Mesime Biznesi!

Shko poshtė

MODERATOR Mesime Biznesi!

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:44 am

Sh mire, ka disa ndryshime ne vazhdim…
Ketu do te gjeni tre mesime te dhena nga firma te medha biznesi, qe do ju ndihmojne si te mbijetoni ndaj ndryshemeve…


mesime biznesi 1

Nje korb kishte hipur ne maje te pemes e po rrinte kot,
pa bere asgje

Nje lepur i afrohet, dhe i thote: “A mund te rri edhe un si ty, pa bere asnje gje gjithe diten?”
Korbi u pergjigj: “Sigurisht, pse jo?”

Kshtu lepuri shkoi poshte pemes e u shtri
sa gjate e gjere
..................Papritur erdhi nje dhelper…U hudh mbi lepurin dhe e ndau ne dysh
Morali i kesaj perralle eshte… Per te ndejtur ulur e mos te besh asgje gjithe diten, duhet te qendrosh ulur, shume shume shume lart.mesime biznesi 2

Nje gjeldeti bisedon me nje dem...
“Do me pelqente shume te hipja te maja e asaj pemes”, ankohet gjeli i detit, “por nuk kam forcen e duhur.”
“Mire, perse nuk han pak nga bajga ime?" I pergjigjet demi. “Ka shume proteina"
Gjeli i detit e provoi pak’, dhe zbuloi se i dha force te mjaftueshme per te arritur te dega e pare e pemes.
Diten tjeter, duke henger akoma me shume, arriti ne degen e dyte.
Me ne fund, duke ngrene shume bajga, arriti te hipte ne maje te pemes
Menjehere e pa nje gjuetar..qe e qelloi me qifte dhe gjeli i detit ra pertoke

Morali i historiseTe hash m** mund te te ndihmoje me arrit majen,
por nuk mund te te garantoje qe ti te rrish gjate.

Mesim Biznesi 3
Nje zog po shkonte ne nje zone te ngrohte ne jug.
.........Po bente ftohte, zogu u semur, dhe u rrezu pertoke.
Ndersa po ftohej ne akull
kaloi nje lope aty prane dhe e mbuloi me bajge
Zogu, i ftohur, kuptoi qe bajga po e mbante ngrohte, dhe filloi te ndihej me mire!
Ashtu sic ishte, filloi te ciceronte nga gezimi.
Nje mace po kalonte aty prane, degjoi cicerimen e zogut nga kurioziteti
shkoi aty prane.
Macja e gjeti zogun te mbuluar me bajge dhe shpejt e nxorri jashte, e pastroi dhe e hengri te gjithin.

Kjo histori ka 3 morale:
1) Jo te gjithe ato qe te mbulojne me mut i ke armiq.
2) Jo te gjithe ato qe te nxjerrin nga muti jane miqte e tu.
3) Dhe kur je ne mut, rri urte me mire!
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi