Teoria e numrave

Shko poshtė

MODERATOR Teoria e numrave

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:31 am

Kam lexuar diku ne parathenien e nje libri nje citim nga GAUSI:
Kush do te filoj te merret seriozisht me teorine e numrave do te dashurohet me te.

(Mund te mos jene fjalet egzakte se ka kohe qe e kam lexuar por ky ishte kuptimi)Une per vete mund te them qe eshte nje rryme fantastike te mbush jeten dhe te ben ta duash akoma me shume matematiken ne total. Ka nje fushe te gjere zbatimesh ne jete. Jo vetem ne zgjidhjen e problemeve matematike. Deri para disa kohesh kjo dege shihej vetem si nje disipline e paster teorike pa mundesira zbatimi praktike por me vone ajo u zbatua ne praktike dhe nje nder zbatimet e saj me te medhaja deri tani ka qene ne ndertimin e bombes atomike apo ne teorine e relativitetit te Ainshtainit.
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi