Ēfarė ėshtė Matematika?

Shko poshtė

MODERATOR Ēfarė ėshtė Matematika?

Mesazh nga [Master] prej Tue May 08, 2007 8:31 am

Matematika ėshtė studimi I numrave, numerimi, dhe matja, por kėto janė vetėm fillimi. Matematika perfshin studimin model te numrave dhe gjithashtu nderlidhjet. Matematika ėshtė gjithashtu njė mėnyrė pėr te komunikuar dhe analizuar ideve, dhe ndoshta me shumė se cā€™do gjė, matematika ėshtė njė mėnyrė arsyetimi qė ėshtė unike pėr qeniet njerėzore.

Matematika ėshtė e ndare ne atė puro, ose teorike, matematike dhe matematike e aplikuar. Matematicienet teorik fokusohen kryesisht ne probleme dhe pyetje perbrenda botės se matematikes puro ā€“ ata zhvillojne teorema (ide te paprovuara), prova teoremash, dhe formula. Ata gjithashtu eksplorojne fusha tė reja qė i pershtaten brenda kategorise se matematikes puro.

Matematikanet aplikues fokusohen ne qė se sit e aplikojne principet matematike ne pyetjet qė njerzit kanė rreth botės qė i rrethon. Pėr shembull, kur matematika pėrdoret pėr te percaktuar shumen e peshes qė njė ure mund te mbaj, ose shpejtesine e njė objekti ne renie, ose distancen e njė ylli prej tokes, matematika konsiderohet e aplikuar, pėr shkak qė modelet matematike dhe teknikat janė duke u aplikuar, ose perdorur, pėr te zgjidhur probleme praktike.

Megjithėse matematicienet teorik nuk munden qė te vet-pėrfshihen direct ne zgjidhjen e problemeve praktike, shpesh ndodh qė veglat matematike qė ata zhvillojne ndihmojne enxhinierat, fizikantet, dhe shkencetare te tjerė qė te zgjidhin probleme te tilla.
avatar
[Master]
MODERATOR
MODERATOR

Numri i postimeve : 50
Age : 30
Registration date : 03/04/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi