilėn dielli do ndrrojė udhėn: ka pėr t'u lindė nga Pėrndimi
por deh! nga lumnia tash humb kokėn rruzullimi.

Me njė "tango" qejfi tash ia ngatrron fijet zotit tė vjetėr
ka me ia skandalizue tė birtė besnikė nė planetė tė tjetėr,
Kanga Pėrndimi, kangė njeriu tė dehun nga besimi nė vete...
Le tė dėgjojmė kangėn qė mshtillet nė shllung' avulli nė pika djerse.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:28 pm

Rezignata


Na shprehun tė ngushlluem gjetme nė vaj...
Mjerimet i mormė nė pajė
Me jetė... se kjo botė mbarė
ndėr gji t'Univerzumit asht njė varrė,
ku qenia e dėnueme shkrrahet rrshanė
me vullnet tė ndrydhun nė grusht tė njė vigani.
Njė sy i stolisun me lot tė kulluet sė dhimbes sė thellė
ndrit nga skaji i mjerimit,
e kaiherė njė refleks i njė mendimit tė hjedhtė
veton rreth rruzullimit
shfrimin me gjetė mnis sė vet tė mnerėtė...
Por kreu varet, syn' i trishtuem, mbyllet
e nga qerpiku njė lot i kjart' shtyhet
rrokulliset nga ftyra, bie nė tokė e thrrimet,
e ndėr thrrimet e vogla tė lotit ka njė njeri lindet
Secili prej tyne n'udhė tė fatit tė vet niset
me shpresė nė ngadhnim ma tė vogėl, pėrshkon tė gjitha viset
kah rrugėt janė tė shtrueme me ferra e rreth tė cilave shifen
vorret tė shpėlamė me lotė e tė marrėt qė zgėrdhihen.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:28 pm

Vjeshta nė Parakalim


Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona,
Afshon erė e mekun, lėngon i zymtė dielli,
lėngon shpirt' i smum ndėr krahnore tona,
dridhet jet' e vyshkun ndėr gemba tė njė plepi.

Ngjyrėt e verdha lozin nė vallen e fundme
(dėshirė e marrė e gjethve qė njė nga njė vdesin!)
Gėzimet, andjet tona, dėshirat e fundme
nėpėr balta tė vjeshtės njė nga njė po shkelin.

Njė lis pasqyrohet nė lotin e qiellit,
tundet dhe pėrgjaket nė pasion tė viganit:
"Jetė! Jetė unė due!" - e frymė merr prej fellit,
si stuhi shkyn ajrin... por nė fund ia nis vajit.

Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
nė mjegull pėrpise. Pemėt degėt e lagun
me vaj i mshtjellin nė lutje por kot! e dinė, tė fikun,
se nesėr do vdesin... Vall! A ka shpėtim ndokund?!

Mallėngjehet syni, mallėngjehet zemra
n'orėn e vorresės, kur heshtin damaret,
e vorri inaltohet nėn qiella ma t'epra
me klithėm dėshprimi qė nė dhimbė tė madhe zvarret.

Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona.
Rėnkoni dėshirat fėmitė e jetės sė vafun;
rėnkoni nė zije, qani mbi kufoma,
qė stolisin vjeshtėn nėpėr gemba tė thamun.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Wed May 23, 2007 12:29 pm

Kanga e Dhimbės Krenare


0 dhimbė krenare e shpirtit qė vuen
dhe shpėrthen ndėr vargjet e lira...
A deshte, vall, pėr t'u ngushlluem
tu' e stolisė botėn me xhevahira?

0 dhimbė krenare ndėr vargjet e lira,
qė kumbojnė me tinguj tė sinqertė...
Vall, a do tė prekish kėnd ndėr ndijesina?
Apo do vdesish si vdes gjethi nė vjeshtė?

0 kangė e dejė e dhimbės krenare...
Mos pusho kurr! Por bashkė me vaje,
si dy binjakė kėndoni mjerimin
se koha do t'ju bijė ngushllimin.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:55 am

Millosh Gjergj Nikolla, edhe i njohur si MIGJENI lindi mė 13 tetor 1911 nė Shkodėr; vdiq mė 26 Gusht 1938 nė Torre Peliēe, ka qenė njė poet shqiptar.


MigjeniPoet dhe prozator, pėrfaqėsuesi mė i shquar i letėrsisė demokratike e revolucionare para Ēlirimit. Lindi mė 13 Tetor 1911 nė Shkodėr nė njė familje tė varfėr qytetare. Pasi kreu shkollėn fillore nė qytetin e lindjes, mė 1928-1932 ndoqi mėsimet e mesme teologjike nė Manastir. Nė vitet 1933-1937 punoi si mėsues filloreje nė Vrakė, Shkodėr dhe nė Pukė. Kjo ėshtė edhe koha kur zhvilloi veprimtarinė letrare. Shkrimet e para i botoi mė 1934; bashkėpunoi nė revistat "Illyria", "Bota e re" etj. Mė 1936 krijimet e veta poetike i pėrmblodhi nė librin Vargje tė lira, tė cilin censura nuk e la tė qarkullojė. Nga fundi i v.1937 shkoi nė Itali pėr tu shėruar nga sėmundja e mushkėrive. Vdiq mė 26.8.1938, nė moshėn 27-vjeēare nė njė sanatorium pranė Torinos nė Torre Peliēe. La nė dorėshkrim njė pjesė tė rėndėsishme tė prozės sė tij.

Migjeni kishte bindje demokratike, revolucionare, me tė ciat filloi tė brumoset qė nė bankat e shkollės nėn ndikimin e veprave tė autorėve pėrparimtarė. Punėn si shkrimtar e nisi kur nė letėrsinė shqiptare po forcohej rryma demokratike; me shkrimet e tij realiste, thellėsisht novatore nga brendia dhe forma, dha ndihmė tė madhe nė zhvillimin e saj tė mėtejshėm.

Nė themel tė krijmtarisė sė Migjeni qėndron aspirata pėr njė botė tė re, ku njerėzit e thjeshtė tė jetojnė tė lirė dhe tė lumtur me dinjitet njerėzor dhe pa frikė pėr tė nesėrmen. Ky humanizėm aktiv pėrshkon tej e ndanė veprėn e tij. Nė poezitė e para, si "Zgjimi", "Tė birt' e shekullit tė ri", "Shkėndija","Shpirtėnit shtegtarė"etj. pakėnaqėsia e thellė ndaj realitetit ēifligaro-borgjez dhe ėndrra e autorit pėr njė tė ardhme tė bukur u shpreh me figura tė gjalla romantike. Poeti u ngrit kundėr amullisė shoqėrore dhe forcave qė mbanin vendin nė errėsirė («kalbėsinave qė kėrkojnė shejtnim»). Kritika e rreptė e gjendjes sė rėndė tė vendit u gėrshetua nė kėto krijime me dėshirėn e zjarrtė pėr "njė agim tė lum e tė drejtė kombėtar", me grishjen pėr tė luftuar pėr ditė mė tė bukura. Pėr zhvillimin e Migjenit si shkrimtar ėshtė karakteristik kalimi i tij i shpejtė nga romantizmi revolucionar nė realizmin kritik.

Pasqyrimi i varfėrisė sė thellė tė masave zė vend qendror nė krijimtarinė e Migjenit; pėr shkrimtarin kishte rėndėsi tė madhe shoqėrore qė tė dilte nė dritė sa mė qartė humnera e vuajtjeve, ku e kishte hedhur popullin regjimi reaksionar. Heronjtė e veprave tė tij mė tė mira ("Bukėn tonė tė pėrditshme falna sot", "Bukuria qė vret", "Mollė e ndalueme", "Legjenda e misrit", "A don qymyr zotni?"etj.) ishin tė papunė qė rropateshin gjithė ditėn pėr tė nxjerrė kafshatėn e gojės, malėsorė qė qėndronin nė zgrip tė jetės, tė mjerė qė nuk u kishte ecur nė jetė dhe ishin flakur jashtė shoqėrisė. Nė "Poemėn e mjerimit", veprėn e tij mė tė shquar, Migjeni pėrshkroi nė tablo tė gjallė dhe rrėqethėse tė gjėllitjes sė vėshtirė tė masave tė shtypura dhe tė shfrytėzuara, tė venitjes sė tyre fizike nėn grushtin e mjerimit, qė sundonte nė vend dhe mbrohej nga monarkia ēifligaro-borgjeze. Nė njė varg shkrimesh, si "Zoti tėdhashtė". etj., Migjeni fshikulloi ashpėr indiferentizmin e klasave tė kamura ndaj vuajtjeve qė hiqte populli. Shtresat e privilegjuara Migjeni i pasqyroi kryesisht nė jetėn e tyre vetjake, ai tregoi moralin hipokrit dhe despotizmin qė karakterizonte marrėdhėniet e tyre familjare ("Tė ēelen arkapijat", "Studenti nė shtėpi"). Nė "Studenti nė shtėpi" vuri nė lojė inteligjencien borgjeze, si forcė e paaftė pėr tė luftuar pėr ideale tė larta. Migjeni goditi haptazi dhe me forcė artin dhe shtypin zyrtar ("Kanga skandaloze", "Programi i njė reviste", "Novelė mbi krizėn"etj.). Skamorėt, tė cilėt i urrenin shtypėsit, por ende nuk guxonin tė ngriheshin kundėr tyre, Migjeni i pasqyroi me simpati tė thellė. Nė skicat "Luli i vocėrr"dhe sidomos te "Zeneli", shkrimtari vuri nė dukje aftėsitė intelektuale tė masave dhe dėshirėn e zjarrtė pėr ndryshime nė gjendjen e tyre shoqėrore. Shkrimtari tregoi edhe shfaqjet, sado tė zbehta tė protestės sė tyre ndaj padrejtėsisė shoqėrore ("Mollė e ndalueme"). Rrėfimi i thjeshtė dhe koncis, imtėsitė, qė zbulojnė thelbin e dukurisė, fryma polemike, psikologjizmi i hollė, prirja pėr t'i dhėnė personazhet me disa viza, figurat poetike shprehėse, ironia - kėto janė veēoritė kryesore tė stilit tė Migjenit Krijimtaria e tij la gjurmė tė dukshme nė letrarėt e rinj tė kohės.

Me mohimin e shoqėrisė ēifligaro-borgjeze dhe aspiratėn e fortė pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr masat e popullit, Migjeni pati ndikim tė ndjeshėm nė rrethet e rinisė pėrparimtare; me veprat e tij ndihmoi nė formimin shpirtėror tė saj. Kėtė rol ato e luajtėn edhe nė vitet e qėndresės kundėr pushtuesit fashist, kur qarkullonin dorė mė dorė.

Pas Ēlirimit trashėgimi letrar i Migjenit u bė i njohur plotėsisht. ("Veprat" e plota tė Migjenit janė botuar tri herė: 1954, 1957, 1961, kanė dalė edhe njė varg botimesh tė tipave tė ndryshėm). Shkrimet poetike dhe nė prozė tė Migjenit janė pėrkthyer nė disa gjuhė tė huaja. Pėr jetėn dhe krijmtarinė e tij janė botuar studime e artikuj tė shumtė.

Me interesimin e pushtetit popullor eshtrat e Migjenit u sollėn nė atdhe (1956). Ju dha titulli "Mėsues i Popullit (1957).
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: MIGjENI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi