^^Andon Zako Cajupi^^

Shko poshtė

MODERATOR ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 10:12 am

Fyell' i
bariut
Bariu, shok?, bariu,
kur gj?mon e fryn veriu,
?sht? p?rjashta fatziu,
e rreh bresh?ri dhe shiu!
Barin?, shok?, barin?,
mos e harroni fatzine,
se l? gruan e sht?pin?
t'u kullos? bag?tin?.
kullotni, moj bag?ti,
ti, ti, ti. . .
Kullotni, biro, kullotni,
kur t? vdes te me kujtoni,
Ndjes? past?! t? m? thoni.
Shikoni barin' e gjore:
n? diell a n? d?bor?,
bariu me shkop n? dor?
ruan desht? me k?mbor?.
V?shtronje barin? mir?,
me t? ngr?n' e me t? pir?,
t'u marr? dh?nt? pa gdhir?,
t'i kullos? me d?shir?,
t? rrij? bashk? me to,
to, to, to.
Hani, moj bag?ti, hani,
kur t? vdes do t? m? qani,
p?r mua zi do te
mbani![color=#f500ff:f229a79000][/color:f229a
79000]
Reply With Quote
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:04 am

Emri i tij i vėrtetė ėshtė Andon Ēako, nuk dihet pėr ē'arsye ai pėrdori edhe formėn Zako. Emri letrar Ēajupi ėshtė emri i njė mali tė vendlindjes, mallin dhe kujtimin e sė cilės e nguliti dhe e pėrjetėsoi nė pseudonimin e tij. Lindi nė Sheper tė Zagorisė mė 27 mars 1866. Mėsimet e para i mori nė vendlindje ku kreu dhe njė shkollė gjysėm tė mesme greke. Po shkolla mė e madhe e vendlindjes ishte shkolla e fshatarit, e njohjes sė jetės dhe tė shpirtit tė popullit, tė gėzimeve dhe tė brengave tė bashkėfshatarėve tė tij. Rol tė madh nė formimin e tij ka luajtur sidomos gjyshi nga e ėma, i cili e futi nė botėn magjepėse tė pėrrallave, tė legjendave e tė kėngėve popullore, prej sė cilės poeti i ardhshėm nuk do tė ndahej mė kurrė. I ati i Ēajupit, Harito Ēakua, ishte kurbetēi nė Misir, ku qe aktivizuar nė lėvizjen atdhetare. Ai e tėrhoqi tė birin nga fshati pėr tė vazhduar studimet. Andoni ishte vetėm 15 vjeē, kur la shoqėrinė pėr tė ndjekurnjė kolegj francez nė Aleksandri, duke marrė me vete mallin e sė ėmės Zoicės, dhe tė gurėve e maleve tė Zagorisė. Nė kolegj mori njė kulturė tė mirė dhe u dallua ndėr tė parėt midis shumė nxėnėsve tė kėsaj shkolle qė vinin nga vende tė ndryshme tė Mesdheut. Me kėtė kulturė ai i kishte tė hapura dyert e universitetit, tė cilin e ndoqi nė vitet 1887-1893 nė Gjenevė, ku studjoi pėr drejtėsi. Kėtu u njoh me njė vajzė vendase Evgjeninė, e cila e bėri tė lumtur po dhe fatkeq, sepse i vdiq pas njė vit martese, duke lėnė jetim tė birin e porsalindur, Stefanin. Kjo humbje e tronidi thellė poetin dhe i la vragė tė thellė.
Ajo u bė shkak qė, pas dhjetė vjetėsh, tė shkruante elegjinė "Vaje", njė nga elegjitė mė tė bukura dhe mė prekėse tė poezisė sonė.
Mė 1883 me dokumentin e drejtėsisė nė xhep dhe me djalin nė krahė u kthye nė Misir dhe u vendos nė Kajro, ku nisi tė ushtronte profesionin e avokatit. Po prej kėtij profesioni hoqi dorė shpejt. Shkak u bė njė konflikt me autoritetet e vendit gjatė njė proēesi gjyqėsor ku avokati i ri mbrojti tė drejtėn dhe nuk u lėshoi pe pushtetmbajtėsve. Jetoi me pasurinė qė i kishte lėnė i ati, dhe iu kushtua tėrėsisht ēėshtjes atdhetare dhe krijimtarisė letrare.
Ēajupi gjeti nė Misir njė lėvizje patriotike tė zhvilluar. Shqiptarėt e ngulimeve tė Egjiptit kishin organizuar njė shoqėri atdhetare e kulturore dhe mbanin lidhje sidomos me "Shoqėrinė e Stambollit". Por kėtė lėvizje u munduan ta kthenin nė anėn e tyre disa rrethe grekomanėsh, tė cilėt intrigoni kundėr patriotėve tė vėrtetė dhe kundėr Ēajupit. Ai u bė shpirti dhe figura mė e njohur e kolonisė patriotike tė Misirit, Ēajupi mbrojti interesat e shqipėrisė dhe tė popullit shqiptar, demaskoi synimet e xhonturqve, tė grekomanėve dhe tė gjithė armiqve tė tjerė tė ēėshtjes sė kombėtare.
Emri i tij nisi tė njihej nė rrethet e atdhetarėve qė nė fund tė shekullit, kur botoi mė 1898 artikullin e gjatė "Duke kėrkuar njė alfabet", nė tė cilin spikat shqetėsimi i tij pėr unitetin e lėvizjes kombėtare dhe kulturore, pėr shkrimin dhe lėvrimin e gjuhės amtare pėrmes njė alfabeti tė njėsuar. Por vepra qė e bėri tė njohur nė mbarė botėn shqiptare ishte pėrmbledhja poetike "Baba Tomorri" (1902) ku pėrfshiu komedinė "katėrmbėdhjetė vjeē dhėndėrr". Me kėtė vepėr ai u bė poeti mė i njohur pas Naimit, figura qė zuri vendin qė mbeti bosh pas humbjes sė poetit kombėtar mė 1900.
Vjershat patriotike dhe luftarake tė "Baba Tomorrit" frymėzuan ēetat e lirisė dhe kryengritjet e mėdha qė i sollėn pavarėsinė Shqipėrisė mė 1912. Kėtė ngjarje poeti e priti me gėzim, u duk se iu hap udha pėr t'u kthyer nė mėmėdhč, por, Lufta e Parė Botėrore dhe trazirat e mėvonshme e shtynė larg kėtė shpresė. Megjithatė ai i ndiqte nga afėr ngjarjet nė Shqipėri, duke mbetur gjithmonė nė krah tė forcave pėrparimtare e demokratike. Mė 1919 Ēajupi ishte nė ballė tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve tė Misirit, pėr tė mbrojtur tė drejtat e popullit shqiptar nė Konferencėn e Paqes qė mblidhej nė Paris. Ai dėnoi qeverinė e Durrėsit, qė ishte vegėl e fuqive imperialiste, ashtu siē dėnoi pėrpjekjet e feudalėve tradhėtarė pėr ta bėrė Shqipėrinė ēiflik tė tyre e pėr ta nxjerrė nė ankand sipas interesit. Me kėto qėndrime ai thelloi demokratizimin nė lėvizjen mendore dhe nė letėrsinė shqiptare. Kjo u shpreh nė frymėn antifeudale tė veprės sė tijdhe nė vendin qė ai u dha problemeve shoqėrore nė krijimtarinė e tij letrare e publiēistike. Nė kėto vite Ēajupi , si shumė atdhetarė tė tjerė, pėrjetoi krizėn e idealeve tė bukura tė Rilindjes. Nė krye tė punėve nė Shqipėrinė e pavarur, nė vend tė atdhetarėve tė ndershėm po vinin njerėz qė i binin pas interesit tė tyre, pa menduar pėr fatet e kombit. "Nė Shqipėri, -shkruan ai mė 1922- njė turkoman, njė grekoman, njė sllavoman, njė intrigant, njė tradhėtar, takon tė bėhet … regjent, ministėr, prefekt, faqe me nder dhe mbret".
Ēajupi ishte pėr demokracinė dhe qytetėrimin, prandaj e pėrshėndeti Revolucionin Demokratiko-Borgjez tė Qershorit tė vitit 1924, frytet e tė cilit nuk arriti t'i gėzonte populli shqiptar. Demokracia e pati jetėn e shkurtėr dhe, nė vend tė saj, u rikthye pushteti i feudalėve me ardhjen e A.Zogut nė fuqi. Kur u mor vesh se ky do ta shpallte veten mbret, Ēajupi qė ishte nė krye tė "Shoqėrisė sė miqve", tė themeluar nė Kajro, i drejtoi Qeverisė sė Tiranės njė protestė, midis tė tjerave thuhej se koha e mbretėrve shkoi, "kurse edhe ata qė i kanė, po vėshtrojnė t'i pėrzėnė", Ky qėndrim i vendosur antimonarkist ia mbylli pėrfundimisht poetit rrugėn pėr t'u kthyer nė Shqipėri, qė tė tretej nė "baltėn mė tė ėmbėl se mjalta" tė mėmėdheut. Vdiq nė Kajro mė 11 korrik 1930. Shtypi zyrtar nė Shqipėri e kaloi vdekjen e tij pothuajse nė heshtje.
La nė dorėshkrim pjesėn mė tė madhe tė veprave tė tij, poemėn "Baba Musa lakuriq", njė parodi e biblės, tragjedinė "Burri i dheut", qė u botua pas vdekjes mė 1935, komedinė "Pas vdekjes" qė u botua mė 1937, pėrmbledhjen poetike "Kėngė e vome", fati i sė cilės nuk dihet. Me gjallje, pėrveē "Baba Tomorrit" botoi Pėrrallat e La Fontenit (1921) pėrshtatur prej tij nga frengjishtja dhe "Lulet e Hindit" (1922), njė tufė vjershash tė letėrsisė sanskrishte, nga artikujt e paktė qė botoi nė shtypin e kohės duhet pėrmendur pamfleti "Klubi i Selanikut" (1909), njė nga kulmet e publiēistikės sė Rilindjes. Nė kėtė pamflet Ēajupi demaskoi demagogėt e xhonturqve dhe tė veglave tė tyre, qė kishin hyrė nė lėvizjen kombėtare pėr interesat e ngushta tė kastės sė bejlerėve turkoshakė e fanatikė, tė zellshėm pėr t'i zgjatur jetėn tė "sėmurit tė Bosforit", perandorisė sė kalbur tė sulltanėve osmanė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:06 am

Ujku dhe Qengji


M'i forti nė kėtė jetė,
punon dhe bėn si do vetė.
Njė qengj i majmė shumė
pi ujė nė lumė.
Njė ujk u lėshua
dhe iu afėrua:
Uria e kish shtrėnguar
dhe kish dalė pėr tė gjuar.
- Pse trumbullon ujė?, - thotė gjakėtori,
se kur e pa gengji nga frika pėrmori.
- Zot' i math, - tha qengj' i ngratė, -
Ndėgjomė, jeta t'u ngjatė,
mos u zemėro,
tė lutem shiko.
Zot, lumi shkon poshtė, ti pi pėrmi mua
ujė tė kulluar,
- Jo! U trumbullua.
Pastaj kam ndėgjuar
qė mė ke sharė
njė vit mė parė.
- Zot, s'kesha lerė.
- Yt vėlla. - Po s'kam. - Tė tjerė,
yt at, qentė dhe baritė
rrin' e mė shajnė pėrditė,
nukė kam dyshim,
ndaj sot s'ke shpėtim,
se pėr kėtė shkak
dua tė marr gjak. -
Dhe u hodh e zuri,
ndė njė pyll e shpuri,
e mbyti, e ēqeu,
se kshtu i pėlqeu.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:07 am

Korbi dhe Dhelpra


Tek njė lis sipėr nė majė
korbi qėndroi tė hajė
njė copė djathė qė mbante
nė qeft. Kur nisi tė hante,
shkon njė dhelper' e mallėkuar,
se i ra erė djathė i vjeshtuar.
Dėshiron ta haje vetė;
"Mirėdita mik i vjetrė,
bukurinė tėnde nuk e ka zog tjetrė
me pendė tė bardhė; nė di tė kėndosh
pėrmbi zogjtė e tjerė do tė mbretėrosh"
Tė tregoje zėnė zoti korb gėrrhiti
dhe lėshoi djathnė po dhelpra ja priti
dhe korbit i tha:
"Ndėgjo, budalla:
ata qė lėvdojnė,
me gjė tė botės duan tė rrojnė.
Zot, kjo kėshillė qė tė rrėfeva,
sot vlen mė tepėr
se kjo copė e djathit qė tė rrėmbeva"
Tha zonja dhelpėr
dhe iku me bisht pėrpjetė.
Korb' i shkretė,
korb' i mjerė,
u turpėrua
dhe u betua
tė mos gėnjenet dhe tjetėr herė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:07 am

Njeriu dhe Fytyr' e vet


Njė njeri pa mėnd nė kokė,
mburrej e lėvdohej vetė,
pandehte me tė vėrtetė
q'ish i bukur e s'kish shokė,
ndaj ishte shum' i gėzuar.
Vėrtet pasqyra s'kishte mėshirė
ta tregonte tė shėmtuar.
Po thosh: pasqyra nuk' ėshtė e mirė.
Nga kjo lajthitje qė ta kėrrejnė
dhe tė duket e vėrteta,
gjithė pasqyrat e shkreta
kur i shikon, e rrėfejnė
me njė fytyrė
shumė tė ndyrė.
Qė tė mos shohė kurrė pasqyrė,
ē'punoi miku?
U ngre dhe iku
lark, ndėpėr ara
Pėr fat tė keq, sheh pėrpara
njė liqen tė pashėnuar,
me ujė fort tė kulluar.
Ndė kėta ujė kur u shikua
u zemėrua,
se prap ju duk fytyra
si te pasqyra,
Domethėnė, me njė fjalė,
kjo pėrrallė
Eshtė bėrė
pėr tė tėrė:
pėr veten tonė, tė gjithė ē'jemi
kėtė mendje kemi.
Gjithė njerztė faje kanė,
pėr ne si pasqyrė janė:
ky njeriu
faqeziu
qė qesh o mburr vetėhenė,
ėshtė shpirti ynė vetė,
Sa pėr liqenė
ndė vėnd tė shkretė,
me ujėkulluar,
tregon librat qė ke shkruar.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:09 am

Millonai, i Biri dhe njė Gomar


Njė millona me tė birė
u nisnė pėr nė pazar,
pėr tė shitur njė gomar.
Qė ta shesėn ca mė mirė,
qė tė mos lodhet gomari,
e shpėtuan nga samari.
Kur e lidhė mbi njė tra,
e muar tė dy nė kra
njėri pas, tjetri pėrpara.
Gjenė ndėpėr ara,
njė tjetėr udhėtar:
Ky u tha
kur i pa:
- Nga kėta tė tre nuk' ėshtė gomar
ay qė pandeni,
ndaj mos u gėnjeni.
Millonai, q'e ndigjoi,
e mori vesh kėtė fjalė
dhe me vrap, bashkė me djalė,
nė shesh gomar' e lėshoi,
e zgjidhi nga druri,
pėrpara e vuri.
Kur hipi tė birė,
vetė, me gas
dhe me dėshirė
u vete pas.
Do, s'do veshgjati shkon duke qarė.
se i pėlqente mėnyr' e parė.
Tre njerėz q'i panė,
djalit i thanė
- Ti s'paske turp fare, nukė paske gjak'
Zbrit nga gomari, t'ja hypi yt' at.
q'ėshtė shumė plak.
Djali me inat
zbret nga veshgjati, -
ja hipėn i jati.
Mė tutje gjen tri gra,
nga tė tria njėra tha:
- Mbyty, mbytu, millona,
qė shkon hipur si dhespot!
Shiko, djali s'ecėn dot.
ndė kėtė rrėpirė.
Millonai plak
grave u dha hak,
mori nė vithe tė birė.
S'kishnė bėrė njėzet ēape,
poqnė tė tjerė njerz prapė;
njė nga tė tėrė kėta,
kur i pa hipur u tha:
- S'kini turp tė turpėroni?
Mos ini tė dy tė marrė?
S'u vjen rėndė qė mundoni
kaqė shumė sot gomarė,
- Vanė mėnd e mia, vanė,
(thotė millonai), sot
kurkush nukė kėnaq dot
gjithė botėn dhe babanė!
Ēdo njeri me mėnd tė vet...
tani gjė tjetėr s'mė pret,
nga gomari tė zbres,
qė tė mos thyhet nė mes,
Pas kėto fjalė,
hidhet nė shesh
bashkė me djalė.
Gomari qesh,.
se u lėrua nga barra.
Vunė gomarė pėrpara,
vetė pas i venė,
Pa vatur nė trek,
njerėz tė tjerė gjenė,
sipėr te njė brek.
Kur u vanė pranė,
tė tėrė tok thanė.
- Shihni mėndjehollėt,
shihni dy tė marrė,
qė grisin shollėt,
kursejnė gomarė,
se i kanė gjarė,
U hodh e tha millonai:
- Vėrtet jam gomar, pėr zonė,
tek un' ėshtė gjithė faji
se kėrkoj tė bėj ē'mė thonė.
Shani, qeshni sot me mua;
sot e tutje kurdoherė
do tė bėj vetėm ē'tė dua,
jo si tė duan tė tjerė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:10 am

Maēoku dhe Miu Plak


Tregojnė se njė maēok
ish i fortė sa s'kish shok,
kur dilte tė gjatonte,
asnjė mi nuk' i shpėtonte,
minjt' e gjorė desh u shuan,
ca tė pakėt qė shpėtuan,
nė vrimė rrinė tė tėrė
nga frika se mos i zėrė,
maēi pėrgjon nat' e ditė,
po s'dalin nga vrima mintė,
rrinė ndėnė prak.
Po pėr kėtė shkak,
maēi, njė mėngjes,
shtiret sikur vdes
dhe nė njė litar
nga kėmbėt u var,
as tundet, as flet,
mitė, me tė parė,
pandejnė vėrtet
se, maēokn' e kanė vrarė,
Nė dhomė, guxojnė
qasen mengadale,
nga gazi kėndojnė
dhe kėrcejnė valle,
i vdekuri qeshi,
(u ngjall si Lazari)
dhe ra nga litari,
zuri minj sa deshi,
ata qė shpėtuan
me vrap u larguan.
"Tekdo qė tė vini,
thosh maēi me vete,
shpėtim nukė kini
se di marifete,
di tė them tė rreme,
di tė bėj llagėme."-
Maēi njė tė diel.
U lye me miell.
Minjtė kėtė dhunė,
Nuk' e kupėtuan
dhe ju afruan,
njė nga njė u zunė.
Njė mi plak me mėnd,
i ditur, i vuar,
s'u qas n'atė vėnd:
"Tė kam kupėtuar,
dhe miell nė ke
s'tė bie nė duar
se tė di kush je
sot s'mė gėnjen dot, s'mė qesh
dhe thes me miell tė jesh,
nuk qasem, mos ki shpresė."
Tha miku dhe iku.
Armikut, kush s'i vė besė,
shpėton nga rreziku
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:10 am

Luani dhe Miu


Nė kėtė botė sa rrojmė
njėri-tjetrin tė ndihmojmė:
i math, i vogėl, tė tėre ē'jemi,
pėr njėri-tjetrin nevojė kemi
nė kėtė jetė.
Pėr kėtė gjė tė vėrtetė
dy pėrralla do tė themi.
Njė mi kur doli nga dheu,
ndė thonj tė luanit ra;
po luani kur e pa,
zemėr tė madhe rrėfeu,
se minė tė gjall' e la.
Po dhe miu kur shpėtoi,
tė mirėn nuk' e harroi,
me tė tepėr ia pagoi.
Njė luan, njė egėrsirė,
pa tė mirė nga njė mi,
si s'e pandente njeri:
Nė njė pyll nė shkretėtirė,
i mjeri luan,
u zu me dhokan;
thėrret, bėrtet, qan me lot
se nga dhokani s'del dot,
q'e zuri nė kėmbė.
Po miu me dhėmbė,
ep e merr
sa e nxjerr;
hyn e del,
prish njė tel,
tė tėrė dhokanė
dhe shpėton luanė.
Fuqia dhe zemėrimi
s'mbarojnė ē'mbaron durimi.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:11 am

Lopa, Dhija, Delja dhe Luani


Ndė kohė tė vjetėr,
njė lop' e njė dhi
dhe njė dele tjetėr
bėnė shoqėri
bashkė me luanė
dhe pėr gja tok vanė.
Njė ditė tė shtunė,
njė zorkadhe zunė
brėnda nė njė ferrė.
Luani, sakaqėherė,
e mori e ēau,
me thonj vet' e ndau.
Bėri katėr copa,
ashtu si desh lopa:
"Cop' e madhe, tha, pėr mua,
se jam luan dhe kshtu dua,
Cop' e dytė, besa-besė,
mė bie vetė nė pjesė,
doni, s'doni, do ta marr,
se sot s'jemi barabar.
Dhe kėtė copėn e tretė
jam i zoti e marr vetė,
si kam gjithnjė zakonė,
Cop' e katrėtė, pėr zonė,
imja qoftė, pa dyshim,
se jam trim. Ndė kohė tė vjetėr,
njė lop' e njė dhi
dhe njė dele tjetėr
bėnė shoqėri
bashkė me luanė
dhe pėr gja tok vanė.
Njė ditė tė shtunė,
njė zorkadhe zunė
brėnda nė njė ferrė.
Luani, sakaqėherė,
e mori e ēau,
me thonj vet' e ndau.
Bėri katėr copa,
ashtu si desh lopa:
"Cop' e madhe, tha, pėr mua,
se jam luan dhe kshtu dua,
Cop' e dytė, besa-besė,
mė bie vetė nė pjesė,
doni, s'doni, do ta marr,
se sot s'jemi barabar.
Dhe kėtė copėn e tretė
jam i zoti e marr vetė,
si kam gjithnjė zakonė,
Cop' e katrėtė, pėr zonė,
imja qoftė, pa dyshim,
se jam trim.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:11 am

Bretkosa qė Deshi tė Trashej sa njė Ką


Bretkosa sa njė ve,
pa njė ka sa njė deve
dhe nakari nuk' e la,
desh tė trashet sa njė ka.
Kur vu kėtė gjė ndėr mėnd,
vate u shtri ndė njė vėnd
duke ngrėn e duke pirė,
qė tė fryhet sa mė mirė.
- Shihni, shihni, sa u rrita, -
thėrrit e thoshte pėrdita.
- Mos u mburr' e mos u mbaj, -
i thoshnė shoqet e saj.
- Shihni, nukė jam sa demi?
- Jo! - Shikoni. - Jo, tė themi.
- Pa shikoni kėtė bark
si tė kaut. - Jo, je lark! -
Bretkosa, nga marasi,
u fry, u fry gjersa plasi.
Shumė njerėz ndė kėtė botė
thone se janė tė zotė;
si bretkosa mendohen
mburren e lėvdohen.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:13 am

Baba Musa Lakuriq


- Vanė mėnt' e mia, vanė,
njė mejtim mė prishi trutė,
Glithė profetėt pse janė
ja arapė, ja ēi£utė?
Pse s'ka profetė tė tjerė?
Kėtė s'e kuptoj dot...
Gjėrat q'u bėnė njė herė
pse nuk' bėhen dhe sot?
Gjėra qė s'i kuptoj.
- Mos u habitni me mua:
nė duhet qė t'i besoj,
do t'i besoj, dua s'dua.
do tė besoj shėn, Mėrinė,
kėtė grua tė bekuar,
e cila polli Mesinė
me frymėn e. shėnjtėruar;
Do tė besoj, or tė mjerė,
Krishtin qė nuk e kam parė,
qė shpėtoi njerėz tė tjerė;
dhe la tė tjerė tė varė.
Do tė besoj, kur mė thonė:
Krishti vdiq (gjė e vėrtetė),
dhe qė tė mos zemėrohi,
besoj q'u ngjall prapė vetė!
Si gjithė besoj dhe unė
sa shėnjtorė kanė qėnė,
po besoj dhe tjatėr punė,
besoj mėndja na ka lėnė!
S'ka si Mesopotamia,
pėrveē, thonė, Shqipėria,
vėnd' i bukur dhe i mbarė,
qė nxjerr burra luftėtarė;
ato fusha, ato male
ku dhėntė kėrcejnė valle,
atje ujėt tė ftohtė,
atje bilibli ia thotė,
atje leu trimėria,
atje mbretėron liria,
atje do tė dalin trima
tė flakėt si vetėtima,
pėr atdhe, do tė lėftojnė,
pėr jetė do ta nderojnė,
Po ē'ndėgjoj? Ē'mė shonė sytė?
Njerėz tė egėr, njerėz tė ndytė!
i vinė rrotull paprerė...
Hapi syt', o komb' i mjerė,
se armiqtė qė ke pranė,
pėr tė zotuar tė kanė!
Dhe tek fryn' er' e lirisė,
do tė fryj er' e zisė!...
Eliezer, jetėgjatė,
mos u ēudit, paē uratė,
me kėto fjalė qė bėra;
jam profet, i di tė tėra
Ē'do tė ngjajnė, ē'kanė ngjarė
tek pashė dritėn e parė.
Nė kėtė vend tė bekuar,
tė bukur, tė lulėzuar,
tė veē e tė kėrkosh mirė,
tė gjeē nuse pėr tim birė,
tė zgjedhėsh atė qė tė duash,
se ne kėtė vend tė mbarė,
mos harro, ashtu mė rruash,
kam sua, soj, fis' e farė;
me tim vėlla, kur u ndashė,
brenda nė Kanaan e lashė.
Nahari sot s'ėsht' i gjallė,
po thonė se la njė djalė,
Vathuil mė ngjan, i thonė
dhe nderon shtėpinė tonė.
Tek ay tė veē nė ballė,
nga unė bėni tė falė,
dhe nė do tė gėzojsh mua,
kėrko ēupė nga ky sua,
Edhe merre bjere vetė,"
Eliezer, plak' i gjorė,
kur foli kėto patriku,
u ngre e puthi nė dorė,
q'at dit' u nis e iku.
mori pesėdhjet' devera
kurrizdala dhe zverkgjata,
mori dhe shumė tė tjera
tė Paēmuara dhurata:
unazė, komsa dhe vathė,
lidhur me gur' tė paēmuar,
pėr devetė mori bathė
dhe iku duke gėzuar.
Fatmirosh, sytė ē'i panė
udhės nuk tregonet,
se bukuria qė kanė
kėto vise, nuk ēmonet:
Brigje, kodra lulėzojnė
me gjethe dhe me dafinė,
mali, fusha gjelbėrojnė,
me bar e me trėndelinė.
Pėrroj' tė gjat' e tė gjerė,
me rrėmbim te lumi shkojnė,
nėpėr pyll tė paprerė,
ku zogjtė rrin' e kėndojnė.
Nė kėtė vėnd udhtari
nukė nginjet nat' e ditė,
se era qė del nga bari,
gėzon shpirtin, rrit mėlēitė.
Eliezeri, plak' i vjetėr,
betohej pėr perėndinė,
se nukė kish parė tjetėr
vėnd si Mesopotaminė.
Ditėn ēlodhej nė stanė
dhe hante djathė tė butė,
natėn e gdhinte nė hanė
se kish frikė nga hajdutė.
E vėrteta do treguar,
ky vėnd i mir' e i mbarė,
kėto vise tė bekuar
janė mbushur me kusarė,
njerėz tė liq ka kurdoherė.
Udhėtari, pa tė metė,
nė Kanaan u afrua
dhe qėndroi me devetė
jashtė fshatit, tek njė krua.
"Ti e di Patrikun plak
dhe barrėn qė mora unė,
zot, tė lutem nga ky shkak,
ndimė, qė tė mbaroj punė.
Ajo ēupė qė tė vijė,
tė marrė ujė tė ftohtė
dhe tė rrijė tė mė ndijė,
t'u ap tė pinė devetė,
tė flas me mua plaknė,
ajo nuse le tė jetė
pėr t'im zot, pėr Isaknė"
Eliezer' i bekuar,
lutjen s'e kish dhe mbaruar,
kur pa njė vajzė nė krua,
me vrap e iu afrua.
Dhe qė ta shohė mė mirė,
lipi ujė pėr tė pirė
dhe zu qė tė bėjė fjalė.
E reja u kuq nė ballė,
pastaj me llėrė pėrveshur
mbush dorinė duke qeshur,
Me uj' akull si dėborė
dhe ia ep plakut nė dorė,
mė pastaj merr dhe devetė
njė nga njė i ujit vetė.
Eliezeri shikon,
fėrkon sytė, se s'beson,
kjo ēupė qė ka pėrpara,
kaq' e bukur, kaq' e mbara,
e kujt ėshtė do ta dijė.
- E kujt je ti, moj bijė?
Sa gėzohem qė tė gjeta.
- Unė jam, t'u ngjatė jeta,
e mbes' e Nahorit ndjerė,
nė Padan-Aram kam lerė,
Vathuil quhet im atė.
- Ti si quhesh, paē uratė?
- Rebeka, tė qofsha falė,
im' atė ka dhe njė djalė.
Po zotrote ē'bėn kėtunė?
- Nė kėtė fshat kam njė punė,
rri kėtu, se jam i huaj,
Nė ka vėnd nė shtėpi tuaj,
Ec e thuaj; tek yt atė,
Tė vij tė gdhi kėtė natė.
- Zot, ē'janė kėto kuvėnde?
Nė shtėpi kemi plot vėnde
pėr shumė jo, pėr ty vetė,
kemi vėnd dhe pėr devetė,
po t'u jap vetė tė hanė;
vetė tė dėrgoj babanė,
tim vėlla, njė djal' i mbarė,
tė vijė kėtu t'u marrė,
Kėto tha vash' e bekuar
dhe me dy dori nė duar
u largua si thėllėzė,
dhe si njė sorkadhe mėze
U ēudit Eliezeri
dhe qėndroi si mermeri,
s'harriti ta ngjatėjetojė,
mbeti me fjalė nė gojė.
Llabani nė krua shkoi,
se Rebeka e dėrgoi,
Njė orė nukė kish shkuar,
Eliezeri i bekuar
brėnda nė shtėpi kish vatė
me Llabanė, pastė uratė;
Rebeka mori devetė
ne oborr i lidhi vetė.
I shkreti Eliezer
U prit me njė barrė nder.
Vathuil pėr nder tė mikut,
pėr shėrbėtor' e patrikut,
theri dashin mė tė mirė,
bashkė me njė qėngj tė pirė,
dhe Rebeka, pa pėrtuar,
ndėnji bėri njė lakruar,
po dhe Llabani s'pėrtoi,
shumė gjellėra gatoi:
mish me qepė, me patate,
mish me pras' e me domate,
njė paēa qė nuk ēmohet
njė kukurec qė s'tregohet,
njė pilaf si tė Sulltanit
pruri dhe nga vėnd' i stanit
njė pėrshesh mbytur nė gjalpė
orle, djath, kosė, shtalpė.
Po dhe Vathuil i ndjerė
nuk' ndenji kėtė herė
me duarlidhur, i qetė:
Nė hell dashin e vuri vetė,
vetė e poqi, vetė e ktheu,
vetė kur u poq e preu,
dhe pastaj, nė darkė herė,
vet' u nis der' mė derė
dhe grishi ca miq tė tjerė,
pėrveē nga Eliezerė. ,
Kur u mblodhėn gjithė bashkė,
u pėrshėndoshėn mė ashkė,
pastaj i zot' i shėpisė
mori kupėn e rakisė,
dhe me gjithė miqt' e tjerė
uroi Eliezerė.
Dhe me njėri-tjetrin thanė
Pas zakoneve qė kanė:
--Mirė se erdhe, t'u ngjatė jeta!
--Zotėrinj, mir' se ju gjeta!
Ju qė nderoni sot mua,
njė ditė ua paēa hua;
u ardhsha dhe pėr tė mirė,
tani s'jemi dhe pirė,
as me raki, as me verė,
ndėgjoni Eliezerė...
Tė mėsoni pse kam ardhė,
nė kėtė ditė tė bardhė.
Abraam, imzot i ndjerė,
nė kėtė katund ka lerė,
dhe Nahorė, pastė ndjesė,
e kishte vėlla me besė.
Kur shkoi nė dhe tė huaj,
kėtu la babanė tuaj,
kur u largua kėtejė,
nuk' la vėnd tė mos vejė,
sa dhe nė Misir ka vatė
me nipin e tij dhe me gratė,
dhe nė kėtė vėnd, si thonė,
u njoh dhe me faraonė;
nuk' di ē'punė punoi,
po shumė para fitoi.
Duke qėnė shumė vapė,
nga Misiri iku prapė,
u kthye nė Kanaan,
q'atė ditė rron nė stan.
S'i numėrohen devetė,
kuajt, lopėt dhe qetė,
dhen e dhi tri mijė kokė,
zemėrmirė qė s'ka shokė.
Nga tė mirat qė ka bėrė
e nderon bota e tėrė.
i dha zoti dhe njė djalė,
Qė nuk' ēmohet me fjalė,
mė i mėnēur burrė s'ka lerė
nė kėtė botė tė gjerė.
Isaku, po tė rrojė,
far' e fis do tė nderojė,
trim qė nuk' ka tė sharė,
lum ēupa qė do ta marrė;
kush ka vajzė pėr martesė
Gėnjehet me kėtė shpresė.
Nė Kanaan, ku vdiq Sara,
tė tėra shtėpitė e para
te patriku ven' e vinė,
pėr tė mbaruar krushqinė,
po Abraami, plak me mėnd,
s'pėlqen nuse nga ky vėnd.
Njė ditė dolli mė thirri
dhe me tha, veē nga i biri:
"Dua, sa jam vet' i gjallė,
o Eliezer, paē uratė,
tė gjesh njė nuse pėr djalė,
Se jeta s'hiqet pa gratė.
Doje tė mos ta martojė
me turpet qė shoh nė botė;
tė tjera thash me gojė,
tė tjera zemra mė thotė.
Me njė kėmbė nė varr jam,
dit' e fundit kur tė vijė,
djalin e vetėm qė kam
ta le prapa me fėmijė.
Mė ke shėrbyer me besė,
dyzet vjet qė je tek unė,
ndaj tek ti vetėm kam shpresė
tė mbarosh dhe kėtė punė.
Po kėtu nė Kanaan,
tė lutem grua mos kėrko,
se je rritur nė stan,
nuk' shkojm dot me to.
Tė veē nė Padan-Aram,
vend' i bukur dhe i mbarė,
se atje shumė njerėz kam,
nga njė fis e nga njė farė.
Me tim vėlla kur u ndashė,
me Nahor, ndjesė tė ketė,
brenda nė Haran e lashė,
sot s'ėshtė nė kėtė jetė,
po tė veē tė gjeē tė birė
Vathuil, falju nga mua,
dhe do bėsh shumė mirė
tė zgjedhėsh ēupė nga ky sua
Zotit Vathuil i thuaj:
dua ta martoj me Isaknė,
po ēupė s'dua tė huaj,
se s'dua tė trazoj gjaknė,
tė lutem mos kėrko shumė
bukuri, ar dhe ergjend,
tė gjitha venė pėr lumė,
kur s'ėshtė nderi nė vėnd.
Kush do tė rrojė me grua
jetė tė mirė tė ketė,
lė marrė ēupė nga sua,
pra e varfėr le tė jetė,
vash' e mirė, ē'e do gjėnė?
Burrat qė rrojnė nga gratė,
s'janė burra pėr tė qėnė,
turpėrohen dit' e natė..."
Abraami, kėto fjalė
tha dhe mė puthi nė ballė,
e putha dhe un' nė dorė
dhe ika pas dy-tri orė.
******************
Vathuil, t'u shtoftė nami,
tė bėn tė fala Abraami,
Ai tė do si yt atė,
tė dėrgon njė barr' uratė,
dhe tė lutet me dėshirė
t'i apėsh nuse pėr birė,
Rebekėn, rroftė pėr jetė,
se kėshtu do zot' i vėrtetė."
******************
Vathuili me Llabanė
Eliezerit i thanė:
"Rebeka juaja qoftė,
me Isakn' u trashėgoftė !
"o Kur u bėnė kėto fjalė,
u shtruan nė mėsallė,
gjithe tok hėngrėn e pinė,
duke kėnduar u gdhinė.
Nė mėngjes. pa ardhė dreka,
u nis pėr udhė Rebeka,
bashkė me Eliezerė.
Sa lot qė derdh mėm' e mjerė,
Po qysh tė mos qaj e mjera?
Sos ka dhe ēupa tė tjera.
Dhe Rebeka nuk' mbahet,
se nga mėma s'mund tė ndahet.
I ati u fshin lotė,
i kėshillon dhe u thotė:
Ē'janė kėto qė punoni?
S'ju vjen turp qė turpėrohi?
Gra si ju nuk' kam parė;
S'ėshtė ditė pėr tė qarė.
Ē'vajzė nuk' ėsht' e gėzuar,
kur niset pėr t'u martuar?
Dhe cila mėmė s'gėzohet,
e bija kur i martohet?
Po dhe ty, moj jetėgjatė,
tė vetėm tė kish yt' atė,
kur tė martoi me mua,
jot ėmė sa u gėzua;
Vajza s'na vete, si thuaj,
nė vėnd dhe nė njerz tė huaj,
Isaku, moj punėmbarė,
mė ka kushėri tė parė.
Tani, tė lutem, fshij lotė,
dhe kujto ē'bėhet nė botė:
njeri nuk' vė kurorė,
pa marrė pajė nė dorė.
Njė burrė qė s'ka tė hajė
s'pėlqen ēupė qė s'ka pajė;
sot nuk' ėshtė si njė herė,
burrat dalin pėr tė blerė...
Ke tė holla, burra shumė,
le tė jesh lum' e pėr lumė,
le tė jesh e ēalė e qorre,
thuaj se burrėn e more;
Je faqekuqe, si molla,
e bukur, po s'ke tė holla?
Tė rruatė bukuria,
s'tė nxjerr njeri nga shtėpia;
nė mos daltė ndonjė plak
tė ranė dhėmbėt nė prak...
Ēupa jonė kėmbėmbarė,
merr burrė qė s'ka tė sharė,
dhe ē'burrė, njė bir patriku;
shėndoshė na qoftė miku;
martoj vajzėn pa njė grosh;
kėto gjėra tė mendosh,
se s'ėshtė fitim i pakė,
mendoju si grua plakė,
mos qaj se lotė dėm venė,
mos i prish ēupės kėsmenė,
po ngrehu epi uratė
tė ketė jetė tė gjatė,
0 bijė, pushoi lotė,
se jot ėmė s'di se ē'thotė,
eja tė tė puth dhe vetė,
tė trashėgohesh pėrjetė"
Rebeka me kėto fjalė,
u bė gati pėr tė dalė.
Gjithė fshati pėr tė dolli,
gjer te kroi e pėrcolli,
gra e burra tė gėzuar
tė tėrė duke kėnduar:
- Ku je nisur pėr tė vatė,
shelege bejk' e ēobanit?
Ku lė jot ėm' e tyt atė
dhe gjithė shoqet e stanit?
Thėllėza gurė mbi gurė,
trimat rėnkojnė pėr tynė,
nga foleja mos dil kurrė,
se ta kanė vėnė synė...
- Moll' e kuqe bukuroshe
pse tė dalē e pabesė?
Kur s'na doje pse s'na thoshe,
po na gėnjeje me shpresė?
S'tė dinim kaqė fodulle,
manushaqe qė mban erė,
tani qė lėshove lule,
tė trashėgojnė tė tjerė.
- Ndėgjoni shoqet e mia,
diē t'u them e diē t'u qahem:
do tė ndahem nga shtėpia,
nga njerėzit e mi do tė ndahem.
Obobo, ē'ėshtė kjo punė?
Moj nėnė pėr ku mė nise?
Pse s'mė martoni kėtunė?
Ē'mė vjen keq pėr kėto vise!
- Ikė, zogė, se pret zogu,
qė kėndon pranė folesė,
rnbi njė degė borziloku
dhe shikon udhėn me shpresė.
Ikė, bėfsh udhėn e mbarė,
tė pret miku tė martoni,
tė dy bashkė tė pandarė,
pėr jetė tė trashėgoni!
*
* *
- As kėndoni tė kėndojmė,
ju e dini kė martojmė;
0 Isak, jeta t'u ngjatė
si mbret tė marton yt atė,
more nuse si je vetė,
tė trashėgohenė pėrjetė.
Nuni qė vuri kurorė
pagėzoftė edhe me dorė.
Dhėndėr, o lule lejmon,
hip e rri nė kėtė fron.
Tė tė laj, tė tė ndėrroj
te nusja tė tė dėrgoj.
A tė pėlqen nusja,
more djal' o lulja?
Ėshtė' e mirė, shoqe s'ka,
m'e mirė nga gjithė na.
Moj nuse buzėqershia,
S'tė ēmonet bukuria,
Tė lėvdon bot' e tėrė.
Lum mėma qė tė ka bėrė.
- Thėllėza, gurė mbi gurė,
me gojė s'mė fole kurrė,
mė, do a s'mė do pėr burrė?
Moj, nė mė do sa tė dua,
lė jot' ėm e rri me mua.
- Moj lulja vergje, vergje,
tė fola, pse s'm'u pėrgjegje?
Moj, mos je sėmur' e dergje?
As sėmurė s'jam, as dergjem,
po s'dua tė tė pėrgjegjem,
se kam frikė nga im atė,
qė pėrgjon nat' pėr natė.
- Borziloku fletėgjerė,
ēuditem se kur u rrite,
ditėn qė tė mora erė,
m'u nė zemėr mė godite...
- Shum' e bukur je, moj vashė,
u ēuditēė kur tė pashė,
cullufet fije-fije,
besa sa tė kanė hije;
faqet si moll' e kuqe,
goja jote si burbuqe,
mesi yt unazė dore,
sa mėnd qė kesh' m'i more,
me dy sy tė zezė nė ballė
si dielli mė tė dalė.
Vetullat pse t'u nxinė?
Mos u ke vėnė mazinė?
Jo, besa, pėr perėndinė,
e kam vetė bukurinė,
- Vura njė kopsht me mollė,
nusja si selvi e hollė;
falmė, falmė, moj selvi,
mollėt qė ke nė gji...
Vura njė kopsht me dardhė,
nusja jonė fort e bardhė;
nėmė, nėmė, moj selvi,
dardhėtė qė ke nė gji...
Vura njė kopsht me pjeshkė,
nusja jonė njė syzezkė,
eja, eja, moj selvi,
eja me pjeshkė nė gji!...
- 0 shoko, more shoku,
dhėnt' e mia kush i do?
Se s'mund tė vete me to;
me miken dua tė rri
nat' e ditė nė shtėpi,
tė los e ta marr nė gji.
Do tė los ballė pėr ballė,
Posi luga nėpėr dhallė,
do tė los faqe pėr faqe,
tė marr erė manushaqe,
do tė los gushė pėr gushė,
posi shtjerratė nė fushė.
- Moj nuse ē'ėshtė kjo punė,
qė ditėn qė je kėtunė,
pse na rri duke menduar?
Vallė, kush tė ka qortuar?
Pse na mban sytė pėrdhe,
turp tė vjen a frikė ke?
Mos u mendo, paē uratė,
harro jot' ėmė e yt' atė;
kėtu rrotull sa jemi
gjithė far' e fis tė kemi,
dhe burrin qė more vetė
nukė ka shokė ndė jetė.
0 zot, shitet njeriu
si njė lopė, si njė kalė!
Ē'janė kėta qė rėnkojnė?
Nuke janė njerėz tė tėrė?
Po si njerėz pse nuk' rrojnė?
Zbathur e zhveshur pse janė?
Pse punojnė pėr tė tjerė?
Pse nukė kanė tė hanė?
Ē'janė kėta njerėz tė mjerė?
Ku i shpienė si dhėntė?
Nė treg pse duan t'i shesin?
E tillė jetė mos qėntė,
Mė pahir ėshtė tė vdesin.
Skllav! Kjo fjalė na tregon
njerinė si njė gomar,
tjatėr njeri e mundon
e blen, e shet a e var.
Ju qė mbroni skllavėrinė,
ju qė bėni tė kėqija,
ju qė mundoni njerinė,
e gjeēi nga perėndia!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:14 am

Zolejka


Nga gjithė vėndet, Misiri,
ka qen' e ėshtė m'i miri:
gjithmonė jeshil bari;
s'ka tė sosurė behari. ..
Pem' e lule gjithė moti,
e ka bekuarė zoti.
Piramidhetė me diell,
kanė kokėnė nė qiell.
Buēit Nili nat' e ditė,
bie ujė tė floritė. ..
vadit fushėnė tė tėre
nukė ka vėnd tė mos zėrė,
Ujiten dhe hurmadhjetė
dhe venė, venė pėrpjetė.
Veriu s'reshtet kurrė,
kur zė e lot me pėlhurė,
mbanė Nilit punėmbarė
ka qenė Tani; mė parė,
ka qėnė kryeqyteti
se kėtu kish fronė mbreti.
Tani ka qenė njė herė
qytet i madh e i gjerė;
nė mes tė kėtij qyteti
ka qenė pallat i mbretit,
se nė kėtė qytet rroi
Apofi, kur mbretėroi.
Pranė mbretit, nga veriu,
rrinte zoti Petefriu,
i nderuar nė Misir,
se mbreti e kish vezir.
Mendjemadh e zemėrmirė
kishte nė dorė Misirė:
Petefriu mbretėronte
se Apofi shum' e donte;
Apofi me Petefrinė
bashkė rrinė, han' e pinė. ..
Petefriu u martua
mori Zolejkėn pėr grua.
Moj Zolejkė, nga ke dalė
qė ke diellin nė ballė?
Zolejkė, kush tė ka bėrė
qė manitenė tė tėrė?
Tė ka bėrė zoti vetė,
nukė ke shoqe nė jetė!
Kush pa bukurinė tėnde
dhe nuk lojti nga mėntė?
Kur do Zolejka tė dalė
me karrocė ja me kalė,
vetėm a me Petefrinė,
ysmeqarkat pas i vinė.
Kur del Zolejka merr erė
dalin dhe shumė tė tjerė,
nukė rri njeri pa dalė,
kush ta shojė mė nė ballė!
Zolejka rri e mentuar
dhe vė kokėnė nė duar. ..
ysmeqarkatė s'guxojnė
tė lozin e tė kėndojnė.
Ē'ka Zolejka qė s'gėzon?
zonjė si ajo kush rron?
Kush ka tė tilla tė mira?
Kush ka gjėra tė pavdira?
Kush ka burrė mė tė mirė?
Burr' i saj urdhron Misirė'. . .
Dashuri moj dashuri!
S'peshon ergjėnt e flori'. . .
Sa para bėn madhėria?
Nukė blihet dashuria.
Duro, Petefri, duro!
Zolejka nukė tė do'. . .
Apofi, mbret' i Misirit
i tha njė ditė vezirit:
pėr gjah sivjet s'kemi vatė,
po tė vemi kėtė natė,
se ditėn bėn shumė vapė;
nė mėngjes kthehemi prapė,
Mbreti kėtė fjalė foli,
Petefriu jashtė doli
ysmeēin e tij kėrkoi
te Zolejka e dėrgoi
t'i thotė tė mos e presė.
Nė pezul tė penxheresė
rrij Zolejka, si ngaherė,
kur pa Josifnė mė derė.
Nukė qe njėzet vjeē djalė.
mustaqja s'i kish dhe dalė,
ish i bukurė si ēupė.
dhe pėr tė pirė nė kupė.
Arapinka tė kėndonin,
Zoiejkėn e pėrgėzonin.

- Zonjė, mė dėrgoi zoti
Petefriu fuqiploti,
kėtė natė mos e pritni
vetėm tė hani, tė pini:
pėr gjah sonte do tė venė
qė tė dy bashkė me mbrenė. -
Kėto tha djali dhe priti,
po Zolejka psherėtiti,

- Pse mban kokėnė mėnjanė?
Qasu tė rrish kėtu pranė,
dhe Petefriu me mbrenė
ku tė duan le tė venė.
Ti tė rrish sonte me mua,
Josif, die qė tė dua!
Tė dua, tė dua shumė
dhe gdhij natėnė pa gjumė...
Qė ditėnė qė tė pashė,
zemėrnė time ta dhashė.
Dale tė tė puth njė herė!
Kėtė natė mos mė lerė
vetėmė me ysmeqarė,
Josif, bėhu djal' i mbarė!...
Eja tė rrish kėtu pranė,
kuvendojmė pėr babanė,
pėr mėmėn qė tė ka bėrė
dhe pėr njerzt' e tu tė tėrė.
Pse ke lėnė mėmėdhenė?
Kush tė shiti, ku tė gjenė?
Pse erdhe zure Misirė?

- Jeshė, foshnjė, s'mba mėnt mirė. ..
Po vėllezrit qė kam pasur
si vėlla s'mė kanė dashur,
dhe mė shitnė pėr tė holla!. ..

- Faqja jote posi molla,
goja jote si qershia,
s'tė ēmonetė bukuria!...

Tė dua, Josif, tė dua'
Sonte do tė rrish me mua;
do tė ham' e do tė pimė,
tė dy vetėm do tė rrimė!. ..
Se ėshtė jona kjo natė,
zoti e bėftė tė gjatė!
zoq e bilbilė, kėndoni,
kur tė gdhiet tė na zgjoni...
Mos ki turp, mos u bėn djalė.

- Zonjė, zonjė, tė jam falė!
Jam rob' i zotrisė suaj;
kėto fjalė mos m'i thuaj!...
Jetim i shkretė, fatziu,
mė ka Merė Petefriu,
si baba mė ėshtė sjellė,
mė ka rriturė si pjellė,
mė ka mbajturė me shpresė,
s'guxoj t'i da! i pabesė'...

- Nga burri im mos ki frikė:
mbaj me vete kėtė thikė,
prapa derėsė tė fshihesh
dhe kur tė vijė, t'i biesh!...
Vraje Petefrinė vetė!
Pastaj tė mė kesh pėr jetė. ..
0 Josif, mos u largo!
Josif, Zolejka tė do'
Rri me mua kėtė natė.. .
Nukė jam si gjithė gratė:
Gjithė trimatė mė duan,
mbreti pėr mua le gruan,
po si ty s'dua tė tjerė.
lemė tė te puth njė herė! -
Edhe e puthi sa deshi.
Josifi u ngre nga sheshi
i mjeri kėrkon tė dalė. . .
Zolejka ju ngjit si ngjalė,
U zėmėrua sa qau'
Dhe zu Josifnė nga krau!
Ky e shtyti me tė fortė
dhe dolli jashte mė portė.
Zolejka mbet turpėruar
me sakon e tij nė duar:
(Josifi, qė ta lėshojė,
Qiti sakon tė shpėtojė.)
Dita s'qe dhe gdhirė mirė,
Zolejka si egėrsirė
nga inati. qė kish marrė
priti burrėn duke qarė!
Ē'ke qė qan, o shpirt, i thotė
dhe vate t'i fshijė lotė,
po Zolejka qa mė shumė.
- Ku mė le vetėm, o lumė?
Ike mė le me tė tjerė. ..
Josifi mė prishi nderė,
Erdhi natėn tė mė zėrė
Dhe ra me mua tė flėrė!
Do tė mė kish turpėruar
sikur tė mos jeshė zgjuar!
Tė mos keshė kėtė thikė. . .
kur e pa, i erdhi frikė
dhe hapi derėn e shkoi
po sakon kėtu harroi!
Kur dėgjoi Petefriu
gjithė kėto fjalė, .ngriu;
kur pa dhe sakon e tia,
i erdhi rrotull shtėpia:
Zolejkėn tė turpėrojė
Josifi?. .. Tani tė shojė. ..
Dhe urdhėroi ta zėnė,
brėnda nė bodrum ta venė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:15 am

Kurbeti


Mitrua, kur u martua
ndėnji njė muaj me grua!
Erdhi dita pėr tė ndarė
dhe u ndanė duke qarė!
Gruaja qėnkej me barrė
dhe kur polli, bėri djalė.
Po Mitrua ku ish vallė?
Motėmot qė qe larguar,
njė kartė s'i kish dėrguar!
Ku t'i shkruaj mėm' e mjerė
pėr djalėnė qė kish lerė?
Tri vjet, katėr, dhjetė shkuan!
Mitrua harroi gruan!
E varfėra se ē'pėsoi,
tė ritė vetėm e shkoi.
Ē'e deshi tė tillė burrė,
qė s'e pati pranė kurrė!
Gjith' bota ven' e vinė,
Mitrua harroi shtėpinė,
nuk e di qė ka dhe djalė!
Rron a ka vdekur vallė?
Kėto thosh grua e mjerė,
po burrit i mbajti nderė.
E zeza grua se ē'hoqi!
Humbi shpresėn tek i shoqi:

kur pa ngrėn' e kur pa pirė,
punoi e rriti tė birė.
Kurbeti, shokė, kurbeti,
kush vate e nukė mbeti?
Mitrua zuri Misirė,
po puna s'i vinte mirė.
Qysh tė vejė puna mbarė
pėr tė zeztė shqipėtarė?
Shkretojėnė mėmėdhenė,
tek perndon dielli venė!
Ku vini, more tė mjerė,
se sot s'ėsht' si njėherė, -
qysh vini nė vend tė huaj,
kur s'dini as gjuhnė tuaj?
Lum kush rron nė vend tė tij
me qe, me dhėn e me dhi.
Mos u ndani nga shtėpia,
tė mos mpshojė perėndia,
se perėndia, kur mpshon,
gjynaqarėt i mundon.
Puna nukė ka tė sharė,
po punoi vetė n'arė,
zini ēapėn e hostenė
dhe parmėndėn qė ēan dhenė.
Nga fėmia mos u ndani,
po punoni qė tė hani;

Grurėtė qė bėni vetė,
u harrin pėr kėtė jetė.
Me zakonetė qė kini,
kurbenė duhet ta lini,
tė nderēim jini, tė zotė,
po nderi sot s'ka tė shkuar,
e drejta nė kėtė botė
ėshtė fare shtrėmbėruar...

Nė kurbet venė tė tjerė,
ata qė s'duanė nderė,
se zakonet u ndėrruan;
burri qė fiton, shet gruan,
burratė rrojnė nga gra!...
Po pėr Mitro shqipėtarė
kėto zakone tė ra
nuk i dukeshin mbarė.
Ndaj hoqi e voi shumė,
kur pa buk' e kur pa gjumė,
rrahu Misirė tė tėrė,
nukė la punė pa bėrė,
gjithė jetėn nėn' urdhėr,
qeseja si kokė hudhėr,
E shoqja e kish qarė,
njėzet vjet qė s'e kish parė!
Dhe nė mos e paftė kurrė,
djali u rrit, u bė burrė,
mėmėn do ta mbajė mirė
me tė ngrėn' e me tė pirė.
Pas njėzet vjet, nga kursimi,
Mitros iu shtua fitimi,
solli ndėr mėnd Shqipėrinė
gruan e tij dhe shtėpinė;
psherėtiti zėmėr' e tij
dhe qau si ēilimi;
Dhe te nesėrmet, ndaj tė gdhirė,
Mitrua e la Misirė.
Ta kish ditur, kur ish ndarė
qė la gruan me barrė,
mbase kish ikur mė parė.
Shtatė dit' e shtatė net
bėri Mitrua nė det;
mbaroi udhėn e gjatė
dhe vate nė fshat me natė.
Ne shtėpi u afėrua,
Ndėnji pak e u mendua,
dhe me vete tė tij thosh:
"Nė gjeēa shtėpinė bosh?
Nė mos e gjeēa tė gjallė
Gruanė!" Me kėto fjalė
Shikon shtėpinė me dritė
edhe vate nė fėngjitė
tė shojė kush ėshtė brėnda,
t'i pėrgjojė ja ka ėnda.
Djali kuvėndon me mėmė;

"Pse qan, i thosh, kur ke mua?
Ē'kanė shkuarė t'i lėmė
dhe duajmė si tė dua.
- Tė dua, thosh mėm' e mjerė,
me shpresė tėnde kam rruar,
nga ti harrova qederė,
dhe gjith'ato qė kam vuar,
dhe sot rroj me shpresė tėnde"

Kur gjegji kėto kuvėnde,
Mitrua ngriu nė fėngjitė.
Fatziu, ē'vuri nėr mėnde!
Vuri syn' e pa nė dritė,
pa njė trim tė ri me gruan!
Mėndja ju turbullua!
Mitrua kujton Misirė,
sheh vetėhenė me brirė!?...
0 Mitro, mendoju mirė,
mėma pėrkėdhel tė birė,
nukė tė ka turpėruar,
se me nder tė madh ka rruar!
Ē'mendohesh, more fatzi!
Hyrė brėnda nė shtėpi
dhe merr djalėnė nė gji.
"0bobo! sytė ē'mė panė!
Tha Mitrua si i marrė.
Pashė gruan me jaranė,
po tani do t'ju bėj varrė!
Do t'u bie me kobure,
t'i lėshoj nė shesh shondure.
Mua tė mė vėnė brirė!"
Tha, dhe goditi te birė!
Mėmė e zezė ulėriti,
pushtoi djalėn dhe briti,
po Mitrua nuk priti,
pushka krisi dhe njė herė,
ra pėrmbys dhe mėm' e mjerė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:16 am

Kopshti i Dashurisė


0 pėllumb' i shkruar,
do t'tė marr nė duar
dhe duke kėnduar
gjetkė do t'tė shpie:

Nė njė vend t'uruar
dhe tė lulėzuar,
nė uj'tė kulluar
edhe nėn hie;

Afėr tek njė lumė
ku ka lule shumė,
tė biem nė gjumė,
hena tė na ndrijė;

Yjtė tė shikojnė,
zogjtė tė kėndojnė
edhe tė na zgjojnė
dita kur tė vijė.

Pa ngrėn' e pa pirė
s'mbetemi, moj mirė,
se u'ndaj tė gdhirė
dėrgoj e na sjellin:

Qumėshtė tė dhirė
dhe djathė tė mirė
pa uj' e pa hirrė,
dhe rrush kur tė vjehn;

Ngjalė nga Janina,
mjaltė nga Kanina,
verė nga Voshtina
ujė nga Sopoti;

Mollė nga Horia,
mish nga dhėnt' e mia,
desh nga Labėria,
na e faltė zoti'
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:17 am

Dėshirė


I
Kush lė mikenė qė ka
edhe ndahetė me shokė
pėr tė fituar para,
nuk i ka mėntė nė kokė.
Ikėni, more tė mjerė,
ikni deti tek t'u nxjerrė,
se pėr mua dashuria,
ara, vėshti dhe shtėpia
mė bėjnė tė rroj me gas,
se s'dua tė lė gjė pas.
S'dua tė iki si pėrpara,
dua tė rroj nėpėr ara,
mikja pranė tė mė ketė,
tė punoj aratė vetė.

Fatmirosh, mot e nga mot
grur' e misėr tė kem plot,
tė kem raki, tė kem verė
tė ėmbėlė si sheqerė.
Tė vete me bagėti,
me qe, me dhen e me dhi,
dhe t'i shpie rrėzė malit,
tė hanė majėn e barit;
dhe kur tė pjellė njė dhi
do t'i vė kecnė nė gji.
Nuk iki nga Shqipėria
si punojn' ata qė s'dinė,
mos e dhėntė perėndia,
tė ndahem me dashurinė,
sa tė mund tė rroj mė pak,
po kėtu tė bėhem plak.
Dhe nė vuaj, le tė vuaj,
tė mos vdes nė vėnd tė huaj!
Tė shoh mėmėn._ e babanė,
tė kem dhe motratė pranė,
dhe kur tė vdes, tė mė qajnė
pas zakoneve qė kanė:

Tė mė marrėnė nė duar,
tė qajnė me lesh lėshuar,
dhe mikia, kur tė vijė,
ta qaj' e tė ulėrijė.

II
Ku janė vaftet e parė,
stėrgjyshėt sa mirė qenė
shkonin jetėnė pa ndarė
edhe dojnin mėmėdhenė.
S'kish pampor e s'kish gjemi,
nukė vinin tė fitonin,
atdhenė s'c lij njeri,
po punonin edhe shkonin.

Kau nukė kishte zgjedhė,
as fre pėr kalin e fortė,
dhe si s'kish njeii tė vjedhė,
shtėpitė qenė pa portė.
Aratė s'kishnė sinuar,
s'kish tė pasur e tė varfėr,
dheu qe i Julėzuar,
kafsh' e njerz rronin tė afėr.
Nukė kishte njerz tė liq,
se Jufta s'kishte dhe daJė
gjithė bota qenė miq,
qenė vėllezėr nė baIJė.
Po tani, zot' i vėrtetė,
njeriu ngjan me arinė!
Nukė hiqetė kjo jetė,
se njeriu ha njennė'
sot s'mbretėron dashuria,
nukė kemi dashuri,
s'na mbeti as trimėria,
sot rrojmė nė robėri.

III

Sot e tutje nė shtėpi
mikia tė mbretėrojė,
cilido nga miqt' e mi
pėr zonjė duhet ta njojė.
Kur tė vete nėpėr ara,
kur tė korr e kur tė mbjell,
tė kem mikenė pėrpara,
kur tė shij e kur tė vjel
Dhe nė stan kur tė mė shotė,
me qe, me dhėn e me dhi
mikia t'i numėrojė
se mos m'i vjedhė njeri,
tė mė zbukurojė stanė,
tė bėjė djathė tė butė,
t'u hedhė qėnet tė hanė,
tė na ruajn' nga hajdutė.
Edhe nata kur tė vijė
tė marr mikpnė nė gji...
Dhe hėnėza tė na ndrijė
dhe tė na kenė zili.

IV

0 shokė, ē'u prish dynjaja
si pėr burra dhe pėr gra,
tani shitetė sevdaja,
mjer' ai qė s'ka para.
I pasur, tė palltė varri,
ti qė bleve dashurinė
dhe nuk e le si nė pari,
tė martė djalli shpirtinė!
Ndėgjoni, more tė ri,
ndėgjoni dhe ju tė ra:
duani atė qė di,
jo atė qė ka para.
Duani dhe vjershėtorė
barabar me perėndinė,
se rri me lule nė dorė
edhe kėndon dashurinė.
Ata qė janė lėvduar,
me kėngė nga vjershėtori,
janė burra tė ndėgjuar
dhe rrojėnė sa Tomori
0 ju tė ra e tė ri,
u lutem tė mė kėndoni,
qė tė kini dashuri,
kur tė vdes tė mė kujtoni.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:21 am

Atdheu dhe Dashuria


Vitua njė pun' e madhe,
e bukur si sorkadhe,
nga gjithė shoqet shquan
dhe gjithė trimat e duan.
Pėr tė tillė bukuri
kush nukė ka dashuri?

Njė ditė qė vij nė krua,
duke ecurė mbi thua,
poqi njė turk, trim tė marrė
tjetėr herė s'e kish parė.
Rrobatė qė kish, i ndrinin
dhe armėt i vetėtinin!
Kur shtiu syt' e e pa:
"Vito, tė dua! i tha.
Vito, do tė tė marr grua!"
Vitua u turpėrua,
po mė shum' u hidhėrua
dhe iu pėrgjegj: "S'je pėr mua,
se u'njė tjetėrė dua,
jemi njė bes' e njė sua;
po merre fjalėnė prapė
dhe shko kėtej me vrapė!"
- Kush ėshtė mė trim se mua,
qė do tė tė marrė grua?
- Ai qė jam vluarė (fejuar)
dhe pėr tė martuarė;
ėshtė trim' sa s'gjendetė,
i mirė sa s'bėnetė;
ish vet' i tretė vėlla,
kush ka qenė si ata?
Trima sa s'i zinte plumbi,
njeri vdiq, i dyti humbi.
Jorgjin e la perėndia
shpresė pėr mėmėn e tia;
ėshtė i vetėm e jetim,
i dashur' i shpirtit tim,
dhe nga tė tėrė mė trim,
pėrdor pallėn e hanxharė,
ėshtė i zoti tė mė marrė!
Ndaj, tė lutem, mos mė nga,
tė mos biesh nė hatą,
se shejtani punė s'ka!"

Turku me tė tilla fjalė,
qiti tė shkretėnė pallė,
nga inati u verdhua
dhe thirri posi dragua:
"N'ėshtė m'i zoti nga unė,
le tė mė dalė kėtunė,
nė mė muntė, besa-besė.
Burri yt po le tė jetė,
n'ė dėrgofsha n'atė jetė,
dije, do tė tė marr vetė!"
Vitua shum'u frikua,
lot i vininė si krua,
dhe mė shtėpi, duke qarė,
rrėfeu q'i kishte ngjarė.
Po Jorgji, kur e dėgjoi,
veshi armėtė dhe shkoi,
u ngjit malitė pėrpjetė
ashtu si ngjitenė retė,
dhe me zė tė madh si shkėmbi
po thėrret, sa tundet vendi:
"Kush ėsht' ai q'u lėvdua,
qe do tė mundet me mua?"
Me zė tė math, si gjėmimi,
iu pėrgjegj ahere trimi.")
"Une jam ai qė shtie
dhe plumbi dėm nuk bie.
U' jam ai qė kam vrarė
bejlerė dhe pashallarė,
dhe kaurė, mijė vetė,
kam dėrguar n'atė jetė!
Dhe do tė trembem tani
nga njė fusharak si ti?
Tani do ta shoē dhe vetė
kush ėshtė trim i vėrtetė...
Kėto thosh turku dhe vinte,
po dhe Jorgua e printe;
hodhi armėtė pėrdhezė
dhe zuri tė sgjeshė brezė,
qė kish qepur Vitua vetė,
Si fustan e fermeletė.
Kur e kujtoi, u shemb,
mos pandehni se u tremb,
bėri kryqn' e fshiu lotė:
"Jam azer!" hidhet e thotė,
edhe me dorė njė thikė
ju vėrsul turkut pa frikė.
Trimi rrėmbeu hanxharė
dhe po hidhej si i marrė,
Fryjti era, nga rrėmbimi
lėshon flokatenė trimi,
Atje ku qe afėruar,
me gjoks hapet leshėtuar,
ju duk, nė grykė tė tij,
varturė njė hajmali.
Jorgji, kur pa hajmalinė,
sytė pėrmbi tė i ngrinė.
Dale, tha, ashtu mė rruash,
pa lėftojme kur tė duash,
po, nė beson perėndinė,
kush ta fali hajmalinė?
- Nėnia nė foshnjėri
ma vari pėr mbarėsi,
po ē'tė duhet kjo punė?
- Njė tė tillė kam dhe unė!
Shiko! Nėna ma ka falė
dhe mua, kur jesha djalė!
Tė dy trimat hapnė gjitė
dhe shikonin hajmalitė
qepur me pe tė florinjtė,
si njėra, si tjetėra,
tė dya tė vjetėra;
pėrbrenda, pshelur' me kartė, (mbėshtjellė)
gjetėn nga njė kryq tė artė!
Mbetėn tė mahniturė
dhe si tė goditurė!
tė tillė punė, kur panė,
u pushtuan dhe ranė,
Dhe tė dy njė fjalė thanė:
"Tė kam vėlla, mor i mjerė,
nga njė bark paskemi lerė!
Jemi njė fis e n'jė farė,
jemi tė dy shqipėtarė,
po besa na paska ndarė,
Sa na bėri pėr tė vrarė!
Sot qė dimė vetėhenė,
duhet tė bėjmė benė
tė duam mėmėdhenė.
Tani tė marrėmė male,
tė lėftojmė pėr lirinė,
te mos kthehemi tė gjallė
pa shpėtuar Shqipėrinė!
Tani Viton ta harrojmė,
me Turqinė tė lėftojmė,
ta dėrgojmė nga ka ardhė,
tė shomė ditė tė bardhė."
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:22 am

Naim Frashėri


Vdiq Naimi, vdiq Naimi,
moj e mjera Shqipėri!
Mendjelarti, zemėrtrimi,
vjershėtori si ai!

Vdiq Naimi, po vajtoni
shqipėtarka, shqipėtarė!
Naimnė kur ta kujtoni,
mos pushoni duke qarė!
..................................

Vdiq Naimi, gjithė thonė,
qani turq, qani kaurė!
Bilbil' i gjuhėsė tonė
s'do tė dėgjohet mė kurrė!

Vdiq Naimi, qė kėndoi
trimėrinė, Skėnderbenė,
vdiq Naimi, qė lėvdoi
dhe nderoi memėdhenė!

Vdiq Naimi, po ē'tė gjeti,
o moj Shqipėri e mjerė!
Vdiq Naimi, po kush mbeti?
Si Naimi s'ka tė tjerė.

Vdiq Naimi! Vdekj' e shkretė,
pse more tė tillė burrė?
I ndritė shpirti pėr jetė,
mos i vdektė nami kurrė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:23 am

Varfėria dhe Liria


Jam i varfėr, po i lirė,
ndaj mė pėlqen varfėria;
kush do tė rrojė mė mirė,
s'urdhėron dot veten e tia.
Mbreti, sikur tė mė thotė:
"Hajde nė pallat me mua,
tė gėzosh dhe ti nė botė,
do t'i them: "Zot, nukė dua;
pėr tė ngrėn' e pėr tė pirė
nukė mund tė shes lirinė;
i varfėri rron mė mirė
s'ai qė do madhėrinė.
S'mė duhet ergjėndi mua,
dua lirinė dhe nderė,
dua tė bėj si tė dua,
jo si tė duan tė tjerė.
Kush mund e bėn si do vetė,
bėn si thotė Perėndia,
nukė ka nė kėtė jetė
gjė m'e vyer se liria.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:23 am

Mėmėdheu


Mėmėdhe quhetė toka
ku mė ka rėnurė koka,
ku kam dashur mėm'e atė,
ku mė njeh dhe gur' i thatė
ku kam pasurė shtėpinė,
ku kam njohur perėndinė,
stėrgjyshėt ku kanė qėnė
dhe varret q'i kanė vėnė,
ku jam rritur me thėrrime
ku kam folur gjuhėn time,
ku kam fis e ku kam farė,
ku kam qeshur, ku kam qarė,
ku rroj me gas e me shpres,
ku kam dėshirė tė vdes.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:24 am

Vaje


Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė
Lotėt qė kam derdhur, s'mė janė dhe tharė
Shumė vjetė u bėnė sot u mbushen dhjete
Qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh ne jete!


Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
S'tė vjen keq pėr mua?S'tė vjen mallė pėr djalė ?
O ėngjėll I bukur mos meno nė botė
Kthehu tė tė shomė tė na mbeten lotė


S'rrojmė dot pa tynė ti si rron pa neve?
Motėmot qė rrojtėm bashkė s'mė urreve
Atje tek rri janė qipariz' e varre
Kthehu tė tė shomė mos na lėr pėrfare


Mos na lėr tė gjorė me zemėr tė ngrirė
Kthehu tė gėzohesh kur tė shoē tėt birė
E ke lenė foshnje tani u bė burrė
S'arrite ta rritje s'tė ka parė kurrė


Pėr ty shumė herė ēoē do tė mė thotė
Por s'mund ti pėrgjigjem se mė mbytin lotė
Kthej kokėn mėnjanė dhe vėshtroj pėrpjetė
Duke psherėtitur te zot' I vėrtetė


O zot I vėrtetė s'tė erdhi keq pėr djalė
Kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė
Tė mė keshe marrė do tė qe mė mirė
Dhe tė rronte mėma tė rriste tė birė
Me se rrojnė foshnjat ēi rrit ēiliminjtė
Dashuri e mėmės dhe pėrkėdhelitė
Doje dritė o qiell more dritėn time
dhe ma mbushe jetėn plot me hidhėrime
Tani rroj pa shpresė ndaj s'dua tė rroj
Se dhe perėndinė tani s'e besoj.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:25 am

Dashuria


E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.
Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.
Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.
Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.
------
Bukuria jote, leshėrat e tua
posi pėndė korbi, tė gjata
mbi thua,ballėtė si diell,
faqetė si mollė,qafa jot' e gjatė,
mesi yt i hollė,sisėtė si shegė,
dhėmbėt si thėlpėnjė,buzėt si
burbuqe, sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė, fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur, shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin, tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote u bė gur pėr mua!
-----
Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!
Le tė fryjė er' e ftohtė,
s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.
Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor' e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:29 am

Besa - Besė


Gjithė vendetė gėzojnė,
ti, Shqipėri, pse pushon?
Gjithė njerėzit kėndojnė,
ti, shqiptar, pse rėnkon?
Gjithė duanė lirinė
dhe pa tė njeriu s'rron;

ti, shqipėtar, Shqipėrinė
nė zgjedhė si e duron?

Zgjohuni, o shqipėtarė,
erdhi dita pėr liri!
Zini luftė me barbarė,
pėrpiqi pėr Shqipėri!

Tė krishter' e myslimanė,
tė tėrė njė sua kemi;
gegė, toskė, dibranė,
gjithė shqipėtarė jemi.

Mblidhuni te bėjmė benė,
tė gjithė dorė pėr dorė:
Tė duamė mėmėdhenė,
edhe malet me dėborė.

Qė ditėn qė u shkeli
robėria dhe gjer sot
nukė bėn mė bar Dhėmbeli
dhe Tomori qan me lot.

Male me krye nė qieli,
si duroni robėrinė?
Ju qė shihni drit' e diell,
pse s'ndrini dhe Shqipėrinė?

Ku janė vaftet e parė,
qė kini dhėnė yrnek?
Ku jini, o shqipėtarė,
pse s'dėgjohet njė dyfek?

Apo humbi trimėria,
apo s'doni mėmėdhenė?
A u shua Shqipėria,
qė ka pjellė Skėnderbenė?

Pse rrini lidhur me lak?
Pse s'shpėtoni vėnd' tuaj?
apo s'u mbeti mė gjak,
se e derdhtė pėr tė huaj?

Mirri pushkėtė nė duar
edhe bėni besa-besė:

Shqipėria do shpėtuar,
kokė turku tė mos mbesė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:30 am

Dheu


Dheu i gjat' e i gjerė,
na jep buk' e na jep verė
pėr tė ngrėn' e pėr tė pirė,
kush di ta punojė mirė.

Si njeri i shtrėnguar,
dheu nukė fal gjė kurrė,
pa munduar, pa punuar'
S'na jep as misėr, as grurė.

Do ta punojė njeriu
dhe ta vadisė me djersė
qė tė hajė buk' i ziu,
nga uria tė mos vdesė!

Punoni, more tė mjerė,
se dhe gjėri nė na mbetė,
pas neve vinė tė tjerė,
nukė sosetė kjo jetė
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:31 am

Fshati Im


Maletė me gurė,
fushat me bar shumė,
aratė me grurė,
mė tutje njė lumė.

Fshati pėr karshi
me kish' e me varre,
rrotull ca shtėpi
tė vogėla fare.

Ujėtė tė ftohtė,
era pun' e madhe,
bilbili ia thotė,
gratė si sorrkadhe.

Burrat nėn hie,
lozin, kuvendojnė,
pika qė s'u bie,
se nga gratė rrojnė!

Gratė venė nd'arė,
dhe nė vreshta gratė,
gruaja korr barė,
punon dit' e natė.

Gratė nė tė shirė,
nė tė vjela gratė,
ikinė pa gdhirė,
kthenenė me natė.

Gruaja pėr burrė
digjetė nė diell,
punon e s'rri kurrė
as ditėn e diel.

0 moj shqipėtarkė,
qė vet' e nget qetė,
edhe drek' e darkė
kthehesh e bėn vetė;

Moj e mjera grua,
ē'e do burrė zinė
qė ftohet nė krua
dhe ti mban shtėpinė!.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:32 am

Korriku


Na erdhi korriku prapė,
me grurė tė ri, me vapė.
Mirė q'erdhr, o korrik,
gjithė bota tė ka mik,
tė duanė varfėria,
se s'vdes njeri nga uria.
Korriku, si flak' e drizit,
na ngroh palcėn e kurrizit.
0 korrik, o faqezjarr,
gjithė lule, gjithė bar,
dhe me pemė barrė-barrė,
s'dimė ē'tė hamė mė parė.
Nė korrik piqen me radhė
pjeshkė, mollė, thanė, dardhė;
kur afrohet korriku,
zė tė piqetė dhe fiku.
Nga gjithė pemėt e tjera,
fiku na mbiftė te dera,
se gjersa ka shporta fiq,
gjithė bota janė miq...
Me shpresė tė kėtij muaj,
punėtor, puno e vuaj,
tė punojmė qė tė gjithė,
tė mos mbetemi pa drithė,
se nė kėtė muaj zoti
na kėrren nga tėrė moti.
Ata qė kanė punuar,
nė korrik janė tė gėzuar,
Se nė kėtė deli muaj
nuk ka lėmė pa duaj.
Vjen korriku, punėtorė,
mirrni drapėrin nė dorė,
tė korrij kush ka punuar,
kush ka mbjell' e ka lėruar.
Dilni, dilni nėpėr ara
e shihni, ē'ka bėrė fara:
shikoni njė koqe gruri,
se sa koqe, grurė pruri.
Shikoni kallinjt' e verdhė,
nė korrik duhenė mbledhė.
Shihni, shihni kur fryn era,
kallinjtė, lozin si shqerra;
me diell, kur fryn veriu,
si floriri ndrit kalliu,
fusha, ara, palė-palė,
duken si deti me valė.
Fush' e gjatė, fush' e gjerė,
pse mė bėn tė qaj ngaherė?!
Me djersėn e varfėrisė
gjith' arat e Shqipėrisė
vaditen, e gjė s'kėrrejnė,
se tė huajt' i rrėmbejnė!
Shqipėtari, dėm e kotė,
punon gjithnjė pėr botė;
arat qė mbjell, ngaherė
vjen' e i korrin tė tjerė!
0 korrik, o faqezjarr,
je dukur dhe luftėtar:
nė Francė, kush nuk e di,
u ngre vėndi pėr liri;
nė korik lufta u zu,
u bė gjaku gjer nė gju...
kryengritjet q'u bėnė,
prej korriku janė zėnė;
se zjarrė qė ndez korriku,
nuk' e shuan dot armiku;
se dielli ėshtė i ngrohtė,
ndez gjakun nė gjithė botė.
Gjaku i trimit vėrtetė
pėr liri ndizetė vetė,
gjaku yt, o shqipėtar,
s'tė ndizet as nė behar!
Tė ndeztė vap' e korrikut,
t'i biesh nė kok' armikut!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:34 am

Ku Kemi Lerė


Nė ē'vend kemi lerė?
Ku na bėjnė nderė?
--Nė Shqipėri.

Po njeriu vetė,
cilė do nė jetė?
--Do vend' e tij.

Ku i duket balta
m'ė e ėmbėl se mjalta?
--Nė vend tė tij.

Ku munt tė gėzojė
dhe me nder tė rrojė?
--Nė Shqipėri.

Pėrse tė punojė
dhe tė lakėmojė?
--Pėr vend' e tij.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:36 am

Trim i Shqipėrisė


Kush ka qenė trim njė herė?
Aleksandr' i Math i vjerė,
Pirrua me shokė tė tjerė
nė Shqipėri kanė lerė,
Po nga tė gjithė m'i zoti, -
Skėnderbeu Kastrioti.
0 mbret i dashur, ku je?
Ku je, more Skėnderbe?
Si duron ti nėnė dhč?
Nukė tė vjen keq pėr ne?
Qė ditdnė, qė 'na le,
vendi yn' u bė rajė')...
Tė lutemi dit' e natė,
n'atė jetė ku ke vatė,
dėrgona shpresė e uratė
tė mos rrojėmė si gratė...
Tė ngrihemi tė lėftojmė,
Turqit ti dėbojmė,
Shqipėrinė ta shpėtojmė
Dhe lir' e me nder tė rrojmė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:36 am

Baba Tomori


Baba-Tomor, kish' e Shqipėrisė,
mal i lartė, fron i perėndisė,
tek ti vinin njerėzit qė moti
pėr tė msuar se ē'urdhėron zoti...
Tek tė lutem dhe u duk' e qarė
tė msoj q'thot dhe pėr shqipėtarė.
Kanė qenė trima tė lėvduar
dhe nė luftė s'janė turpėruar,
qenė trima dhé mėmėdhetarė,
besa, feja s'i kishnė dhe ndarė,
Shkonin jetėn me pushkė nė dorė,
Donin shqipen, s'qenė tradhėtorė,
lulėzonte gjithė Shqipėria,
s'e s'kish shkelur si sot robėria,
gra e burra donin Shqipėrinė,
djem e ēupa kėndonin Lirinė.
Sot qysh gjendet komb' i Shqipėrisė!
I pėrmbysur nga zgjedh' e Turqisė,
shqipėtarėt, si dhe bagėtia,
zbathur, zhveshur vdesėn nga uria!
Shqipėtarėt? Sot s'ka shqipėtarė,
turku, greku na kanė pėrndarė!
Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
Na gėnjejnė... U prish Shqipėria...
Mal i lartė, me krye nė diell,
fron i zotit q'ėshtė mbret nė qiell,
Baba Tomorr, o mal' i uruar,
ē'kanė ngjarė, gjithė ē'kanė shkuar,
i di vetė, s'duhet tė t'i themi;
C'do tė ngjajnė, tė lutem rrėfemi,
Sot e tutje, ē'thotė perėndia?
Do tė heqė shumė Shqipėria?
ēfaj ka bėrė, ē'gjynahe paguan?
Nga Turqia tė tėrė shpėtuan:
Greku, serbi, vllahu, bullgari,
nėnė zgjedhė mbeti shqipėtari
ēthotė zoti pėr kombinė tonė,
do ta lerė penė sulltan qenė?
Na shkretoi, na preu, na griu,
na ē'nderoi dhe gjaknė na piu,
na mundoi, shpirtin na nxori!!
Fshiu lotėt dhe mė tha Tomori:

0 shqipėtarėt e gjorė,
Ndėgjoni Baba-Tomorė:
Kombi tuaj s'vete mbarė
se besėt u kanė ndarė.

Besa e bashkon njérinė:
Ju pse e ndani perėndinė?

Si ungjilli dhe kurani:
nukė na dihetė fundi;
me qiejtė mos u mbani
se nukė mbahen gjikundi.
Tė krishter' e myslimanė
gjithė njė perėndi kanė;
ini njė gjak, mor tė ngerė,
se ndė njė vend kini lerė.
Ini gjithė shqipėtarė,
s'ini grekėr a tartarė,
hiqni dorė nga rreziku,
shihi se ē'punon armiku
i pabesi dhe i ligu.

Mblidhuni tė bėni benė,
tė kujtoni Skėnderbenė,
tė duani Memėdhenė,
tė mos e lini tė shkretė...
Ngrihi ta shpėtoni vetė,
se u ndin zot' i vėrtetė,
mos e peshoni Turqinė,
mos e besoni Morenė
tė duani perėndinė;
tė duani Memėdhenė
Erdhi dita tė lėftojmė
pėr lirin' e Shqipėrisė;
ja tė vdesim, ja tė rrojmė
si burrat' e trimėrisė.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:45 am

Punėrat e Perėndisė


Zot i math e i vėrtetė,
ēdo pun' e ke bėrė vetė;
bėre qiejtė dhe denė,
bėre yjtė dhe dhenė,
bėre diellin' me dritė,
bėre nat, e bėre ditė,
bėre erėnė dhe retė,
bėre pemėtė me fletė,
bėre hėnėzėn me yje,
bėre fusha, male, pyje,
bėre zogjtė, qė kėndojnė
dhe lulet qė lulezojnė,

bėre dimėr' e beharė,
bėre kuaj e gomarė,
bėre misėr edhe grurė,
po mė shumė bėre gurė.
Si bėre kaqė tė mira,
bėre dhe shumė egėrsira:

bėre arinė dhe derrė,
bėre... po ē'nukė ke bėrė?
Bėre botėnė tė tėrė,
bėre dhe djallė me brirė!
Ēdo pun' e ke bėrė mirė,
po njė gjė bėre pa mėnde
dhe prishe punėn tėnde:

Kur bėre derr' dhe arinė,
Ē'deshe qė bėre Turqinė?
Se tė mos qenkej kjo farė,
bota do tė vinte mbarė,
dhe do tė lulėzonte,
Shqipėria do t'gėzonte.
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:47 am

Robėria


E dashura mėmėdhe,
tė dua dhe kshtu si je!
Po kur tė tė shoh tė lirė
do tė tė dua mė mirė.

Qani pyje, fusha, gurė,
qani male me deborė!
Shqipėria mbet e gjorė
dhe nukė sheh dritė kurrė;
njė mjegull e keq' e shkretė
e ka mbuluar pėrjetė!

Njė gazep, njė errėsirė,
vetėtit edhe gjėmon!
Rrojmė me zemėr tė ngrirė,
nga frika kėrkush s'gėzon!
Njėrzit kurrė s'kėndojnė
dhe bilbiletė vajtojnė!

Qiameti, shkretėtira!
Zogu vetė zė folenė,
njeriu le memėdhenė,
se mbretėron egėrsira!
Pėr Shqipėri dėshėrojmė
se nė vend tė huaj rrojmė.

Robėrinė si duron,
o moj Shqipėri e mjerė?
Shpėtove vende tė tjerė,
vetė nėn zgjedhė rron!
Shqipėtarė bėni benė
tė lėftoni pėr atdhenė.

E dashura mėmėdhe,
tė dua dhe kėshtu si je!
Po kur tė tė shoh tė lirė,
do tė tė dua mė mirė
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:50 am

Shqipėtar


Shqipėrin' e mori turku,
i vu zjarr!

Shqipėtar, mos rri, po duku,
shqipėtar!

Mjaft punove pėr tė tjerė,
o fatkeq!
Kujto vendin tek ke lerė
dhe tek heq.

Tė ka bėrė perėndia
luftėtar,
si s'tė lodhi robėria,
shqipėtar!

Erdhi dita tė ngresh kokė,
tė kėrkosh
lirinė, bashkė me shokė
tė lėftosh!

Mos bėni si keni bėrė
gjer mė dje,
por tė lėftoni tė tėrė
pėr Atdhč.

Pesėqind vjet kemi rruar
me pahir,
Lidhurė me kėmn' e duar
me zinxhir!...

Myslyman' e tė krishterė
jemi keq!
Tė ngrihemi qė tė tėrė,
djem e pleq!

Tė ngrihemi tė dėftojmė
trimėri;
ja tė vdesim ja tė rrojmė
pėr liri!

O moj Shqipėriz' e dashur,
memėdhč,
Tė shoh me buzė tė plasur,
si mė sheh.

U shkretove anembanė,
Shqipėri,
se shqiptarėt s'kanė
dashuri.

Gjithė djemtė qė ke qarė
dhe mban zi,
pėr Morenė janė vrarė,
pėr Turqi!

Zhvish rrobat e robėrisė,
memėdhč,
vish armėt e trimėrisė
se ke ne!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga ice__2 prej Sat May 26, 2007 8:51 am

Sulltani


Jam sulltan, mbret i vėrtetė,
shok tė tjerė s'kam nė jetė;
gjakėtor e zemėrderr,
nga frika mė bėjnė nder!
Dola nga fund' i Azisė
si rrebesh' i perėndisė:
Vrava, preva e shkretova,
botėn me gjak e mbulova!')
Kur zotova Anadollė,
erdha mora dhe Stambollė,
njerėzit i shkova nė thikė,
dhe, kush mbeti, rron me frikė!...
Jam i keq si egėrsirė,
tė urtėt janė tė mirė,
dua tė quhem i marrė,
po puna tė vejė barė.
Thera grekėr e bullgarė,
thera ermenėt e mjerė,
thera sa munda tė tjerė!
Egėrsirė si ariu,
me fytyrė si njeriu,
me dėrgoi perėndia,
qė tė vuaj' njerėzia!
Evropa qė mė shikon,
tė mė bėjė gjė s'guxon,
se ka mejtime tė tjera...
Prisha, vrava, preva, hera!
Bėra.. po ē'nukė kam bėrė?
Prisha botėnė tė tėrė!
Mysliman' e tė krishterė
Kam dėrguar n'atė jetė,
me tepėr se ē'vdiqnė vetė!
Jam i zoti, rroj me pallė,
s'dua tė shoh njerėz tė gjallė!
Nat' e ditė gjak kėrkoj,
pa pirė gjak s'munt tė rroj!
Dhe tani q'u bėshė plak,
nukė munt tė fryhem gjak!
Ata qė kam nėnė zgjedhė,
tė mundijė tok t'i mbledhė,
me dorė time t'i vrasė,
tė pijė gjakn' e rajasė!
Pse s'u bė nga perėndia
me njė kokė njerėzia,
qė ta presė menjėherė,
tė mos mbeteshin tė tjerė!
Tė mbetej dheu i shkretė,
se doje tė rroje vete:
me egėrsira tė rrojė,
pa frikė tė mbretėroje,
se mė duan e i dua,
jemi njė gjak e njė sua!
S'lash njeri pa tė keq!
Gra e burra, djem e pleq,
dridhenė kur mė kujtojnė:
mėmatė mė mallėkojnė,
mė mallėkojnė tė vetė
edhe qajnė dit' e natė!
Qajnė! Po kush nukė qa?
Qajnė burra, qajnė gra,
qajnė maletė pėr pyje,
qajnė fushatė pėr lule!...
Kudo shkela u tha bari,
ē'la pushka e dogji zjarri!...
Egėrsirė si ariu,
hėngra dhe mish njeriu!
Si kam dashur kam punuar,
pse nukė jam i gėzuar?
I lig jam, tė liga dua,
nga kush mė vjen frikė mua?
Nukė di se ē'kam i ziu,
nga frika gjaku mė ngriu...
Me punėra qė kam bėrė,
mė duken armiq tė tėrė,
mysliman' e tė krishterė;
sa dhe trimat shqipėtarė
zun' e mė punojnė varre!
Humba Morėn' e Vllahinė,
Bullgarinė me Serbinė.
Bosnjenė me Mal' e Zi,
Gjiritnė me Thesali.
Keshė kombn' e Shqipėrisė,
direk i gjithė Turqisė;
pse s'mė priti sa tė vdesė
pa tė mė dil i pabesė!
Me Shqipėri tė lėftonem,
kam frikė mos turpėronem;
kam frikė nga Skėnderbeu
mos dalė prapė nga dheu!...
Se ē'mendoj, a ē'jam i marri!
S'mė bėn dot gjė shqipėtari
dhe sa tė jem vet' i gjallė,
nga zgjedha s'ka pėr tė dalė.
Pas meje nė kėtė jetė,
guri mbi gurė mos mbetė!
avatar
ice__2
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 665
Age : 32
Localisation : Belgium
Registration date : 09/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ^^Andon Zako Cajupi^^

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi