Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP

Shko poshtė

MODERATOR Instalimi i drivera SATA/SCSI per XP

Mesazh nga renti prej Mon Apr 02, 2007 12:33 pm

Nqs keni vetem nje Hard disk SATA dhe normalisht duhen dy qe te behet e ashtuquajtura Mirrorring te hard disqeve (mirrorring - njeri hard disk sherben per te memorizuar te dhenat, tjetri sherben si backup per keto te dhena. dhe kur ruhet nje file ruhet ne dy hard disqet pernjeheresh. Kjo jep siguri te madhe ne raste crash te sistemeve). Tani nqs doni te instaloni Xp vetem ne nje hd SATA/SCSI atehere windows ju thote qe Pc juaj nuk ka hard disk dhe nuk e "gjen" dot.
Ju atehere duhet te merrni CD e motherboard e ta hapni (psh tek nje PC tjeter ose tek i juaji nqs s'e keni formatuar akoma) dhe te hidhni ne floppy driverat per hard disqet SATA qe duhet te jene tek nje dir (varion nga PC ne PC por pak a shume) drvdisk ose drivers/sata ose ndonje gje e tille. Pastaj reboot Pc dhe sigurohuni ne fillim qe po beni boot nga CD-Rom me diskun e windows brenda dhe sapo t'ju dale ai backgroundi blu (figura 1) shtypni disa here butonin F6, lereni windows te karikoje filet e nevojshem dhe ju del nje pamje si ne figuren 2. Shtypni S dhe futni brenda floppy diskun me driverat SATA. Pastaj vazhdoni me instalimin e Xp ne menyre normale.
avatar
renti
ADMIN
ADMIN

Numri i postimeve : 270
Age : 30
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.outsidetirana.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi