Matematikisht Provohet Qe Krishti Eshte Ringjallur

Shko poshtė

MODERATOR Matematikisht Provohet Qe Krishti Eshte Ringjallur

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 9:18 am

Matematikisht Provohet Qe Krishti Mund Te Jete Ringjallur?

Qe ringjallja te ishte e mundur, ky eshte nje problem besimi, dhe jo prove, por nje profesor mjaft i njohur matematike nga universiteti i Oxford-it, Richard Swinburne, provon matematikisht qe Ringjallja ka ndodhur.

Matematikisht si mund tre arrihet ne kete konkluzion llogjik:

Probabiliteti i egzistences se Zotit eshte 1 ne 2. Pra, Ai egziston, ose jo.

Probabiliteti i misherimit te Zotit tek njeriu [Jezu Krishti] eshte 1ne 2. Pra, ndodhi, ose s'ndodhi.

Egzistenca e Zotit ben te mundur Ringjalljen

Shanci qe Krishti te jete ringjallur, por qe nuk eshte shenuar ne *gospels, eshte 1 ne 10.

Te mare te gjithe keto sebashku, ka te ngjare qe 1 ne 1000 s'eshte e vertete.

Simbas Dhijates se Re, vetem ne 4 gospels ka patur deshmitar te Ringjalljes. Kjo do te thote, matematikisht, 5% eshte e mundur qe Krishti te jete ringjallur.


Matematikisht ky eshte nje numer shume i larte.
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi