Ishujt Bora Bora-Parajsa Tokesore

Shko poshtė

MODERATOR Ishujt Bora Bora-Parajsa Tokesore

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:34 am

Ishulli Bora Bora eshte ndoshta ishulli i vetmuar me i famshem ne bote. Legjendat, misteret, dhe romancat qe lidhen me fjalet "Bora Bora" i japin ishullit nje pamje pothuajse mistike. Eshte e vertete qe Bora Bora eshte nje vend i mrekullueshem per pushime... por kjo parajse e magjishme nuk eshte e paarritshme. • Dy kulla prej shkembinjsh te zinj dominojne qendren e ishullit dhe bejne nje kontrast mahnites me ujin e kalter te oqeanit. Ishulli Bora bora ka mjaft rruge te brendshme te cilat mund te pershkohen me mjete me 4 rrota. Shumica e ketyre rrugeve u krijuan nga ushtria Amerikane gjate Operacionit Bobcat" ne vitet '40. Nje prej tyre fillon ne Faanui prane Vairau Bay dhe ngjitet gjate nje kreshte duke pasur nje pamje te shkelqyer te Raiatea, Tahaa, dhe ishujve Maupiti , ndersa nje tjeter niset nga Taihi (ne anen veriore te ishullit) dhe vazhdon deri ne Mt. Popoti, nje mal i njohur rreth 249 metra i larte. "Pushket e Bora Bores" kane nje histori interesante... Ēfare bejne 7 topa gjigande ne nje ishull te vogel tropical ne mes te oqeanit Paqesor? Keta topa jane mbetjet e nje kohe te shkuar kur Amerika nuk kishte fuqine ushtarake qe gezon sot. Sigurisht qe ato jane vendosur ne disa pika strategjike te ishullit si poste per mbrojtje ushtarake.. duke mbrojtur ishullin Bora Bora nga nga armiqte e Luftes se II Boterore, Japonezet. Ky ishull ishte zgjedhur nga SHBA si nje baze furnizuese per materialet qe shkonin drejt ishujve Solomon. • Ujrat e bregut te Bora Bores ne Polinezine Franceze kane nje jete te pasur detare dhe jane te mrekullueshme per peshkim. Shume specie peshqish te medhenj mund te gjenden ne oqeanin e thelle jashte lagunes, perfshire Marlin, peshkun shpate, tonin gjigand, etj. • Pjesa me e madhe e dyqaneve ne Bora Bora mund te gjenden ne qendra te vogla tregtare gjate rruges rrethuese te ishullit. Shume hotele kane dyqane, boutique, dhe biznese te tyret. Perlat e Zeza te Polinezize Franceze jane aq te famshme sa TST ka krijuar nje kategori te veēante dyqanesh per keto thesare te mrekullueshme te deteve te Jugut. Tahiti dhe ishujt perreth jane eksportuesit kryesore te perlave te zeza ne te gjithe boten. Ne Bora Bora ekzistojne shume dyqane qe shesin bizhuteri dhe Perla te Zeza. • Lajme te keqia per ata qe i duan kafshet...ketu nuk do te mund te fotografoni shume kafshe te egra te Detit te Jugut. Ishujt e Polinezise nuk jane te pasur me kafshe te egra, perveē zogjve dhe sigurisht , nje perzjerje magjike te krijesave te detit. Po perse ndodh keshtu? Duke pasur natyre vullkanike, keto ishuj u krijuan papritur ne mes te hiēit, larg masave te medha rrethuese te tokes ku mund te populloheshin me gjallesa te tjera tokesore. Sot gjitaret e vetem ne ishull jane ata qe jane sjelle nga lundruesit qe kane populluar ishujt, si Polineziane ashtu dhe Europiane. Lista e gjitareve eshte e shkurter: kuaj, lope, dele, derra, qen, mace, dhe sigurisht minj. Perjashtim ne kete liste kaq te zakonshme ben derri i eger…disa prej tyre jane larguar nga pronaret dhe kane bere nje jete te eger… lum si ata! Nga ana tjeter, ketu ekzistojne shume specie zogjsh te cilat mbrohen nga qeveria.
Reply With Quote
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi