Si te krijojme nje server lokal

Shko poshtė

MODERATOR Si te krijojme nje server lokal

Mesazh nga renti prej Mon Apr 02, 2007 12:11 pm

Atehere...menyra ka plot, un po ju them me te lehten. Pse nevojitet qe te krijojme nje server lokal? - do pysni juve. Po psh keni nje aplikacion apo script ne PHP/ASP dhe eshte i madh,apo s'dini si funksionon apo doni ta testoni perpara se ta upload ne sitin tuaj atehere nevojitet ky server lokal. Dhe cfare ban serveri? serveri ju shfaq ju faqet dinamike si PHP/ASP/JSP etj qe vetem me browser nuk hapen. Ne kete menyre ju jeni duke bere browse ne Pc njesoj sikur te ishte online (ne site tuaj). Shkarkoni programin EasyPhp ne linkun: http://www.easyphp.org/?lang=en
Ky program mjafton te instalohet ne PC tuaj dhe ky automatikisht instalon Apache (serveri), PHP (per paraqitjen e file PHP), MYSQL (database) dhe PhpMyAdmin per menaxhimin e database. Normalisht faqja juaj lokale (siti juaj lokal) duhet te kete adrese http://localhost:80 ose nqs keni ndonje server tjeter te instaluar psh IIS 6 qe integrohet bashke me Windows atehere http://locahost:8080. Aty dalin direktorite qe programi krijon si fillim sa per shembull. Ku duhet ti kopjoni programet (scriptet) Php qe te mund ti hapni nga browseri? Normalisht duhet te jete C:\Program Files\EasyPhp\www\.
avatar
renti
ADMIN
ADMIN

Numri i postimeve : 270
Age : 30
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.outsidetirana.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi