Semundjet transmetuese -sifilizi

Shko poshtė

MODERATOR Semundjet transmetuese -sifilizi

Mesazh nga [Master] prej Wed May 09, 2007 6:09 am

SIfilizi- semundje me origjine bakteriale

Eshte semundje klasike venerike, e cila ne shume shtete te botes, gjithashtu dhe ne SHBA lajmerohet vazhdimisht

Sifilizmi paraqitet ne dy forma: i lindur, kur merret qe ne lindje nga prinder sifilitike dhe i fituar kur merret nepermjet mardhenieve seksuale te pambrojtura.
Kur verehen demtime lokale te organeve gjenitale,duhet dyshuar edhe per faza te hershme te sifilizmit.
Si burim i perhapjes se shkaktarit eshte vet njeriu i infektuar i cili e transmeton ate tek i shendoshi.
Ne raste te rralla semundja mund te transmetohet permes tranfuzionit te gjakut qe permban bakterin infektues.

Shenjat klinike:
Gjat sifilizmit primar
i cili zhvillohet gjat 6 javeve, fillimisht paraqitet nje plage (pucerrz) ulceroze siperfaqesore qe nuk ka dhimbje.
Ne 95% te rasteve kjo plage shfaqet ne organet gjenitale, dhe ne 5% te rasteve mund te shfaqet dhe ne buze, ne gjuhe, ne gji, ne gishta, ne anus (te homoseksualet)
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi