2007, viti mė i pasur nė histori"

Shko poshtė

MODERATOR 2007, viti mė i pasur nė histori"

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:48 am

Asnjėherė mė parė tė kamurit e kėsaj bote nuk e kishin zmadhuar pasurinė e tyre kaq shumė sa gjatė vitit qė shkoi.

Kėtė fakt e zbulon edhe mė qartė lista e re e botuar sė fundmi nga revista "Forbes" e miliarderėve, tė cilėt sė bashku kapin shifrėn marramendėse prej 3,5 bilionė dollarėsh amerikanė. Bien nė sy, pėrveē amerikanėve e arabėve, tashmė edhe shumė rusė e gjermanė. Por gjenden edhe spanjollė, italianė, suedezė, latinoamerikanė e indianė.

Ndėrsa lista e aktiviteteve tė tyre fitimprurėse ėshtė gjithashtu e gjatė. Gjithsesi, kryesojnė investimet nė fushėn e informacionit, ndėrtimtarisė, fondeve e trojeve, pronave tė patundshme, industrisė sė naftės, hekurit e metaleve, dhe bizneseve si kazinotė apo transporti.

Pėr sa u pėrket emrave, lista nė krye tė saj nuk ka pėsuar ndryshime. Kėshtu, sėrish Bill Gates, themeluesi dhe pronari i koncernit tė madh tė informatikės, "Microsoft", mbetet edhe mė tej njeriu mė i pasur nė botė, me njė pasuri qė tashmė kap shifrėn e 56 miliardė dollarėve, sipas revistės prestigjioze amerikane "Forbes", e cila ka krijuar prej dekadash tashmė njė traditė nė listimin e njerėzve mė tė pasur nė botė ēdo vit pėr opinionin publik ndėrkombėtar.

Kolegu i tij, investitori Warren Buffett, renditet direkt pas tij nė vendin e dytė me njė pasuri qė kap shifrėn e 52 miliardė dollarėve, gjithsesi e pandryshuar nė krahasim me vitin qė shkoi, i pasuar nė vendin e tretė nga njeriu mė i pasur nė Amerikėn Latine, meksikani Carlos Slim Helu, me 49 miliardė dollarė.

I biri i njė familjeje emigrantėsh libanezė ėshtė aksioneri kryesor nė shoqėrinė meksikane tė telekomunikacioneve "Telmex", si dhe i njė perandorie firmash me aktivitete tė ndryshme.

Revista ekonomike "Forbes", prej dekadash bėn renditjen vjetore tė mė tė pasurve tė kėsaj bote, ku agjentėt e redaktorėt e saj ndėrmarrin shumė kėrkime e verifikojnė shifra e tė dhėna pa fund pėr tė qenė sa mė tė freskuar me informacione mbi aktivitetet e pasurinė e deklaruar tė njerėzve qė kapin majat e luksit, pasurisė e mirėqenies dhe qė nga ana tjetėr, sigurisht, pėrbėjnė edhe motorėt e zhvillimit pėr shumė rajone e shtete nė botė, duke punėsuar ushtri tė tėra njerėzish nė industri e degė tė ndryshme tė ekonomisė, biznesit, industrisė, argėtimit, spektaklit, teknologjisė, ndėrtimtarisė, transporteve, sistemit bankar e financiar etj. Tė dhėnat e "Forbes" vlejnė pėr shumė arsye si mė tė besueshmet ndėr tė gjitha vlerėsimet qė u bėhen pasurive tė VIP-ave nė mbarė botėn.

Kėtė vit "Forbes" numėron nė rang botėror 946 miliarderė. Nė vitin 2006, numri i tyre ishte 793. Ata kapin sė bashku shifrėn e 3,5 bilionė dollarėve (ose e konvertuar: 2,7 bilionė euro). Kjo pėrbėn nga ana tjetėr, nė terma mė konkretė ekonomikė, 35 pėr qind mė shumė se niveli i vitit qė shkoi, dhe dy tė tretat e tė gjithė miliarderėve gjatė vitit qė shkoi u bėnė mė tė pasur.

Pėr krahasim: GDP-ja e Gjermanisė pėr shembull (shuma pra e pėrftuar nga prodhimi i tė gjitha mallrave e shėrbimeve pėrgjatė njė viti), gjatė vitit qė shkoi kapte shifrėn e rreth 2,3 bilionė eurove.

"Ėshtė padyshim viti mė i pasur nė historinė e njerėzimit", ka thėnė ndėrkohė Steve Forbes gjatė ceremonisė sė prezantimit tė shifrave e tė dhėnave tė reja. "Kurrė mė parė nuk ėshtė vėnė re njė rritje e tillė".

Interesant ėshtė gjithashtu fakti se 60 pėr qind e miliarderėve nuk e kanė trashėguar pasurinė e tyre, por e kanė krijuar me punėn e veprimtarinė e tyre.

415 nga 946 miliarderėt jetojnė nė SHBA. Ndėrkohė, njė fakt tjetėr interesant ėshtė dhe prania e 55 miliarderėve nga Gjermania e qė jetojnė sipas revistės "Forbes" po nė Gjermani. Kjo, me distancė nė fakt nga vendi i parė, SHBA-ja, pėrbėn dhe vendin e dytė nė renditje pėr nga numri i miliarderėve nė rang botėror, porse ndiqen shumė pranė nga miliarderėt rusė; me 53 tė tillė. E po tė krahasonim shifrėn e pėrgjithshme tė pasurisė sė gjermanėve me atė tė rusėve, rezulton qė rusėt ta kenė kaluar dukshėm atė, e konkretisht raporti ėshtė 232 me 245 miliardė dollarė.

Njė fakt tjetėr ėshtė se miliarderi mė i ri nė listėn e "Forbes" ėshtė njė gjerman: ai ėshtė 23-vjeēari me gjak blu, Alberti i Thurn dhe Taxis. Gjatė vitit qė shkoi, ndėrkohė, Hind Hariri, e bija e ish-kryeministrit libanez tė vrarė nė njė atentat para pak vitesh, Rafik Hariri, ishte ajo qė e kishte zhvendosur atė nga lista njė vit mė parė, por tanimė ai ėshtė sėrish miliarderi mė i ri nė listėn e super tė pasurve.

Pėr sa i pėrket pėrfaqėsimit tė grave nė listėn qė duhet thėnė se mbizotėrohet thuajse plotėsisht nga burrat, bie nė sy moderatorja e Talkshow-ve tė famshme, Oprah Winfrey (vendi i 664 nė renditje) dhe autorja e vėllimit gjithashtu shumė tė famshėm pėr fėmijė e adoleshentė, "Harry Potter", J.K. Rowling (vendi i 891).

Po ashtu, mund tė pėrmendet ndėr gratė mė tė pasura nė botė edhe njėra ndėr aksioneret kryesore te koncerni i automobilave BMW, Susanne Klatten (me njė pasuri qė vlerėsohet se kap shifrėn e 9,6 miliardė dollarėve) dhe Johanna Quandt (6,7 miliardė dollarė).
Bill Gates, i pari

Pėr sa u pėrket emrave, lista nė krye tė saj nuk ka pėsuar ndryshime. Kėshtu, sėrish Bill Gates, themeluesi dhe pronari i koncernit tė madh tė informatikės, "Microsoft", mbetet edhe mė tej njeriu mė i pasur nė botė, me njė pasuri qė tashmė kap shifrėn e 56 miliardė dollarėve


I dyti dhe i treti

Kolegu i tij, investitori Warren Buffett, renditet direkt pas tij nė vendin e dytė me njė pasuri qė kap shifrėn e 52 miliardė dollarėve, gjithsesi e pandryshuar nė krahasim me vitin qė shkoi, i pasuar nė vendin e tretė nga njeriu mė i pasur nė Amerikėn Latine, meksikani Carlos Slim Helu, me 49 miliardė dollarė


Si punon "Forbes"?

Revista ekonomike "Forbes" prej dekadash bėn renditjen vjetore tė mė tė pasurve tė kėsaj bote, ku agjentėt e redaktorėt e saj ndėrmarrin shumė kėrkime e verifikojnė shifra e tė dhėna pa fund pėr tė qenė sa mė tė freskuar me informacione mbi aktivitetet e pasurinė e deklaruar tė njerėzve qė kapin majat e luksit, pasurisė e mirėqenies dhe qė nga ana tjetėr pėrbėjnė edhe motorėt e zhvillimit pėr shumė rajone e shtete nė botė, duke punėsuar ushtri tė tėra njerėzish nė industri e degė tė ndryshme tė ekonomisė, biznesit, industrisė, argėtimit, spektaklit, teknologjisė, ndėrtimtarisė, transporteve, sistemit bankar e financiar etj. Tė dhėnat e "Forbes" vlejnė pėr shumė arsye, si mė tė besueshmet ndėr tė gjitha vlerėsimet qė u bėhen pasurive tė VIP-ave nė mbarė botėn


2007: Shtohen miliarderėt

Kėtė vit "Forbes" numėron nė rang botėror 946 miliarderė. Nė vitin 2006, numri i tyre ishte 793. Ata kapin sė bashku shifrėn e 3,5 bilionė dollarėve (ose e konvertuar: 2,7 bilionė euro). Kjo pėrbėn nga ana tjetėr, nė terma mė konkretė ekonomikė, 35 pėr qind mė shumė se niveli i vitit qė shkoi dhe dy tė tretat e tė gjithė miliarderėve gjatė vitit qė shkoi u bėnė mė tė pasur


"Viti mė i pasur nė histori"

"Ėshtė padyshim viti mė i pasur nė historinė e njerėzimit", ka thėnė ndėrkohė Steve Forbes, gjatė ceremonisė sė prezantimit tė shifrave e tė dhėnave tė reja. "Kurrė mė parė nuk ėshtė vėnė re njė rritje e tillė"


Miliarderi mė i ri

Njė fakt tjetėr ėshtė se miliarderi mė i ri nė listėn e "Forbes" ėshtė njė gjerman: ai ėshtė 23-vjeēari me gjak blu, Alberti i Thurn dhe Taxis


Gratė miliardere

Pėr sa i pėrket pėrfaqėsimit tė grave nė listėn qė duhet thėnė se mbizotėrohet thuajse plotėsisht nga burrat, bie nė sy moderatorja e Talkshow-ve tė famshme, Oprah Winfrey (vendi i 664 nė renditje) dhe autorja e vėllimit gjithashtu shumė tė famshėm pėr fėmijė e adoleshentė, "Harry Potter", J.K. Rowling (vendi i 891)


Ku jetojnė bosėt?

415 nga 946 miliarderėt jetojnė nė SHBA. Ndėrkohė, njė fakt tjetėr interesant ėshtė dhe prania e 55 miliarderėve nga Gjermania e qė jetojnė sipas revistės "Forbes" po nė Gjermani


Trashėgimia dhe puna

Interesant ėshtė gjithashtu fakti se 60 pėr qind e miliarderėve nuk e kanė trashėguar pasurinė e tyre, por e kanė krijuar me punėn e veprimtarinė e tyreRenditja e 100 mė tė pasurve tė rruzullit pėr vitin 2007, sipas revistės "Forbes"


Nr.Emri Vendi Mosha Pasuria Firma/Aktiviteti

Mld. USD


1. Bill Gates USA 51 56,0 Microsoft

2. W. Buffett USA 76 52,0 B.Hathaway

3. Carlos Helu Meksikė 67 49,0 Tkomunikacion

4. Ingvar Kamprad Suedi 80 33,0 Ikea

5. Lakshmi Mittal Indi 56 32,0 Ind. Hekurit

6. Sheldon Adelson USA 73 26,5 Kazino, Hotele

7. Bernard Arnault Francė 58 26,0 LVMH

8. Amancio Ortega Spanjė 71 24,0 Zara

9. Li Ka-shing Hong-Kong 78 23,0 Investime

10.David Thomson Kanada 49 22,0 Shėrbime Info

11.Lawrence Ellison USA 62 21,5 Oracle

12.Lil. Bettencourt Francė 84 20,7 L‘Oreal

13.Prin Bin Talal A.Saudite 50 20,3 Investime

14.Mukesh Ambani Indi 49 20,1 Petrokimi

15.Karl Albrecht Gjermani 87 20,0 Aldi

16.Roman Abramoviē Rusi 40 18,7 Naftė/Gaz

17.Stefan Persson Suedi 59 18,4 Hennes & Mauritz

18.Anil Ambani Indi 47 18,2 Investime

19.Paul Allen USA 54 18,0 Micros.&Invest.

20.Theo Albrecht Gjermani 84 17,5 Aldi

21.Azim Premji Indi 61 17,1 Software

22.Lee Shau Kee Hong-Kong 79 17,0 Imobiliare

23.Jim Walton USA 59 16,8 Wal-Mart

24.Christy Walton USA 52 16,7 Wal-Mart

24.S. Robson Walton USA 63 16,7 Wal-Mart

26.Sergey Brin USA 33 16,6 Google

26.Larry Page USA 34 16,6 Google

26.Alice Walton USA 57 16,6 Wal-Mart

29.Helen Walton USA 87 16,4 Wal-Mart

30.Michael Dell USA 42 15,8 Dell

31.Steven Ballmer USA 51 15,0 Microsoft

31.Kirk Kerkorian USA 89 15,0 Invest.% Kazino

31.Vėllezėrit Kwok Hong-Kong 15,0 Imobiliare

34.Francois Pinault Francė 70 14,5 Biznese

35.Suleiman Kerimov Rusi 41 14,4 Aksione

36.Vladimir Lisin Rusi 50 14,3 Ind. Hekurit

37.Jack Taylor USA 84 13,9 Makina me qira

38.Vladimir Potanin Rusi 46 13,5 Indust. metali

38.Mikhail Prokhorov Rusi 41 13,5 Indust. metali

40.Oleg Deripaska Rusi 39 13,3 Alumin

40.Michael Otto Gjermani 63 13,3 Biznese

42.Carl Icahn USA 71 13,0 Investitor Finan

42.Abigail Johnson USA 45 13,0 Troje

44.Adolf Merckle Gjermani 72 12,8 Farmaceutikė

45.Barbara C. Anthony USA 83 12,6 Cox Enterprises

45.Anne Cox Chambers USA 87 12,6 Cox Enterprises

45.Mikhail Fridman Rusi 42 12,6 Naftė, Banka

48.Vagit Alekperov Rusi 56 12,4 Naftė

49.Charles Koch USA 71 12,0 Naftė etj.

49.David Koch USA 66 12,0 Naftė etj.

51.Silvio Berlusconi Itali 70 11,8 Media

52.Nasser al-Kharafi Kuvajt 63 11,5 Ndėrtim

52.L. Del Vecchio Itali 71 11,5 Optikė

54.Alexei Mordashov Rusi 41 11,2 Hekur

55.Gerald Grosvenor Britani M. 55 11,0 Imobiliare

55.Spiro Latsis Greqi 60 11,0 Banka

55.Birgit Rausing Suedi 83 11,0 Ind.Ambalazhi

58.Forrest Mars Jr. USA 75 10,5 Ėmbėlsira

58.Jacqueline Mars USA 67 10,5 Ėmbėlsira

58.John Mars USA 70 10,5 Ėmbėlsira

61.Viktor Vekselberg Rusi 49 10,4 Naftė, Metale

62.Serge Dassault Francė 81 10,0 Agjenci ajrore

62.Charles Ergen USA 54 10,0 EchoStar

62.Michele Ferrero Itali 80 10,0 Ēokollata

62.Naguib Sawiris Egjipt 52 10,0 T-komunikacion

62.Kushal Pal Singh Indi 75 10,0 Imobiliare

62.A.& G. Wertheimer Francė 10,0 Chanel

68.Susanne Klatten Gjermani 44 9,6 BMW, Farmac.

69.Philip Knight USA 69 9,5 Nike

69.Sunil Mittal Indi 49 9,5 T-komunikacion

71.John Kluge USA 92 9,1 Metromedia

71.V. Yevtushenkov Rusi 58 9,1 T-komunikacion

73.Rupert Murdoch USA 76 9,0 News Corp

73.Hans Rausing Suedi 81 9,0 Ambalazhe

73.Reinhold Wurth Gjermani 71 9,0 Lėndė ndėrtimi

76.E. Bertarelli Zvicėr 41 8,8 Biotech

76.Pierre Omidyar USA 39 8,8 Ebay

78.M.Elis.& G.Shefler Gjermani 8,7 Transporte

79.Rafael del Pino Spanjė 86 8,6 Ndėrtim

80.Donald Bren USA 74 8,5 Imobiliare

80.George Kaiser USA 64 8,5 Naftė,Gaz,Banka

80.George Soros USA 76 8,5 Fonde-aksione

83.Nikolai Tsvetkov Rusi 46 8,4 Naftė, Banka

83.August von Finck Gjermani 77 8,4 Investime

85.Dan Duncan USA 74 8,2 Energji

86.M. al-Amoudi A.Saudite 61 8,0 Naftė

86.A.Aziz al-Ghurair Emr. Arabe 53 8,0 Banka

86.Kumar Birla Indi 39 8,0 Mall-pėrdorur

86.German Khan Rusi 45 8,0 Naftė, Banka

86.Iskander Mahmudov Rusi 43 8,0 Miniera, Metale

86.Sumner Redstone USA 83 8,0 Viacom

86.S. & Ravi Ruia Indi 8,0 Investime

93.Philip Anschutz USA 67 7,9 Investime

93.Galen Weston Kanada 66 7,9 Tregti

95.Enrique Banuelos Spanjė 41 7,7 Imobiliare

96.Stefan Quandt Gjermani 41 7,6 BMW

97.Maan al-Sanea A.Saudite 52 7,5 Ndėrtim, Finan.

97.Ed Johnson III USA 76 7,5 Troje

99.Sulaiman al-Rajhi A.Saudite 87 7,4 Banka

100.Donald Newhouse USA 77 7,3 Media

100.Sam Newhouse Jr. USA 79 7,3 Media
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi