Lajmet e fundit nga Teknologjia-

Shko poshtė

MODERATOR Lajmet e fundit nga Teknologjia-

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:41 am

Bioterrorizmi, skenar katastrofe ne nje gote qumeshti

M? pak se 10 gram? bacil butilik, nj? helm shum? i fort?, i hedhur nga terrorist?t n? nj? ?istern? qum?shti mund t? shkaktonte me mij?ra viktima n? SHBA, sipas nj? studimi shkencor publikuar k?t? jav?. Autoritetet federale u munduan t'a ndalonin publikimin e k?tij studimi nga shkenc?tar?t e Universiteteit t? Stanfordit (n? per?ndim t? Kalifornis?), nga frika se ky studim jep t? dh?na dhe informacione p?r grupet terroriste. I botuar m? n? fund sot n? faqet e analeve t? Akademis? Amerikane t? Shkencave (PNAS), studimi synon t? vler?soj? d?mtimet e linj?s s? shp?rndarjes t? qum?shtit dhe t? jap? rekomandime p?r t'i shmangur ato. Drejtuesi i k?tij studimi, Lawrence Wein, i cili tashm? ka b?r? studime mbi skenaret e sulmeve terroriste me bacilin e qymyrit (antraksi) dhe virusin e variol?s, u befasua nga presionet e qeveris? p?r t'a ndaluar botimin e tij. Ai b?ri t? ditur se ia kishte paraqitur n? tetor rezultatet e studimit funksionar?ve t? Ministrive t? Sigurimit t? Brendsh?m dhe t? Sh?ndet?sis? si dhe p?rfaq?suesve t? industris? s? qum?shtit. Ky shkenc?tar shpjegon se qeveria hoqi dor? nga bllokimi i raportit t? tij sepse informacionet tashm? ishin b?r? publike dhe shum? leht? mund t'i lexoje ato n? Internet. Lawrence Wein dhe ekipi i tij zgjodhi qum?shtin sepse ai ka shum? n?nprodukte dhe mblidhet n?p?r ?isterna t? m?dha dhe se bacilet mund t? shp?rndahen dhe t? konsumohen p?r disa dit? n? rreth 568 mij? persona, sipas hipotez?s s? tij. N? baz? t? intensitetit t? procesit t? pasterizimit t? qum?shtit i cili neutralizon pjes?risht bacilin butilik, koha e reagimit pas zbulimit t? toksikimit dhe e afatit t? kthimit t? qum?shtit t? infektuar nga shp?rndarja, k?ta shkenc?tar? vler?sojn? se do t? s?mureshin rreth 400 mij? persona. Simptomat e helmimit butilik shfaqen disa or? pas konsumimit: dhimbje barku, t? vjella, ?rregullime n? shikim dhe n? rastet m? t? r?nda paraliza t? r?nda dhe vdekje nga asfiksia. P?rqindja e vdekshm?ris? mund t? arrij? n? 60 p?r qind, sipas shkenc?tar?ve t? cil?t mendojn? se doza kund?r-bacilit nuk do t? mjaftonin p?r trajtimin n? t? nj?jt?n koh? t? nj? numri kaq t? madh viktimash. Autor?t e raportit nxjerrin si p?rfundim se mjeti m? efikas p?r t? zvog?luar rrezikun e nj? sulmi dhe t? jet? e detyrueshme q? kapak?t e ?isternave t? qum?shtit n?p?r kamiona t? jen? t? mbyllura me dryn. Ata rekomandojn? gjithashtu nj? p?rmir?sim t? pasterizimit dhe zbatimin e testeve t? zbulimit t? bacilit n? qendrat e mbledhjes s? qum?shtit. Pjesa m? e madhe e rekomandimeve tashm? jan? nd?rmarr? nga autoritetet federale dhe po zbatohen nga shp?rndar?sit e qum?shtit, pohon nj? z?dh?n?s i Grupit Amerikan t? Prodhimit t? Qum?shtit. Por, ato nuk jan? t? detyrueshme, u shpreh ai.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Lajmet e fundit nga Teknologjia-

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:43 am

SHBA, operacion kunder piraterise te internetit ne 11 shtete!

Nj? operacion i policis? kund?r pirat?ve t? internetit u zhvillua n? 11 shtete p?rfshi edhe Shtetet e Bashkuara, ku u arrestuan kat?r persona dhe u sekuestruan disa materiale q? p?rdoreshin p?r kopjimet e filmave, muzik?s dhe programeve t? ndryshme t? kompjuterit, njoftoi t? enjten Departamenti amerikan i Drejt?sis?. Operacioni me em?r "Site Down", q? u zhvillua edhe n? Gjermani, Australi, Belgjik?, Kanada, Danimark?, Franc?, Britani t? Madhe, Izrael, Holand? dhe Portugali, kishte p?r q?llim shkat?rrimin e organizatave q? shp?rndanin ose b?nin tregti me programe, filma, muzik? ose loj?ra, q? n? princip mbrohen nga t? drejtat e autorit, sakt?soi Departamenti i Drejt?sis? n? nj? komunikatMania teknologjike, celular? me video-kamera


Q? nga fundi i vitit 2004 videocelular?t kan? njohur nj? bum t? v?rtet? shitjesh, q? sipas studimeve do t? vazhdoj? akoma. N? 2004 jan? shitur globalisht 178 milion? celular? me kamera, por numri mund t? arrij? n? 860 milion? n? 2009, vit kur celular?t me kamera t? arrijn? 89% t? totalit. ?el?si i k?tij suksesi ?sht? cil?sia gjithnj? n? rritje e imazhit; ulja e ?mimeve dhe thjeshtimi gjithnj? e m? tep?r i funksioneve t? p?rdorimit. Sipas ekspert?ve deri n? vitin 2009 do t? b?hen 230 miliard? foto me celular, m? shum? se sa do t? b?hen me aparate fotografike. Sipas t? dh?nave, amerikan?t dhe kinez?t b?jn? mesatarisht 20 foto n? muaj me celular, japonez?t vet?m 5.Bill Gates: "Siguria n? Internet, sfida e Microsoft"


Siguria n? Internet do t? jet? sfida e madhe e Microsoft-t n? t? ardhmen, ?sht? shprehur Bill Gates n? Singapor. Sipas Gejts, prodhimi i teknologjis? p?r t? komunikuar me z? me kompjuterin tashm? ?sht? nj? realitet i af?rt, q? do t? realizohet p?r 3-4 vjet. Ajo ?far? na pret ?sht? rritja e siguris? n? Internet, si dhe p?rmir?simi i k?rkimit n? rrjet. Gates, tha se 10 vitet e ardhsh?m don t? jen? shum? m? interesant? se 30 vitet e shkuara sepse ndryshimet e teknologjis? do t? ndodhin me ritme shum? m? t? shpejta, po ashtu si dhe jeta e njer?zve.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi