ASTRONOMI

Shko poshtė

MODERATOR ASTRONOMI

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:30 am

VENUSI ----Venusi ka nje madhsi te ngjajshme me Tellusin dmth 95 % nga siperfaqja e Tokes.
Shkenctaret e quajn planetin vellau i Tellusit pershkak qe eshte afer dhe eshte menduar se
duhet ta ket nje atmosfer te ngjajshme sikur tek ne.
Pastaj eshte konstatuar qe shtypja atmosferike eshte e njejta sikur nje km nen deti.
Vrensira aq e dendur e mban temperaturen 130- 500 grad celsius.
Diametri i ekvatorit- 12 180 km
Masa 0,8150 ( Tellus= 1)
Shpejtsia km/s 10,3 km/s
Largsia nga Dielli- 109 000 000 km
Largesia nga Tellus- 40 200 000 km
Nje rreth Diellit- 225 Dite te Tokes
Hene- Ska hene


TOKA------Para shume vitesh kan menduar qe toka eshte e rrafsht. Frikoheshin te udhtonin me anije
sepse larg diku ishte cepi i Tokes dhe do te rrokulliseshin.
Tani qe mundesia ta fotografojn egziston tregon qe Toka eshte rrumbullak.
Emri i rruzullit tokesor eshte Tellus dhe ka 4.6 miljard vjet dmth sa dielli. Nqs e mendon qe jeta
e Tokes eshte sa 12 ore egzistenca e njeriut do te ishte sikur te kishim jetuar 20 sekonda.
70% te siperfaqes eshte e mbuluar me uje dmth permban perafersisht 1400 biljon liter uje. Sasia
me e madhe e ujit gjindet ne akullnajat ne polet e tokes.
30% tjeta te botes eshte toke e ndar ne 6 kontinente Amerikaveriore, Amerikajugore, Azia,
Afrika ,Australia dhe Evropa. Cdo kontinent leviz diku rreth 2 cm per vit.
Atmosfera permbahet me 78% azot, 21 % oksigjen dhe 1% gaz helium dhe argon qe jan shume
te rendsishme per jete.
Ekvatori - 12756 km
Nje dite- 24 ore
Hene- 1
Temperatura mesatare - 22 grad celsius
Largesia nga dielli - 14 9597 900 km
Masa e Tokes - ca 6000000000000000000000 ton
Temperatura ne thelb - 5000 grad celsius
Thellsia mesatare e siperfaqes te tokes - 10- 40 km
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: ASTRONOMI

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:31 am

Sa per info. Planetet ndahen ne Terrestial dhe ne Jovian.
Planetet Terrestial: Toka, Marsi, Venus dhe Mercury
Planetet Jovian: Jupiter, Saturn, Neptuno, Urani, meqe Pluto u hoq.

Planetet terrestiale kane si karakteristika:
Atmosferen e holle ose dhe pa atmosfere si Mercury, jane te karakterizuar nga solid, ka materiale qe shkrihen si Fe, Al, Ni, Si, dhe silikate dhe me densitet nga 3.9 ne 5.4 g/cm kub. Te gjitha nga keto kane kore metalike dhe perbehen nga kratere te medhenj (eng. craters) Gjithashtu, kan pak ose skan fare hena.

Planetet Jovian karakterizohen:
Densitet te ulet nga 0.7-1.7 g/cm kub, nuk kan kore dhe jane te perbere nga gazra qe digjen, kane atmosfere te trash te perbere nga He ose H2, kane shume hena.
Jupiter ka me teper se 22 hena nga te cilat Ganymede eshte me e madhja ne sistemin tone solar.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi