TOKA

Shko poshtė

MODERATOR TOKA

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:31 am

Kur ėshtė krijuar Toka ?

Toka ėshtė planet qė i takon sistemit diellorė dhe ėshtė krijuar para 4,6 miljardė vjetėsh kur ėshtė krijuar edhe vetė sistemi diellorė.

Sa ėshtė e madhe toka ?

Nė ekuator perimetri i tokės ėshtė 40076 kilometra. Kurse diametri i tokės nė ekuatorė ėshtė 12758 kilometra. Sipas llogaritjeve qė janė bėrė toka peshon 5,8 triljardė ton. Pėr cdo vit pėrshkak tė meteoritėve qė bien mbi tokė, ajo bėhet pėr disa mijėra tonė mė e rėndė.

Prej sa sipėrfaqje tokė pėrbėhet planeti i tokės ?

Rreth 150000000 km² e sipėrfaqes sė planetit tonė ėshtė tokė. Shėndrruar nė pėrqindje, 29% e sipėrfaqes sė planetit tonė ėshtė tokė kurse 71% e pėrbėjnė oqeanet dhe detrat.

Prej cilėve elemente kimike pėrbėhet ajri ?

Ajri pėrbėhet prej gazrave tė padukshme. Gazi kryesorė ėshtė Azoti pastaj vjen Oksigjeni dhe mė pak bėn pjes Argoni.

Cili ėshtė oqeani mė i thellė?

Oqeani mė i thellė ėshtė oqeani paqėsor. Afėr Filipinėve ai ėshtė i thellė 11 033 metra.

Cili ėshtė lumi mė i gjatė nė botė?

Lumi mė i gjatė nė botė gjendet nė Afrikė. Ai ėshtė lumi NIL,dhe ėshtė i gjatė 6670 kilometra.

Cili ėshtė deti mė i madh nė botė?

Deti mė i madhė nė botė ėshtė deti KASPIK nė Rusi i cili gjendet nė kufi me Iranin. Ai pėrfshin njė sipėrfaqe prej 360 700 kilometrash nė katror.

Kush ėshtė mė i ftohtė poli i veriut ose poli i jugut?

Nė polin e jugut ėshtė mė ftohtė se nė polin e veriut. Temperatura mė e ulėt deri tash ėshtė matur nė Vostok (Antarktis) jo larg prej polit tė jugut, me 21 korrik ka qenė -89,2°C.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: TOKA

Mesazh nga iceman prej Fri Mar 20, 2009 7:51 am

akoma me te vjetrat ky... lumi me i gjate esht Amazona tani re............
avatar
iceman

Numri i postimeve : 6
Age : 28
Localisation : riccione
Registration date : 20/03/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: TOKA

Mesazh nga The_Wolf prej Fri Mar 20, 2009 11:45 am

ca thu mo shoku? nga e bone kte zbulim ti ?
avatar
The_Wolf

Numri i postimeve : 36
Age : 25
Registration date : 03/07/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: TOKA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi