Dhjetė fuoristradat mė tė pėlqyera nė botė

Shko poshtė

MODERATOR Dhjetė fuoristradat mė tė pėlqyera nė botė

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:50 am

Edhe pse teknologjia ka pėrparuar aq shumė, duke krijuar automjete nė pėrmasa tė vogla, duket se fuoristradat nuk kanė dalė nga shijet e shoferėve nė botė. Gazeta italiane "Corriere della sera" ka listuar 10 makinat 4X4 mė tė pėlqyera. Nė kėtė listė, gjermanėt pėrfaqėsohen nga 4 modelet e tyre "Porsche Cayenne", "Volkswagen Touareg", BMW X5 si dhe "Mercedes-Benz". Nė listė janė anglezėt e "Range Rover"-it, japonezėt me modelet "Nissan" dhe "Mitsubishi", si dhe amerikanėt tė cilėt kanė pushtuar tregjet evropiane me automjetet tė fuqive tė larta. Sipas kėsaj medie, madhėsia e kėtyre automjeteve si dhe falė ekstrave nė bord i bėn kėta persona mė tė "fuqishėm" gjatė udhėtimeve.
Lista
Jo vetėm autoveturat kanė komoditet tė pėlqyeshėm. Janė edhe fuoristradat ato mjete tė cilat me ekstrat dhe me teknologjinė e tyre tė fundit kanė bėrė pėr vete shumė shoferė nė botė. Nė 10 makinat mė tė pėlqyera renditet "Porsche Cayenne", e cila kushton deri nė 111 mijė euro sė bashku me markėn BMW e "Mercedes", tė cilat pothuajse kanė pushtuar tregjet e huaja. Renditja nuk ka rendėsi pėr kėto automjete, pasi nė tė njėjtat nivele qėndrojnė edhe modelet japoneze si "Nissan Titan" dhe "Mitsubishi Montero". Janė dhe anglezėt e "Range Rover"-it ata tė cilėt me modelet e fundit po konkurrojnė modelet e mėsipėrme. Ėmbėlsira pėr nė fund. Amerikanėt, si gjithmonė konkurrues nė treg me kotorra tė fuqive tė larta, janė pėrfaqėsuar nė listė me "Cadillac Escalade" si dhe "Hummer H2".
Bilancet
Vetėm investojnė pėr tė prodhuar modele tė konkurrueshme nė treg. Disa dalin me humbje e disa me fitime marramendėse. Viti i kaluar duket se ka qenė me "fat" pėr kompaninė e BMW si dhe tė "Volkswagen". BMW pėr vitin 2006 regjistron rekordin e tė ardhurave. Sipas drejtuesve tė kėsaj kompanie, tė ardhurat rezultojnė nė shifrėn prej 49 miliardė euro ose njė rritje prej 5 pėr qind. "Rekordi ėshtė rritur me rreth 4 miliardė edhe falė shitjes sė motorit "Rolls-Royce"", thanė drejtuesit e BMW-sė. Ndėrkohė edhe bilanci i "Volkswagen" pėr vitin 2006 u mbyll me njė rritje tė tė ardhurave me rreth 2,75 miliardė euro.

Modeli: “Porsche Cayenne Turbo”, gjermane
Ēmimi: 111 mijė euro

Modeli: BMW X5, gjermane
Ēmimi: 45,900 - 54,500 euro

Modeli: “Mercedes-Benz M-Class”, gjermane
Ēmimi: 87 mijė euro

Modeli: “Range Rover”, angleze
Ēmimi: 76,535 - 92,035 euro

Modeli: “Audi Q7”, gjermane
Ēmimi: 84,000 – 98,590 euro

Modeli: “Cadillac Escalade”, amerikane
Ēmimi: 50,500 – 79,000 euro

Modeli: “Volkswagen Touareg”, gjermane
Ēmimi: 44,500 – 46,000 euro

Modeli: “Hummer H2”, amerikane
Ēmimi: 48,742 - 52,980 euro

Modeli: “Nissan Titan”, japoneze
Ēmimi: 22,010 - 25,242 euro

Modeli: “Mitsubishi Montero”, japoneze
Ēmimi: 36,159 euro
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi