Informacione tė reja rreth shpėrthimit kozmik

Shko poshtė

MODERATOR Informacione tė reja rreth shpėrthimit kozmik

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:40 am

Shkencėtarėt astronomė thonė se kanė nė dorė pamjet e para qė vėrtetojnė teorinė e ngritur 25 vjet mė pare sipas sė cilės, menjėherė pas shpėrthimit tė madh kozmik, apo Big Bangut, universi u rrit me njė shpejtėsi tė jashtėzakonėshme nga madhėsia e njė pike nė pėrmasėn qė ekziston sot. Sipas shkencės, nė fillim ndodhi shpėrthimi dhe mbarė gjithėsia lindi nga njė pike e vetme. Kjo ndodhi 13 miliardė vjet mė pare. Por ēfarė ndodhi menjėherė pas shpėrthimit? Kjo ėshtė pyetja rreth sė cilės shkencėtarėt kanė vite qė debatojnė. Tani njė sondė robot nė hapėsirė ka regjistruar gjurmėt e nxehtėsisė sė ēliruar nga shpėrthimi i madh. Rezultati ėshtė njė hartė e ēuditshme, njė pamje e universit nė fillimin e tij. Profesor Ēarls Benet, pranė universitetit Xhons Hopkins, thotė se “kur shikojmė kėtė pamje ne shohim momentin e fillimit tė gjithėsisė. Kur mendojmė pėr rritjen, kemi parasysh njė rritje shkallė shkallė, ashtu si fazat e jetės sė njė njeriu. Pėrsa i pėrket gjithėsisė, rritja ishte e menjėherėshme dhe pastaj vazhdimisht nė rritje apo zgjerim”.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi