TE KESH APO TE JESH ???

Shko poshtė

MODERATOR TE KESH APO TE JESH ???

Mesazh nga bani1988 prej Tue May 22, 2007 8:43 am

Te kesh apo te jesh???

Zoterimi dhe qenia jane 2 menyra themelore te ekzistences se njeriut...Mbizotrimi i njeres prej te cilave percakton dallimet me karakter individual te njerezve dhe tipet e karakterit social...
Kur perdoret fjale ``qenie`` shpesh kuptojme nje menyre te tille te ekzistences ne te cilen njeriu & nuk ka asgje & nuk deshiron ndonje gje ,por qe eshte i lumtur ti perdori ne menyre produktive aftesite e tij duke u gjetur ne unitet me te gjithe boten...
Kurse me fjalen ``zotrime `` kuptojme kur qenia jote,emri jot ``njeri`` varet nga ajo qe ti zotron,nga ajo qe ke dhe jo nga ajo qe je....
Erich Fromm mendonte se thelbi i qenies konsiston pikerisht ne zoterimin qe njeriu nuk eshte asgje nqs ai nuk ka agje...
Majster Ekhart thoshte se`` njerezit duhet te mendojne jo per ate se cfare duhet te bejne se sa per ate se cilet jane ne thelb.Te mos zoterosh asgje & ta besh qenien tende te hapur dhe ``te permbushur`` te mos lejosh ``unin`` te ngrihet ne rrugen e tij eshte kusht i perfitimit te pasurise shpirterore & i fuqise shpirterore``
Ndersa Karl Maksi besonte teorine ``Se sa me e pavlere te jete qenia jote ,aq m epak e shfaq ti jeten tende ,sa me e madhe te jete pasuria jote aq me e tjetersuar eshte jeta jote...``
Buda thoshte se ``Per te arritur shkallen me te larte te zhvillimit njerzor nuk duhet te zotrojme pasuri``
Dh e perfundojme me ekuacionin e famshem Frojdjan
PARA=FEKALE.....

Cila mendoni se do te jet me e rendesishme per njeriun per te qene vertete i tille dhe per ta mbajtur me kranari mbi supe kete emer...Thone se`` Nsq une jam cka une kam dhe une e humbas ate qe kam atehere kush jam une``....???Kush jeni ju ???
avatar
bani1988
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 97
Age : 30
Registration date : 21/05/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi