Mjekimet Popullore

Shko poshtė

MODERATOR Mjekimet Popullore

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:26 am

Nqs dini mjekime popullore te lashta te vjetra mund ti hudhni k'tu ne menyre qe te ndihmojme ato qe kane nevoje per to!

Po e filloj une i here

Kur digjesh:
-Shpejto ta mbash ne uje te ftofte, vej icik akull edhe mbaje per momente t'mira.
Uji dhe akulli s'do lejoje qe djegia te depertoje me thelle, dhe lekura mund te riperterihet me shpejt.

Kur fregjisesh nga buzet:
-Lyji me gjalpe para se t'shkosh me fjet.
Gjalpi do i zbusi dhe n'mjes kur t'cohesh do i kesh si te hidratuara dhe ne nje gjendje me te mire. [kjo metode kur s'ke krem apo vazeline]

Kur ndrydh kaviljen e kembes:
-Ferkim me voj ulliri, masazh per disa minuta deri sa delli qe ka levizur te zeri vend [edhe pse dhimbjet jane t'forta n'shpirt] pastaj nje fashim me nje fasho elastike dhe me leng qepe :-]
Larja e kembes duhet t'behet ne uje t'vaket, gjithmone duke e masazhuar. (ne menyre qe te rihabilitohesh sa me shpejt)

Kur t'ngel dicka n'fyt, dhe vetem kollitesh duke lotuar:
-Pi uje, dhe ha noj kafshate buke *tul buke* qe t'zbutet fyti dhe te normalizohesh.


(kaq me kujtohen per momentin)
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Mjekimet Popullore

Mesazh nga marsia prej Sat Apr 26, 2008 6:52 am

Mollet jane mjaft te mira per shendetin e njeriut.
Keshtu ne nje reviste kam lexuar se te te konsumosh nje molle ne dite mban mjekun larg dhe po te konsumosh 2-3 kokrra molle ne dite sasia e kolesterolit ne gjak do te ulet 10-15%. [/i]

marsia

Numri i postimeve : 17
Age : 46
Registration date : 06/04/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi