Ndalimi duhanit ne vende publike::

Shko poshtė

MODERATOR Ndalimi duhanit ne vende publike::

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:24 am

Rusia do t? kufizoj? pirjen e
duhanit n? vendet publike
Rusia, q? ?sht? nj? nga vendet e para p?r konsumimin e duhanit n? bot?, po p?rpiqet t?
ndaloj? pirjen e duhanit n? vendet publike. Nj? projektligj i miratuar n? parlament do t? ndaloj?
duhanin n? vendet e pun?s dhe n? spitale, do t? kufizoj? pirjen e duhanit n? vende t?
ve?anta n? nd?rtesat shtet?rore dhe do t? ndaloj? shitjen e duhanit n? qendrat sh?ndet?sore,
sportive dhe kulturore. Duma, dhoma e ul?t e parlamentit rus, miratoi unanimisht projektligjin n?
seanc?n e fundit dhe p?rfundimtare t? tij dhe e kaloi n? dhom?n e lart? p?r konfirmim. Sipas
shifrave t? fundit n? faqen e internetit t? Organizat?s Bot?rore t? Sh?ndet?sis?, Rusia renditet
e kat?rta p?r konsumimin e duhanit. T? pakt?n 60% e burrave mbi mosh?n 15 vje?are pijn?
duhan. Ky ?sht? nj? nga projektligjet e fundit t? miratuar p?r mbrojtjen e sh?ndetit t? rus?ve,
por nuk ?sht? e sigurt? n?se projketligji do t? b?het ligj. Megjith?se t? dyja dhomat e
parlamentit dominohen nga partit? pro Kremlinit, nj? ligj i ngjash?m p?r kufizimin e konsumimit t?
birr?s dhe shitjeve n? rrug? u bllokua t? m?rkur?n nga dhoma e lart?, pavar?sisht se u miratua
nga Duma.
Reply With Quote
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

MODERATOR Re: Ndalimi duhanit ne vende publike::

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:24 am

Ktej nga USA (ne MA psh ku jetoj un) eshte ber me ligj
(para disa kohesh) qe te ndalohet pirja e duhanit ne vende publike.
Per mendimin tim mir e kan bere se tani pothuajse te gjitha
vendet qe vete jane smoke-free.
Megjithate edhe pse eshte ven ky ligj se besoj qe
njerzit qe pine duhan jan pakesuar apo do pakesohen
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi