Qeveria humbet nga tatimet 44 miliardė lekė

Shko poshtė

MODERATOR Qeveria humbet nga tatimet 44 miliardė lekė

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:35 am

Qeveria parashikon realizimin e mbledhjes sė ė tė ardhurave nga administrata tatimore nė masėn 94 pėr qind. Ky parashikim shkon deri nė fund tė kėtij viti dhe siē cilėsohet nė projektbuxhetin e vitit 2006, mosrealizimi qė mbetet kap shifrėn e rreth 4.4 miliardė lekėve. Pėr ecurinė mė tė mirė tė programit tė mbledhjes sė tė ardhurave nga administrata tatimore, qeveria do tė ndėrmarrė njė program reformimi tė kėsaj administrate, program pėr mė shumė eficensė nė punėn e saj. Gjithashtu, pritet tė ndėrhyhet nė ligj pėr tė arritur procedura mė tė thjeshtėsuara pėr pagesat dhe pėr dokumentet qė nevojiten pėr kėto pagesa, duke reduktuar mundėsinė e abuzimeve nė kėtė sektor.
Tė ardhurat e tjera
Pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar, realizimi i pritshėm nė fund tė vitit 2005 mund tė arrijė nė rreth 82.3 pėr qind tė programit vjetor. Rimbursimet pėr TVSH-nė pritet tė jenė nė rreth 1.8 miliardė lekė, nga tė cilat 1.1 miliardė u pėrkasin detyrimeve tė prapambetura dhe 0.7 miliardė lekė detyrimeve korente. Detyrat qė vendos projektbuxheti pėr deri nė fund tė vitit pėr TVSH-nė, lidhen me rritjen e numrit tė tatimpaguesve pėr skemėn e TVSH-sė. Tatimet do tė kenė si detyrė tė reduktojnė numrin e tatimpaguesve qė nuk deklarojnė ose deklarojnė me ndėrprerje nė masėn 11 pėr qind nė raport me numrin e pėrgjithshėm tė tatimpaguesve tė TVSH-sė, ushtrimin e kontrollit sistematik pėr tė gjithė bizneset qė janė nė TVSH dhe deklarojnė tė ardhura nėn 8 milionė lekė.
Tatimi me fitimin
Nė zėrin e tatimit mbi fitimin, megjithė efektin negativ tė uljes sė shkallės tatimore me 2 pikė pėrqindjeje (nga 25 pėr qind nė 23 pėr qind), tė ardhurat pritet tė kenė njė performancė nė rritje, me mbi 2.6 miliardė lekė mė shumė se plani vjetor. Nė zėrin e akcizės pritet qė plani i tė ardhurave tė realizohet nė rreth 89.5 pėr qind, ose me njė deficit prej rreth 902 milionė lekėsh kryesisht nga sektori i prodhimit tė naftės dhe cigareve.

Autori i Lajmit: Juli Prifti
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi