Piramida e Keopsit

Shko poshtė

MODERATOR Piramida e Keopsit

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:36 am

Piramida e Keopsit eshte me e madhja nga tre piramidat kryesore. Ajo u ndertua nga faraoni Keops gjate viteve 2700 pK- 3100 pK. Ka nje lartesi prej 137 m dhe gjatesine e cdo brinje te bazes e ka 227 m. Perbehet nga 2 500 000 blloqe me mase 2 - 5 tone secila. Keshtu masa e piramides i afrohet 6 000 000 tonelatave. Blloqet formojne 203 shkalle me lartesi mesatare 1 m. Piramida e Keopsit eshte quajtur nga shkencetaret "Liber shkencor i shkruajtur ne gure" Sepse : -- Eshte percaktuar se meridiani qe kalonte nga maja e piramides, ndante ne dy pjese te barabarte delten e lumit NIL dhe perputhej me drejtimin veri-jug --Levizjet e hijes se piramides shenonin oret e dites dhe jepnin dhe datat e sakta te ekuinokseve dhe solsticeve. --Duke shumezuar me nje miliard lartesine qe do te kishte piramida , nese faqet e saj do te ishin zgjatur deri ne majen e saj, do te kemi 148 208 000 km, numer qe eshte afersishte i barabarte me largesine ne km nga Toka ne Diell.
Reply With Quote
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi