Microsoft Command Shell (Monad)

Shko poshtė

MODERATOR Microsoft Command Shell (Monad)

Mesazh nga renti prej Mon Apr 02, 2007 11:56 am

Intro:Microsoft Command Shell (MSH) perfshin nje gjuhe programimi, nje ekzekutues komandash, komandat dhe nje command-line shell te stilit Unix (aty ku e kane kopju..hehe ). Keto komponente mund te perdoren per te automatizu administrimin e sistemit Windows (ne te ardhmen), nepermjet te ashtuquajturve Cmdlets ose command-let: njesi ekzekutimi te ngjashem me komandat built-in te shell klasike.

Shell i ri i Microsoft mund te suportojne ne te ardhmen edhe programim me objekte ose ose te limituar disi edhe platformen .NET.

Si mendoni se do te jete ky Shell i Microsoft qe sipas mendimit tem asht krejt imitim i Linux Shell vecse Linux e ka native dmth qe asht kriju bashke me Shell kurse ky i Windows asht nje Porting i atij te linux (pershtatje ne sistemin Windows)?
avatar
renti
ADMIN
ADMIN

Numri i postimeve : 270
Age : 30
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.outsidetirana.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi